Články / Reporty

Tiger Lillies: V cirkusu zrůdiček a pochybných existencí

Tiger Lillies: V cirkusu zrůdiček a pochybných existencí

Anna Mašátová | Články / Reporty | 10.05.2016

Londýnské Soho nebylo vždy jen pastí na turisty. Pokud své formativní roky navíc trávíte v budově, kde sídlí nevěstinec – ostatně jako v každém druhém baráku v Soho –, nepochybně to jisté stopy zanechá. Martyn Jacques, frontman a multiinstruemntalista britských Tiger Lillies, své zážitky přetavil do dekadentní formace s makabrózní vizáží berlínského předválečného kabaretu, kterému dominuje právě jeho charakteristický vokál. Ne nepodobný vykleštěnci… Tygřím liliím, květinám botaniky nazývanými taktéž ďábelskými, jsou přisuzovány léčebné účinky, co dokáží zmírnit bolest i agresi alkoholiků. Symbol nevinnosti a čistoty však dokáže i zabít, stejně snadno a rychle, jako se morduje v textech londýnského tria.

Ze zaplivaných uliček a pochybných kabaretů se Tiger Lillies dostali až k nominaci na Grammy za desku The Gorey End (kde můžeme slyšet třeba i Kronos Quartet), alba chrlí s kadencí jedné i více desek ročně, odkrývajících zkažený svět prostituce, závisláků, násilníků, různorodých existencí a zlodějíčků - inu, Émile Zola by se radoval.

Ačkoliv média letos hlásala změny v obsazení a někteří prohlašovali, že kvůli tomu na koncert ani nemá smysl chodit, žádná tragédie se nekonala. Ba právě naopak. Ostatně basák Adrian Stout je v sestavě už od roku 1995 (kromě toho si odskakuje k Tindersticks, Danielle de Picciotto, Alexi Hackemu, Amandě Palmer nebo Urban Voodoo Machine), nováčkem je tak pouze bubeník Jona Golland, kterého si Lilie odchytli před rokem. Program Songs of the Circus neměl hluchá místa, nespokojenost vskutku nehrozila.

Navíc Archa je trojici více než známou scénou, slavila tu dvacáté výročí kapely a před několika lety tady účinkovala v představení Zde jsem člověkem. Publikum si pánové vychovali a vysoustružili k obrazu svému - mnozí přišli stylizovaní do kapelní image a texty odříkávali slovo od slova. Odměnou byla dvouhodinová show s nepostradatelným pitvořením, skřeky, skučením thereminu i chvějivého zpěvu pily. Lisa miluje Tonyho, co jí za odměnu mlátí, zrůdičky a kuřata bez hlav, zábava pro dolní vrstvy, ze které nespustíte oči. Martynův šantánový akordeon střídající se s procítěným přednesem šansonů La Vie En Rose nebo Non, je ne regrette rien u piána. Piafce by ukápla slza a cestou domů by si prozpěvovala „The crack of doom is coming soon…“

Info

The Tiger Lillies (uk)
8. 5. 2016, Archa Theatre, Praha

foto (c) su

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Rubáš nemá kapsy (Slavnost v houští)

Jiří Přivřel 27.07.2021

Houby sice nerostly, ale z lukovského houští s prázdnou nikdo neodešel.

Na Bojišti lítá pohoda (Obscene Extreme 2021)

Radka Bednarzová 19.07.2021

Freak festival, něco blití, naháčů a vůkolní přírody, a hlavně smrtící dávka hudby. Vděčně a s pokorou.

Fitko pod věží (Hotspot)

Veronika Mrázková 17.07.2021

Kde začít? Děsivou bouřkou, scénou v koksárenské baterii, králem diskoték nebo rovnou hlavní hvězdou Axelem Thesleffem? Ten večer měl všechno.

24 hodín (Pohoda on the Ground)

Richard Michalik 11.07.2021

Nevadí nám ani 37 stupňov a takmer žiadny tieň poskytujúci úkryt. Hlavné je, že sme na Pohode. Minulý pandemický rok niečo nemožné. Tentokrát možné len na 24 hodín.

Hradby Samoty: Prímajúci ostrov divnohudby

Lucia Banáková 05.07.2021

Desiaty ročník Hradieb Samoty pomaly, ale isto započal festivalovú sezónu.

Jiné hlasy, jiné (lázeňské) pokoje aneb Luhovaný Vincent

cyril kosak 01.07.2021

O létajících střechách, technických službách, lázeňském programu a Luhovaném Vincentovi, který nutí prožívat město jinak. Nově. O nejzajímavějších festivalu široko daleko.

Odhozené masky (Katarzia)

Michal Pařízek 25.06.2021

Katarzia křest svého Celibátu přesouvala na několikrát a bolestivě, nakonec ani ohledně finálního termínu nebylo nic jednoduché.

Pivo a zmrzlina aneb Krákor 2021

Adéla Polka 22.06.2021

Jestli je v celém okolí Brna úmorné vedro, tady je příjemný chládek, a když se člověk odpoledne zaposlouchá do potůčku, který střídmě teče za strany výčepu...

Nikdy to nikomu neřeknu: tandemová instalace v Galerii Průchod

Minka Dočkalová 01.05.2021

Autoři výstavy jsou partnery a v nově připravené výstavě se rozhodli zúročit svou zkušenost se závažnými zdravotními problémy v dětství.

Pouliční umění na krabicích od pizzy (Jan Vykypěl, Galerie Průchod)

Minka Dočkalová 02.04.2021

Součástí výstavy je kolekce pomalovaných obalů od pizzy. Využití odpadního materiálu ilustruje Vykypělův obvyklý způsob práce, jejíž jádro tkví v procesu tvorby.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace