Články / Reporty

Therapy? Fucking Noise aneb James Joyce Is Fucking My Sister

Therapy? Fucking Noise aneb James Joyce Is Fucking My Sister

Zdeněk Malinský | Články / Reporty | 25.01.2016

A nešlo by to, prosím, bez předkapel? Já si klidně připlatím.

Pražští Dirty Blondes doplatili na úděl předkapel = poloprázdný sál a příšerný zvuk. O co hůře šlo uchem rozeznat, co se děje na pódiu, o to více to bylo nahlas. Už hodně dlouho jsem neslyšel takovou zvukovou nepodařeninu, takže veškeré nasazení kapely přišlo vniveč, asi jako ve scénce Na samotě u lesa.

Proč Flesh Roxon předskakovali Therapy? Kromě peněz, které za to zaplatili, mě jiný důvod nenapadá. Jejich set byl profesionální, žel působil příliš studeně, pozérsky a namachrovaně, slova díků a radosti, že mohou hrát v Praze a před Therapy?, byly příliš hrané. Spíš než do Rock Café by mi štymovali do estrád typu Ein Kessel Buntes. Oproti Dirty Blondes měli více diváků v sále, mnohokrát lepší zvuk, delší set, ale co se týče výsledného dojmu i ohlasu v sále, tak je neporazili. Skoro všechny skladby měly skvělý rozjezd, ale pak to nějak zdechlo a vytratilo se do ztracena. Tak trochu jako sestřih nepovedených záběrů z filmů pro pány. Ztráta času. Kdybych nestál na místě s dobrým zvukem i výhledem a nechtěl o něj na Therapy? přijít, část setu jsem trávil na baru. Zaspali chlapci dobu, nebo to měl být pokus o retro? Tenhle žvýkačkový pop-punk si příště rád odpustím.

Therapy? jsem poprvé viděl začátkem července 1994 v Tam Tam Rock Club Prague, který býval v polovině devadesátých let v prvním patře Slovanského domu. Co se od té doby změnilo? Basák Michael méně vlasů a více vousů, zato Andy se za těch dvacet let vůbec nezměnil - pořád charisma pohádkového čerta v myslivecké uniformě. Jsem rád, že se na posledních albech vrátili ke svým počátkům, alba po Infernal Love mě tak moc neinteresují.

Kromě novinek z aktuální desky se většina setlistu rekrutovala z nejstarších nahrávek, tedy Infernal Love a dál. K dokonalosti chyběla pouze Opal Mantra (a Die Like A Mother Fucker). Aby to nebylo pořád stejné, hudebníci si to trošku ozvláštňují výpůjčkami od kolegů nebo narážkami na ikonické songy (Break on Through nebo Ziggy Stardust); převzatou Isolation (Joe Division) pak považuju za jednu z nejlepších předělávek vůbec. Jak je známo z dřívějších koncertů, YouTube nebo živáků, nechávají Therapy? část zpěvu na divácích, takže jsme si z plna hrdla zapěli Happy People Have No Stories (Stories) nebo James Joyce Is Fucking My Sister (Potato Junkie).

Po sedmdesáti minutách odešli Therapy? z pódia, aby se nechali vytleskat na dvacetiminutový přídavek, který zakončili fórkem z konce alba Troublegum. Zvuk byl dobrý, hutný, transparentní, hlasitost odpovídající, jen vokály basisty McKeegana mohly být hlasitější. Neuvěřitelné nasazení po celou dobu koncertu, žádné zbytečné pauzy. Mělo to drajv, spád a nepochybujte, že se našel nejeden pódiový skokan. Co dodat? Letos nejlépe utracené peníze.

Info

Therapy (uk) + Flesh Roxon (fin) + Dirty Blonde
Rock Café Praha, 22. 1. 2016

Setlist:
Still Hurts, Isolation, Die Laughing, Idiot Cousin, Turn, Torment Sorrow Misery Strife, Deathstimate, Stories, Words Fail Me, Misery, Helpless Still Lost, Trigger Inside, Tides, Insecurity, Nausea, Teethgrinder, Potato Junkie, Screamager.
Přídavek: Diane, Unbeliever, Meat Abstract, Knives, Nowhere.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Štěstí neznamená mnoho mušlí (Vivat Vila!)

Lucia Banáková, Veronika Miksová 29.07.2021

Spolek Živá vila se snaží zachránit funkcionalistickou Kralovu vilu před demolicí a nadto pořádá festival Vivat Vila. Jaké to bylo?

Urbex s hudbou (Pop Messe)

Veronika Jastrzembská 28.07.2021

Je jedna hodina odpoledne, ve vzduchu se líně povaluje závan léta, na obloze pálí polední sluce.

Rubáš nemá kapsy (Slavnost v houští)

Jiří Přivřel 27.07.2021

Houby sice nerostly, ale z lukovského houští s prázdnou nikdo neodešel.

Na Bojišti lítá pohoda (Obscene Extreme 2021)

Radka Bednarzová 19.07.2021

Freak festival, něco blití, naháčů a vůkolní přírody, a hlavně smrtící dávka hudby. Vděčně a s pokorou.

Fitko pod věží (Hotspot)

Veronika Mrázková 17.07.2021

Kde začít? Děsivou bouřkou, scénou v koksárenské baterii, králem diskoték nebo rovnou hlavní hvězdou Axelem Thesleffem? Ten večer měl všechno.

24 hodín (Pohoda on the Ground)

Richard Michalik 11.07.2021

Nevadí nám ani 37 stupňov a takmer žiadny tieň poskytujúci úkryt. Hlavné je, že sme na Pohode. Minulý pandemický rok niečo nemožné. Tentokrát možné len na 24 hodín.

Hradby Samoty: Prímajúci ostrov divnohudby

Lucia Banáková 05.07.2021

Desiaty ročník Hradieb Samoty pomaly, ale isto započal festivalovú sezónu.

Jiné hlasy, jiné (lázeňské) pokoje aneb Luhovaný Vincent

cyril kosak 01.07.2021

O létajících střechách, technických službách, lázeňském programu a Luhovaném Vincentovi, který nutí prožívat město jinak. Nově. O nejzajímavějších festivalu široko daleko.

Odhozené masky (Katarzia)

Michal Pařízek 25.06.2021

Katarzia křest svého Celibátu přesouvala na několikrát a bolestivě, nakonec ani ohledně finálního termínu nebylo nic jednoduché.

Pivo a zmrzlina aneb Krákor 2021

Adéla Polka 22.06.2021

Jestli je v celém okolí Brna úmorné vedro, tady je příjemný chládek, a když se člověk odpoledne zaposlouchá do potůčku, který střídmě teče za strany výčepu...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace