Články / Sloupky/Blogy

To nejlepší ve Vlnách (Waves Vienna 2018)

To nejlepší ve Vlnách (Waves Vienna 2018)

Nela Bártová | Články / Sloupky/Blogy | 04.10.2018

Osmé vydání městského showcasu Waves Vienna, na kterém se představilo nespočet alternativních, elektronických i rockových skupin a projektů z celé Evropy, je za námi. Bylo to hledání jehly v kupce sena? Zas tak dramatické to nebylo. Letošní ročník sice akcentoval slovenskou a portugalskou scénu, ale nejzajímavější pětice - mým subjektivním pohledem - byla následující. Berte to jako vyzobnutí několika rozinek, vystupujících bylo tolik, že by se to nedalo oběhat ani za týden…

Gewalt (de)
Kapela, která vyrazila dech. Náhodou jdu kolem stage WUK Halle a náhodou nakouknu dovnitř; zní hlasitý industriální elektro podkres, bodá do uší. Jediné světlo představuje světelná houkačka. Po chvíli přichází basačka a kytaristka, každá se chopí svého nástroje a pomalu zvyšují intenzitu ostré produkce. Ze tmy se vynoří zpěvák a jeho naléhavý německý zpěv/řev zaplní celý prostor. Audiovizuální teror, který hýbe vnitřnostmi. Sami sebe charakterizují jako „kondenzaci nemožnosti a nevyhnutelnosti naší existence“. Líp to říct nejde.

Kids N Cats (at)
Všichni čtyři v bílém oděvu leží na pódiu, po chvíli se zvedají do rytmu a chápou se svých nástrojů. Jejich hudba je barevná stejně jako jejich pomalované tváře. Zpěvačka svými pohyby připomíná kočku. Protahuje se, je ladná, tasí drápky a občas i zaprská. V jedné písničce Kids N Cats dokonce naloopují štěkot a mňoukání dvou lidí z publika. Hiphopovější elektropop s divokou živočišnou performancí vyniká díky přímočarostí, naléhavostí, hlasitostí. "Can't you fucking see me?!'

Odd Couple (de)
Když už se obávám, že mě ve čtvrtek večer nic nerozžhaví, z mlhy přichází Odd Couple. Trojice dlouhovlasých týpků kombinuje punk s elektronikou, jsou správně rozdivočení a energie z nich stříká na metry daleko, skoro se poguje. Hravé i tvrdší kytarové vyhrávky, basový synth střídá basu a bubny jedou chvíli taneční rytmus, chvíli punkový bordel. Dechberoucí projev, tomu říkám oddaná kapela.

Love Good Fail (at)
Neskutečně sympatická rakouská trojice ve složení producent, klávesačka a zpěvačka. Nekomplikované taneční elektro beaty doplňují jednou basové, jednou vyšší tóny synťáku, do toho všeho spanilý a jemný hlásek zpěvačky, která díky dětskému výrazu a čepečku připomíná Leontýnku z Brtníku. Snové a zároveň taneční, krásné i mile vtipné.

Cléa Vincent (fr)
Drobná, pohledná Francouzka s klávesami a tříčlennou kapelou. Chytlavý elektropop má místy nádech devadesátkových popových hitů, objevují se i pomalejší balady, které vyniknou i díky zvučné francouzštině, Cléa Vincent však dokáže i roztančit. Její projev je jednoduchý, ladný, příjemně pohladí. Hudba nahrává společenským tancům i jemné diskotéce.

Info

Waves Vienna 2018
27. - 29. 9. 2018 WUK, Vídeň

foto © Alexander Galler

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #70: Vyhlídky? Nadějné.

Michal Pařízek 14.01.2022

Ano, vyhlídky jsou nadějné, jak by ne. Krásný začátek roku, lepší alegorii pro časy, ve kterých žijeme, bychom asi nenašli... Kinterův Revolucionář a další... přísliby.

Desky roku 2021 podle Full Moonu: 1. místo

redakce 05.01.2022

Výroční anketa magazínu Full Moon odhalila počínaje s Novým rokem pátá až druhá místa a s premianty tu máme i celkové pořadí nejlepších loňských nahrávek.

Desky roku 2021 podle Full Moonu: 2. místo

redakce 04.01.2022

Tentokrát tu máme dvě ženy, každá s úplně jiným výrazovým rejstříkem, obě stejně přesvědčivé. Desky roku podle magazínu Full Moon.

Desky roku 2021 podle Full Moonu: 3. místo

redakce 03.01.2022

Výroční anketa magazínu Full Moonu pokračuje a po pátém a čtvrtém místě tu máme krásné třetí. Srážka světů nebo blízká setkání jiných druhů?

Desky roku 2021 podle Full Moonu: 4. místo

redakce 02.01.2022

Po včerejším pátém místě tu máme čtvrté ve výroční anketě magazínu Full Moon. Brno vs. Brighton!

Desky roku 2021 podle Full Moonu: 5. místo

redakce 01.01.2022

Pátá příčka Desky roku podle magazínu Full Moon přináší za rok 2021 pozoruhodné setkání, a takových nebude málo ani v dalších dílech tradiční ankety málo.

Šejkr #69: Open the gates!

Michal Pařízek 31.12.2021

A je to tady, poslední den roku. Bilancování nemám příliš v oblibě, ale nacházím na něm jednu zajímavou věc...

Šejkr #68: Přítulné bezpečí

Michal Pařízek 17.12.2021

Konec roku. Klasika. Jako by toho stresu nebylo celý rok dost, na závěr si to vždycky ještě vyšperkujeme...

Šejkr #67: „So be careful what you say for views...“

Michal Pařízek 03.12.2021

Nikdy jsem nehodnotil cizí motivace a odpovědnost, nebo dokonce jejich absenci. Jenže... i tenhle přístup vzal v poslední době za své.

Šejkr #66: Pozdravy (z) Utrechtu

Michal Pařízek 19.11.2021

Opatrnější, ale stále dobře naladění. Záviděníhodné. Zvlášť když pak o pár dní později vidím záběry z pražských oslav 17. listopadu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace