Články / Recenze

Tommy Indian: Měsíční snílci s trochou slámy za kloboukem

Tommy Indian: Měsíční snílci s trochou slámy za kloboukem

Vojta Koval | Články / Recenze | 03.10.2013

Když kapela Tommy Indian vypustila svůj první singl Slow Slow Slow, bylo jasné, že ve spojení se vzhledem frontmana Thomase Matthewa Kliky je zaděláno na pořádný trhač rodidel. Čekalo se jen, jestli debutové album vcelku hvězdné sestavy naváže na potenciál pilotního singlu. Zvlášť když se skladbě Slow Slow Slow podařilo uspět v hudebních soutěžích Songwriting Competition 2013 a Unsigned Only.

Deska s názvem Moon Dreamer vyšla v červnu a měla ukázat, že spojení alternativy, popu a folku může být i u nás sexy – tedy aspoň to tak tvrdí oficiální web kapely. Na desce najdeme dvanáct skladeb včetně zmiňované Slow Slow Slow a dobrou zprávou je, že kromě tohohle oplodňováku na ní je i další povedená a hlavně i trochu svižnější písnička. Hitovku Ten Thousand Miles Away si zapamatujete, i když možná ne kvůli hlavní zpěvové lince. Popově stupidní (v tom nejlepším slova smyslu), ale o to chytlavější popěvek, který do vás Tommy Indian bezostyšně pustí hned od prvních vteřin, se vám vryje do paměti. Co by za to dali Portless nebo reinkarnovaní Support Lesbiens, kdyby se jim podařilo vypustit do éteru takhle povedený song. S trochou štěstí by mohlo Ten Thousand Miles Away uvíznout v paměti posluchačů podobně jako svého času Island Sun od Clou.

Špatnou zprávou je, že zbytek desky se s touhle dvojicí písniček nedokáže popasovat. Mírně jim sekundují Center of Love, další pokus o útok na slzné kanálky ženského publika, a Suzie. Ta opět zaujme hlavně background popěvkem v refrénu, jako by Thomas Klika netíhnul k „velkým“ refrénovým melodiím. Což se mimochodem ještě víc projevuje v Original Sin, která se sice snaží o pohodový „popík“, chybí jí ale právě „něco“, co si zapamatujete. Melodie, popěvek, něco.

Problémem alba Moon Dreamer je, že zbylých sedm skladeb utíká z popové škatulky a jsou dost folkové. Což samo o sobě není špatně, ale po chytlavém Ten Thousand Miles Away působí třeba titulní skladba Moon Dreamer, trochu… vidlácky. Mnohem zajímavější je Adored, možná proto, že připomíná tvorbu Jacka Johnsona. Podobně se pobavíte u Cowboys & Indians, která by mohla být znělkou nějaké soap opery. Jenže…

Moon Dreamer nepůsobí sourodě. U kapely složené ze jmen, jakými jsou David Landštof a Josef Sedláček (oba Radůza a Wabi a Ďáblovo stádo) nebo Jan Lstibůrek (Toxique, Tomáš Klus), by se asi nikdo nedivil, kdyby vydala folkové album. Stejně tak asi nikdo nepochyboval, že ve spojení s Arminem Effenbergerem (Cartonnage) a Petrem Tichým (No Heroes) dokážou dát dohromady chytlavý popový song. Možná je ale škoda, že se Tommy Indian pokusili obsáhnout obě polohy najednou. Ono se jim to sice povedlo, ale kombinace nefunguje na sto procent. I když singl Ten Thousand Miles Away je adept na nejlepší skladbu roku u nás.

Info

Tommy Indian: Moon Dreamer (Supraphon, 2013)
www.tommyindian.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Zpátky do budoucnosti (Priest)

Filip Rabenseifner 23.02.2021

Rubino nedosahuje pěveckých kvalit svého předchůdce Äsberga, který je klasicky školený operní zpěvák, což se podepsalo na zpracování vokálů.

Hlasitěji, prosím (Tindersticks)

Jiří Přivřel 22.02.2021

Nové album Distractions je plné zkoušení, hledání, osahávání a nakonec i úspěšného nalézání. Nechybí ani ohlédnutí zpět.

Ve starém baráku Hidden Orchestra (Creaks Soundtrack)

Jakub Koumar 20.02.2021

V jednom starém stavení se odehrává příběh poslední hry brněnského herního studia Amanita Design – Creaks.

Psychicky chorých nemožno ignorovať (Výnimoční)

Bibiána Hajdanyová 18.02.2021

Francúzski tvorcovia Olivier Nakache a Eric Toledano sa preslávili spoluprácou na Nedotknuteľných). Tentokrát sa ponorili do života združenia, ktoré sa zaoberá ťažkým autizmom.

Jen to nejvybranější zboží (Van Morrison)

Akana 13.02.2021

A i když Morrison později litoval, že album částečně poskládal z materiálu ne už nejčerstvějšího, skladatelsky tady opět nabízí jen to nejvybranější zboží.

Posvátný jazz v definitivní podobě

Jiří Vladimír Matýsek 12.02.2021

Missa Jazz je dynamická a strhující nahrávka, která šlape v rytmu jazzových synkop, ale zároveň nabízí dost na oko vážných, kontemplativních pasáží.

Hranice krásy a kýče (Sébastien Tellier)

Adéla Polka 04.02.2021

Tellier vkládá důležitost do banalit, a naopak vážné věci mnohdy odkrývá jakoby náhodou. Myšlenky moc nerozvádí, nechává je viset ve vzduchu.

Slastné hodiny unášení pochmurnou náladou (Corona Lantern)

Tomáš Kouřil 02.02.2021

Čeští metalisté Corona Lantern svou nahrávkou Certa Omnibus Hora dokážou, že se vám s lucernou začnou asociovat věci úplně jiné věci než pohádky.

Za hranice lidské duše (Moonspotter)

Tomáš Kouřil 26.01.2021

Sci-fi fanouškovi trvá, než se vrátí do reality. Moonspotter to udělal a dovedl přitom spojit ohromný talent pro komponování elektronické hudby s místy dosti osobní výpovědí.

Dej pozor chlapečku… aneb Racci Ondřeje Hrabala

Valentýna Žišková 23.01.2021

Racci, druhý knižní počin Ondřeje Hrabala, jsou kompaktním, uceleným souhrnem vracejících se motivů, scenérií a nálad.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace