Články / Reporty

Therapy? Fucking Noise aneb James Joyce Is Fucking My Sister

Therapy? Fucking Noise aneb James Joyce Is Fucking My Sister

Zdeněk Malinský | Články / Reporty | 25.01.2016

A nešlo by to, prosím, bez předkapel? Já si klidně připlatím.

Pražští Dirty Blondes doplatili na úděl předkapel = poloprázdný sál a příšerný zvuk. O co hůře šlo uchem rozeznat, co se děje na pódiu, o to více to bylo nahlas. Už hodně dlouho jsem neslyšel takovou zvukovou nepodařeninu, takže veškeré nasazení kapely přišlo vniveč, asi jako ve scénce Na samotě u lesa.

Proč Flesh Roxon předskakovali Therapy? Kromě peněz, které za to zaplatili, mě jiný důvod nenapadá. Jejich set byl profesionální, žel působil příliš studeně, pozérsky a namachrovaně, slova díků a radosti, že mohou hrát v Praze a před Therapy?, byly příliš hrané. Spíš než do Rock Café by mi štymovali do estrád typu Ein Kessel Buntes. Oproti Dirty Blondes měli více diváků v sále, mnohokrát lepší zvuk, delší set, ale co se týče výsledného dojmu i ohlasu v sále, tak je neporazili. Skoro všechny skladby měly skvělý rozjezd, ale pak to nějak zdechlo a vytratilo se do ztracena. Tak trochu jako sestřih nepovedených záběrů z filmů pro pány. Ztráta času. Kdybych nestál na místě s dobrým zvukem i výhledem a nechtěl o něj na Therapy? přijít, část setu jsem trávil na baru. Zaspali chlapci dobu, nebo to měl být pokus o retro? Tenhle žvýkačkový pop-punk si příště rád odpustím.

Therapy? jsem poprvé viděl začátkem července 1994 v Tam Tam Rock Club Prague, který býval v polovině devadesátých let v prvním patře Slovanského domu. Co se od té doby změnilo? Basák Michael méně vlasů a více vousů, zato Andy se za těch dvacet let vůbec nezměnil - pořád charisma pohádkového čerta v myslivecké uniformě. Jsem rád, že se na posledních albech vrátili ke svým počátkům, alba po Infernal Love mě tak moc neinteresují.

Kromě novinek z aktuální desky se většina setlistu rekrutovala z nejstarších nahrávek, tedy Infernal Love a dál. K dokonalosti chyběla pouze Opal Mantra (a Die Like A Mother Fucker). Aby to nebylo pořád stejné, hudebníci si to trošku ozvláštňují výpůjčkami od kolegů nebo narážkami na ikonické songy (Break on Through nebo Ziggy Stardust); převzatou Isolation (Joe Division) pak považuju za jednu z nejlepších předělávek vůbec. Jak je známo z dřívějších koncertů, YouTube nebo živáků, nechávají Therapy? část zpěvu na divácích, takže jsme si z plna hrdla zapěli Happy People Have No Stories (Stories) nebo James Joyce Is Fucking My Sister (Potato Junkie).

Po sedmdesáti minutách odešli Therapy? z pódia, aby se nechali vytleskat na dvacetiminutový přídavek, který zakončili fórkem z konce alba Troublegum. Zvuk byl dobrý, hutný, transparentní, hlasitost odpovídající, jen vokály basisty McKeegana mohly být hlasitější. Neuvěřitelné nasazení po celou dobu koncertu, žádné zbytečné pauzy. Mělo to drajv, spád a nepochybujte, že se našel nejeden pódiový skokan. Co dodat? Letos nejlépe utracené peníze.

Info

Therapy (uk) + Flesh Roxon (fin) + Dirty Blonde
Rock Café Praha, 22. 1. 2016

Setlist:
Still Hurts, Isolation, Die Laughing, Idiot Cousin, Turn, Torment Sorrow Misery Strife, Deathstimate, Stories, Words Fail Me, Misery, Helpless Still Lost, Trigger Inside, Tides, Insecurity, Nausea, Teethgrinder, Potato Junkie, Screamager.
Přídavek: Diane, Unbeliever, Meat Abstract, Knives, Nowhere.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nové barvy a skryté spodní proudy (Lenka Dusilová & Řeka ansámbl)

Jiří V. Matýsek 23.12.2021

Album Lenky Dusilové Řeka živě na prknech Nové scény pražského Národního divadla, v plném obsazení, skvělým zvukem a výjimečnou atmosférou? Splněný sen.

Nuda v divadle? (Po celou dobu představení probíhá představení)

Petra Antalová 05.12.2021

Inscenace brněnského HaDivadla nazvaná Po celou dobu představení probíhá představení představuje nový experimentální formát.

Magie zvuků a chaos lockdownu (Next 2021)

Václav Adam, Jan Starý 28.11.2021

Letošní, už jedenadvacátý ročník bratislavského festivalu Next nabídl o něco výraznější jména než v minulosti a také lákavý podtitul Magie chaosu.

Slyšet nekonečno (Synästhesie 2021)

Erik Dohnálek 25.11.2021

Tím však seznam zvučných jmen nekončí a jako další můžeme zmínit Beak>, A Place to Bury Strangers, The KVB, Bleib Modern nebo Anika. A aby toho nebylo málo...

MIRA Digital Arts aneb Lunchmeat Festival po katalánsku

Jarda Petřík 18.11.2021

Desátý ročník festivalu přímo vybízí k tomu připravit širší program, dát o milníku patřičně vědět a celkově se tak trochu poplácat po zádech. Ale nakonec bylo všechno jinak...

Alternativa 2021: Hudba hutná a hudba solidní

Jan Starý 16.11.2021

Alternativa jde i nadále správným směrem, přesto je lákavé uvažovat o ideálním stavu do budoucna. Jak vystoupit z všednosti?

Hádanky z Utrechtu #5: Domino efekt

Michal Pařízek 15.11.2021

Stačí, aby se zvedl jeden, a už to nikdo nezastaví, proběhne mi hlavou, a taky že ano. Jeden člověk se ve správný moment zvedl a dominový efekt následoval okamžitě.

Životodárné blues (Blues Alive 2021)

Jiří V. Matýsek 14.11.2021

Jak to kdysi řekla zpěvačka Jana Koubková? Když je mi špatně, tak si zpívám blues.

Hádanky z Utrechtu #4: Náhodný tanec

Michal Pařízek 14.11.2021

Sobota je v Holandsku zasvěcena všemožným trhům, nákupům a vůbec se chodí ven. Město bylo plné, jako by si lidé řekli: dobře, večery musíme oželet, ale to, co děláme přes…

Hádanky z Utrechtu #3: Noc kostelů

Michal Pařízek 13.11.2021

Holandská vláda v pátek večer ohlásila, že od soboty od šesti platí nové podmínky. Kdyby se to v podobném módu odehrálo u nás, tak dojde k povstání na vsi...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace