Články / Sloupky/Blogy

Tipy na Primaveru 2018. Holky na stagi.

Tipy na Primaveru 2018. Holky na stagi.

David Čajčík | Články / Sloupky/Blogy | 20.05.2018

Rozpálený amfiteátr, Ray-Bany na očích, plechovka San Miguel v ruce a holky na stagi. Takhle nějak to bude vypadat už za pár dnů na barcelonské Primaveře. Ta letos myslí na ženy opravdu ve velkém a velkým fontem. Björk, Fever Ray, Lorde, Charlotte Gainsbourg, Jane Birkin nebo Lykke Li… to je výběr ze supernov současných i věčných. Posviťme si však teď na hvězdy budoucí, které zářit teprve začínají.

Peggy Gou
Začalo to eklektickými mixy promalu pronikajícími skrz binární závity internetových cloudů. Původem korejská producentka a selektorka Peggy Gou dnes pendluje mezi Detroitem a Berlínem, ale hlavně létá do těch nejlepších klubů roztančit davy. Rovně a občas i zlomeně s EP na Ninja Tune v kapse.

Yonaka
Z brightonských klubů nevychází jen Fatboy Slim, ale i tato čtveřice vedená charismatickou zpěvačkou Theresou. Nápaditý kytarový sound, ale i elektronika, trochu rapu a hlavně geniální songwriting. Vařící se kůň na barcelónské pláži i černý kůň dalších několika let.

Abra
Potemnělé R&B, naléhavý rap. Atlantská skladatelka a zpěvačka Abra se jen těžce zařazuje, pomůžeme si třeba Tommy Genesis, se kterou sdílí singl, label Awful Records a snad i světonázor. Nebo přezdívkou "hraběnka darkwavu".

The Black Madonna
The Black Madonna má těsně před vydáním debutového LP, ale na DJ scéně není žádným nováčkem. Feminismus i angažovanost v queer konunitě dokresluje jednu z nejcharismatičtějších person, kterou máte za CDJs šanci potkat, proslulou těmi nejlepšími sety.

Jorja Smith
Sláva čerstvé držitelky ceny kritiků na Brit Awards stoupá strmě vzhůru a kde se zastaví, neví v tuto chvíli nikdo. Ambice jsou velké, debutové LP vyjde těsně po Primaveře. Duety se Stormzym nebo Rag’n’Bone Manem a Drakem, uf, tohle bude velký. Nebo je?

Superorganism
Přesně ve chvíli, kdy zkratka ISL za jménem kapely přestává být cool, nastupuje INT. Mezinárodní sebranka se dala dohromady hezky internetově, když indiepopová kapela The Eversons přibrala víceméně přes společnou zálibu v memes zpěvačku Oronu Noguchi. V Čechách je můžete slyšet na Metronome Festivalu.

Mavi Phoenix
Rakouskou rapperku se syrskými kořeny i samply jsme viděli už na festivalu Ment v Lublani. Od té doby se jí mailová schránka plní a telefonáty zvoní, Mavi to v sobě má a alpská země jí je po zásluze malá. Co na to Barcelona?

Jlin
Footwork není zrovna žánr, který by zběsile pronikal do mainstreamu nebo na multižánrové festivaly. Jlin ho svým provedením a hlavně jednou z nejlepších desek roku 2017 (Black Origami) dostala dál než kdokoliv jiný. „They call it footwork, but it’s music for aliens,” říká Primavera. Může být.


Info

Primavera Sound 2018
30. 5. - 3. 6. 2018, Barcelona, Španělsko
webové stránky

foto (c) Lenka Králová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #88: Zůstaň tu tak dlouho, jak chceš…

Michal Pařízek 23.09.2022

„Dávejte pozor na podlahu,“ zazní ve chvíli, kdy nečekaně došlápnu na ztvrdlé bahno umístěné na podlaze setmělé instalace thajsko-amerického multimediálního umělce Korakrita Arunanondchaie.

Šejkr #87: Pěna dní

Michal Pařízek 09.09.2022

Na chodníku za zdí Prezidentské (Grasalkovičovy) zahrady sbírám první letošní kaštan. Sakra, já to věděl.

Šejkr #86: Nepopsaný papír

Michal Pařízek 26.08.2022

Původně jsem zamýšlel tenhle sloupek věnovat Joe Strummerovi, minulou neděli by mu bylo sedmdesát. Nakonec z toho vylezly poznámky o smutku a růžoví delfíni.

Brutal Assault 2022: pohlednice z dovolené

redakce 21.08.2022

Nastal čas na rekapitulaci toho nejlepšího, nejhlasitějšího, nejcivilnějšího i nejpompéznějšího. Headlineři, klubovky, jistoty, nečekané objevy.

Šejkr #85: Kde se to zastavuje?

Michal Pařízek 12.08.2022

Někdejší setrvačnost skončila na jaře 2020, od té doby – a s letošními událostmi možná ještě o to víc – člověku dochází, jak to bylo divné a snad i nesprávné.

Šejkr #84: „Je jedno, že spíš, ono si ťa to počká…“

Michal Pařízek 29.07.2022

„Do deseti let tady všichni shoříme.“ Ano, na zahrádce před Veletržním palácem padají i takovéto věty. Není se čemu divit.

Šejkr #83: Zázrak na letisku

Michal Pařízek 15.07.2022

„Když něco považuješ za zázrak, tak se toho jen tak nevzdáš,“ říká Michal Kaščák v rozhovoru pro bulletin festivalu Pohoda a moc dobře ví, o čem mluví.

Pohoda Festival 2022: To nejlepší

redakce 11.07.2022

Festival, na který jezdíme velmi často a ne pouze po jednotlivcích? Letos se vypravili i nováčci, vedle nich jsme oslovili i kamarády z řad médií nebo hudebníků, které jsme na…

Šejkr #82: Otevřete si okno

Michal Pařízek 01.07.2022

„Dunaj s Bittovou, Nick Cave, Mňága. Během dvou dní. Devadesátky jsou zpět. Když si nezapomenu vzít léky, bude to pěkný týden,“ nechal se Jindřich Šídlo, smál jsem se dvacet minut.

Za polárním kruhem hudby (Kora et le Mechanix)

prof. Neutrino 24.06.2022

Nabízí se aluze na slavné album Eskimo (1977) konceptualistů The Residents, kteří na něm zpracovali život inuitské vesnice. Expedice: Má láska aneb Le Pole Nord.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace