Články / Rozhovory

Ti divní. Deafheaven.

Ti divní. Deafheaven.

David Čajčík | Články / Rozhovory | 27.04.2017

Růžová a černá v synergii. Black, thrash, shoegaze, screamo. Deafheaven nastavili svým prvním LP Roads to Judah laťku vysoko a pak už ji jen zvyšovali. Sunbather jakožto deska, která definitivně etablovala blackgaze na žánrovou mapu, New Bermuda, která ho posunula zase někam dál. Příští pondělí v Praze přehrají Deafheaven poprvé materiál právě z ní a jako vždy a všude půjde o show, na kterou se nezapomíná. Z napěchované Sedmičky před třemi lety na půlkruh Music Baru. Zpěvák George Clarke nám před koncertem sdělil své pocity z Roadburnu, taky to, co máme čekat v Praze, ale i dojmy z cen Grammy.

Jaké to bylo na Roadburn festivalu? Má reputaci jednoho z nejlepších festivalů na světě.
Bylo to neskutečný, hráli jsme tam poprvé, což je pocta. Všichni byli milí, pohostinní, mají tam super personál i atmosféru a hned bych jel zpátky. Když vezmeme v potaz náš žánr hudby a lidi, co považujeme za přátele, tak je to opravdu jedna z nejdůležitějších akcí, co probíhá. Rozhodně v rámci festivalů.

Stihl jsi i nějaké koncerty?
Jo, něco jsem viděl, ale upřímně jsem dost potkával kámoše a hodně času jsem strávil jen tím. Viděl jsem Coven a pár dalších, ale většinu festivalu jsem se bavil s lidma, které normálně nemám šanci vidět. Všichni tam jsou.

Hráli jste na významných festivalech včetně Coachelly, Pitchfork Music Festivalu a mnoha dalších, takže můžete srovnávat. Jaké jsou tvoje nejoblíbenější?
Na těch větších festivalech jsme většinou ti divní. (smích) Mám hodně rád Øya Festival v Norsku, Governors Ball v NYC, Way Out West ve Švédsku. Ty jsou parádní a s pozitivní atmosférou.

Říkáš divní, což je určitě pravda. Máš rád tuhle roli?
Pokud jsi jako jeden z mála tvrdých interpretů na indie festivalu, tak by se mohlo zdát, že to bude nepřátelské, ale pro nás to bylo naopak. Lidi ocenili anomálii, tedy nás! Vyčníváme a ostatní interpreti jsou překvapení a zajímají se o to, co hrajeme.

Co máme čekat od pražského koncertu?
Songy na novou desku nemáme ještě hotové, jsou to jen nápady, ale tenhle rok to určitě začneme dávat dohromady a ten další snad i vydáme. Takže nové songy ne, ale bude to dlouhý set předělený coverem Mogwai.


Kde vlastně všichni žijete?
Bicák Daniel a kytarista Shiv v Bay Area, já s Kerrym v Los Angeles a basák Chris v Bostonu. Občas přiletí, ale není tak důležité mít ho na západním pobřeží, potřebujeme ho zejména na tour. My čtyři žijeme poblíž, takže je to v pohodě.

Tipuju, že Youth Code, kteří vám předskakují na současném turné, jste potkali v LA…
Přesně tak, jsme přátelé už dlouho, čekali jsme na příležitost společně si zahrát a Roadburn nás dal dohromady. Je super jezdit s kamarády.

Na rozdíl od mnoha, možná většiny metalových kapel vašeho ražení a velikosti se zdáte být na Deafheaven soustředění, jen velmi málo odbíháte k dalším projektům...
Deafheaven je cíl, naše hlavní práce a všechno ostatní jde tak nějak bokem. Máme ale i další projekty, například Chris hraje v Summoner a Doomriders.

Sledujete vaše „domácí“ ceny Grammy? Tenhle rok se v metalové kategorii objevily i opodstatněná jména jako Gojira nebo Baroness.
Nemyslím, že jsou pro metal nějak relevantní. Jsou to jedny z nejvyčpělejších a nejhůř vedených cen vůbec. Ale být nominován, tak bych asi přišel. Jak říkáš, máme nějaké přátele, kteří byli nominovaní, a vypadá to, že jim to v určitém ohledu prospělo. Vždycky, když je agresivní hudba v mainstreamových médiích, je to úspěch, protože umělci z našich řad často nedostávají uznání za spoustu tvrdé práce. A Baroness a Gojira jsou jedni z nich.

Myslíš, že je reálné, že jednou budete nominovaní vy?
Ne.

Info

k.y.e.o. shows, Two Shovels a Lucerna Music Bar uvádějí:
Deafheaven (us)
Support: Youth Code (us)
1. 5. 2017 20:00
Lucerna Music Bar, Praha

www.facebook.com/events/215455548900922
www.facebook.com/lucernamusicbar
www.facebook.com/deafheaven

foto © Andrea Petrovičová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nejlepší texty Full Moonu 2022: Umění nemá jasná řešení (Miřenka Čechová)

Anna Mašátová 27.01.2023

Marně tahám z paměti, kdy mi její jméno ulpělo v hlavě poprvé. Dobře si ale pamatuji její třicetihodinovou performance Momentum na piazzettě... Rozhovor.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: „Ako vydržať sama so sebou“ (Tereza Nvotová)

Lucia Banáková 26.01.2023

Nvotová má veľký talent na vykreslenie zložitej, často traumatizovanej psychiky postáv a taktiež má nezvyčajný cit na provokatívne a originálne témy. Rozhovor.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: V míru sám se sebou (Yzomandias)

Vojtěch Tkáč 25.01.2023

Neexistuje lepší způsob, jak zahájit interview s člověkem, který má v životě zdánlivě všechno než hláškou z jeho videoklipu Designer Flow.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: Přece nebudu v Praze poslouchat Skrillexe (Claire Rousay)

Jiří Špičák 25.01.2023

Claire Rousay se do Prahy podívala v rámci svého evropského turné v dubnu poprvé, měla pár dní před vydáním desky Everything Perfect Is Already Here.

Abbas Jazza: Za pár let bude hrát singeli všude

David Čajčík, Zuzana Malá 22.01.2023

Singeli boss Abbas Jazza nás provádí po roztodivné vile Nyege Nyege a vypráví.

Frída Kakao: Pouč se z chyb zadku, ať tvoje srdce bije

prof. Neutrino 19.01.2023

Řeč byla o její vizuální i hudební tvorbě, chameleonských proměnách umělecké identity, ale i o současné zálibě v baskytaře a undergroundových performancích.

Mutanti hledaj východisko: Když to dáš na tři sta procent, je to vždycky dobře

Václav Valtr 09.01.2023

Díky řadě virálních videí se dostali do širšího povědomí a jejich osobitá směs humoru a neúprosné flow s neotřelou produkcí už dala vzniknout slušné fanouškovské základně. Rozhovor.

Patrik Tygr Kučera: Není všem dnům konec

Libor Staněk 29.12.2022

„Táborská scéna mi přišla vždycky specifická tím, jak specifická ničím nebyla,“ říká v rozhovoru Patrik Kučera, kterému přátelé neřeknou jinak než Tygr.

Fanda Holý (Holy Fanda and the Reverends): Jít jenom za tím, co slyšíš

Adéla Polka 11.12.2022

Sestava, která názvem lehce odkazuje na americkou tradici folku a country, ale zároveň si hledá své osobité místo v českých hudebních vodách. Rozhovor.

Tak daleko, tak blízko: Barbora Sliepková

redakce 07.12.2022

V Campu můžete zhlédnout přehlídku Slovenská architektura ve filmu, která uvede i film Čiary režisérky Barbory Sliepkové. Jejím prizmatem na všední věci v naší pravidelné rubrice.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace