Články / Recenze

The Ministry of Wolves a jejich mordýřské balady

The Ministry of Wolves a jejich mordýřské balady

mArcElkrIz | Články / Recenze | 26.03.2014

To podivné chvění procházející postupně celým tělem. Vynořuje se za sílícího bušení srdce, vyhledávané, zakódované v každém. Chvění inspirativní, samotou často znásobené v posedlost. Chvění provázející člověka na jeho pouti časem. Z generace na generaci. Neustálým vyprávěním ožívané a sílící. Chvění z příběhů, které se udály kdykoli, kdekoli...

Claudia Bauer, režisérka divadelního představení Republik der Wölfe, se rozhodla hledat cestu k vlastní vizi pohádkových příběhů společně s hudebním šéfem dortmundského divadla Paulem Wallfischem mimo prošlapané cesty. Kořeny byly z nejpevnějších: sbírky bratrů Grimmů a jejich převyprávění od démony zmítané poetické duše Anne Sexton. Příběhy plné každodenní zvrácenosti, přirozených podlostí, nečekaných hrůz a zvratů dostaly další rozměr především díky hudební složce. Paul Wallfisch sezval osobnosti, u nichž mohl předpokládat pochopení a dokonalý cit pro přetavení mysteriózního světa v uhrančivé písně. Z temné smečky Crime & The City Solution byli povoláni Alexander Hacke a Danielle de Picciotto, z Austrálie pak někdejší člen a spolutvůrce Caveových The Bad Seeds Mick Harvey.

Pohádkovým příběhům vždy nejvíce slušel mírný opar dekadence s případnou dobře odměřenou dávkou surrealismu. Volba Hackeho a de Picciotta byla v tomhle směru ideální. Harvey si práci s podobným tématem vyzkoušel ve vrchovaté míře na Murder Ballads a následně na svém nedávném albu plném hřbitovních příběhů Sketches from the Book of the Dead. Budování atmosféry je dle očekávání na prvním místě – temné valivé bicí, štěkavé klávesy, hladivé piáno, znervózňující cinkání a ťukání, jedovaté samply. Melodie jsou silné, plné opakujících se motivů a dramatických zvratů, ctí weillovskou tradici. Žádné prvoplánové vykreslení, spíše náznaky, tušené souvislosti. V The Gold Key protkává jemný motiv elektrické kytary šepot klavíru, zrůdný Rumpelstiltskin je hnán vpřed basovými tóny piána, zvukovými šlehy a strojovým rytmem přecházejícím ve zlověstný klid, který je po chvilce vystřídán industriálním tempem a kytarovým riffem. The Frog Prince s dominantní akustickou kytarou přechází v lehounce vznosnou, cinkavě křehkou baladu Cinderella. Chvilka na oddechnutí. Chvilka na taneček mezi více než dvěma pekly.

A pekla přicházejí a zůstávají: na rytmu postavená ponurá Rapunzel (As Isadora Duncan), temná zákoutí mapuje a děs budí Hansel & Gretel, ledově krásná Heptagon (při cinkání ledu o led opravdu mrazí) či z divokých temp do klidných, takřka ambientních vod se propadající The Little Peasant (to vygradování!!!). Zvuková koláž Sleeping Beauty, z níž se občas vyloupne průzračný basový motiv, hymnická a jedna z nejkrásnějších věcí alba Iron Hans, strašidelná Little Red Riding Hood plná elektrických zvuků, dunivých rytmů, nakažlivých riffů a závěrečná miniatura White Snake Waltz. Hlasy vypravěčů se vyhýbají muzikálové teatrálnosti, zachovávají komorní atmosféru a civilnost. Výběr hitů po mně nechtějte. Od počátku do konce. Od zlatého klíčku k bílému hadu, od kolébky k rakvi. Chvěji se.

Ty příběhy k nám patří. Jsme jimi prolezlí skrz na skrz, metamorfují v nás a přenášíme je dál. Buďme za to rádi. Budou-li vymýceny, zůstane jen démon racionalismu. A ten děsí. Hubí.

Info

The Ministry of Wolves – Music from Republik der Wolfe (Mute, 2014)
http://mute.com/artists/the-ministry-of-wolves

Live: The Ministry of Wolves (us/de/aus)
26. 4. 2004, Pilot, Praha

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Dokument doby, který platí i dnes (Charlie Soukup)

Jiří Vladimír Matýsek 05.06.2021

Charlie Soukup není hlubokomyslný lyrik ani intelektuální kritik nepravostí. Je spíše pronikavým glosátorem, svérázem, který se s ironickým odstupem dívá na své okolí.

Hlasy tří generací (Femi Kuti & Made Kuti)

Akana 03.06.2021

V důrazu na silné politické a sociálně-kritické výpovědi táhnou otec i syn za jeden provaz.

Magie obnovených Plastiků

Jiří Vladimír Matýsek 29.05.2021

V kompletní, téměř osmdesátiminutové podobě zaznamenává koncert z Kopřivnice, který se konal v rámci prvního turné obnovených Plastiků.

Motorama: intimní postpunk o cestách i samotě

David Stoklas 27.05.2021

Nikdy se netajili zalíbením v minulosti, v soviet-wave hudbě, v šestnáctibitovém retru, ve vzpomínkách, které nikdy nezažili.

Temná ladění chladná i uhrančivá (Dark Tunes from Czech and Slovak Caves Vol II)

Dantez 20.05.2021

Pokračování Dark Tunes from Czech and Slovak Caves vybírá hudební projekty napříč žánry, produkčním umem i skladatalskými ostruhami.

Leonard Cohen v novom šate (First Aid Kit)

Mimi Filova 17.05.2021

V kategórii „tribute“ albumov patrí medzi tie kvalitnejšie – sestry sú skutočnými connoisseurs Cohenovej tvorby, a je to poznať.

Vedle mne jste všichni jenom básníci (Topinka vs. Rimbaud)

Valentýna Žišková 14.05.2021

Kniha představuje pozoruhodný případ díky své opoře v dobových textech a dokumentech i explicitně osobnímu a emocionálnímu pohledu na Rimabaudovu osobu.

Hledači věčné krásy (Kittchen)

Jiří Přivřel 13.05.2021

Kittchen se po šesti letech prodýchal k nové desce. Po čase stráveném ve vícehlavé smečce Zvíře jménem Podzim zase sólo.

Pornoučitelka a děti jako vězňové svých rodičů

Viktor Palák 13.05.2021

Smolný pich těží z pandemického období, během kterého byl natočen, nabízí ale víc než jen odraz neuróz, které tahle doba způsobila.

Morbidně zábavní, pochmurní, živější než kdy jindy (Arab Strap)

Veronika Jastrzembská 10.05.2021

Živá, surová, místy až hmatatelná hudba, doplněná o klávesy, smyčce a dechové nástroje připomíná soundtrack k reálnému, ovšem poněkud ponurému životu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace