Dantez | Články / Reporty | 20.09.2022
Záhrobí, nezemskost, rozklad i něco Satana. Mozky stojící za Kreas Promotion se chopily šance a v doznívajícím festivalovém shonu chytají nejzvučnější jména soudobého death metalu. Výsledek? Soupiska o deseti jménech s různými pohledy na metal smrti, které pojí jen oddanost vůči řemeslu, temnota a surovost.
Jednodenní festival je prostý headlinera – rozmanitý výčet umožňuje, aby si každý zvolil svůj hlavní tahák. Kapelní pestrost s uceleným jádrem se zračí v publiku, kterému vévodí obligátní křiváky a převážně černá trička jak s logy účinkujících, tak žánrových klasik. Člověk snadno splývá mezi legendárními grafikami Sodom, obskurními blackmetalovými motivy i čerstvými vizuály Sněti, které zbyly z posledního turné. Dav protínají i vděčné výjimky: nechybí rozjařená omladina v mikinách Slipknot ani starší ne-metalově vyhlížející bardi. Politický sentiment pořadatelů demonstruje oběšený Lenin nad vstupem do MeetFactory.
Satan vchází jako první. Česká Můra se nedělí se slovenskými Goatcraft pouze o oltář z lidských a zvířecích ostatků, ale také o prasečí krev, která zdobí některé ze členů kapel. Vystoupení Můry navíc doprovází stolek s krabičkami, ze kterých frontman loudí hlukový podklad. Na všudypřítomném lomozu se rozehrává death/doomová vleklost s občasným spády ke stoner/sludgi. Samotné riffy nejsou inspirované stavy po THC, za můzu kapela vděčí spíše konzumaci nahodilých narkotik. Záhrobní vokál drží vše na deathmetalové uzdě a posouvá výrazivo až na hranu obskurnosti: na mysl vytanou Grave Upheaval nebo Irkallian Oracle. Následující Goatcraft se více opírají do rychlosti, která jde ruku v ruce s ortodoxním satanským běsněním. Maniakálnost setu bez problémů zastírá hráčské chyby, Goatcraft v ryzí oddanosti žánru klohní načernalý death metal plný punkových tupaček a zhýralých sól. Vystoupení má okultní auru i sakrální odér kadidla, které se vykuřuje ze dvou lidských lebek.
Innumerable Forms představují první z větších taháků. Americký death/doomový projekt pochází z mysli členů s powerviolencovým hledáčkem. A právě takřka hardcorová verva vnáší do striktně deathmetalového koncertu unikátní kouzlo, zde navíc výsostně umocněné precizním zvukem. Innumerable Forms vystřihují bezchybně vybalancovaný set – na blast beaty a sóla se dostává jen poskrovnu, díky čemuž se každý rychlejší a melodičtější okamžik zarývá. Koncert nesou hutné riffy a většina návštěvníků dostává vrchol festivalu už před osmou večerní.
Faceless Burial kvapně navazují rychlejší a nejtechničtější deathmetalovou podobou akce, relativní čistota se jen trochu míjí se zbytkem pojetí celé soupisky a vystoupení navzdory preciznosti a hutnosti poněkud skomírá. Faceless Burial nepomáhají ani následující Cerebral Rot, kteří tempo překládají zpět do pomalejších rovin a nastolují nejžluklejší vystoupení večera, které se zhruba první polovinu pere s horším zvukem. Vynahrazuje to death metal s goregrindovou fazonou a citem pro zetlelou kytarovou práci, ve které se ozývají staří Carcass i novější a punkovější Undergang.
Se setem dánských Phrenelith se do MeetFactory navrací rychlost, teď ale s absencí technikálií a vyšším důrazem na tradiční skandinávskou ponurost, ve které jdou slyšet největší žánrové klasiky, což bere s povděkem starší osazenstvo. Set představuje vydařený kontrast s následnými Mortiferum, americká čtveřice si totiž klub podrobuje pomalým death metalem s nezemským fluidem – koncert posluchače transformuje do scenérie vyobrazené na poslední desce kapely. Buduje se tu na základech kultovních Incantation Rippikoulu, ovšem zlá, chaotická atmosféra přidává Mortiferum na unikátnosti.
Finální Sněť přebírá zrádné otěže. Poslední kapela může mávat klišé toho nejlepšího na konec, po devítihodinové dekadentní náloži však mohou docházet síly na obou stranách. Obecenstvo se ale na krajany šetří. A Sněť rovněž. Rozehrává se nejenergičtější vystoupení večera, Řád Zdechlin se zapáleným zbytkem kapely hecuje dav k prvnímu kotli. Materiál z Mokvání v okovech nasál z mexického turné novou energii, která hýbe nejen hlavami takřka všech zúčastněných. V půlce navíc vše ozvláštňuje doprovodný vokál Davida Mikkelsena z Phrenelith. Sněť se na vlastní půdě mezi světovými jmény neztrácí, v určitých aspektech se jim vyrovnává, v ostatních kolegy dokonce překonává. Společně s Innumerable Forms vysekávají nejlepší set vůbec.
Poslední minuty festivalu hýří oboustranným vděkem. Rozmanitá distra se ve víru nadšení doprodávají, v disonantních dozvucích a posledních závanech kadidla u trouchnivějícího lana pod vahou Lenina mizí poslední piva. Radost a početná návštěvnost nese příslib, že Tones of Decay není jednorázovou záležitostí. Nová oslava extrémní hudby probíjí mimořádným potenciálem.
Tones of Decay
17. 9. 2022 MeetFactory, Praha
foto © se svolením Tones of Decay
blueskin 29.03.2023
Vystoupení ikony francouzské elektronické hudby Chloé a multiinstrumentalistky bulharského původu Vassileny Serafimovy bylo očekávané coby jeden z vrcholů Spectaculare.
Akana 28.03.2023
Jelikož ale nepostrádá smysl pro poutavou pódiovou prezentaci, své nedělní vystoupení v Divadle Hybernia pojal mnohem rafinovaněji...
Václav Valtr 25.03.2023
Dlouho dopředu oznámený koncert měl být původně v komorním prostoru pražského Café V lese. Mé obavy, že se tam fanoušci jen sotva vejdou, byly oprávněné a koncert byl přesunut.
Michal Smrčina 25.03.2023
Kopule planetária pohasíná, kosmos se rodí. V rozsahu necelé hodiny sledujeme etapy, ve kterých se vesmír nacházel, nachází a třeba zas bude nacházet...
Václav Valtr 16.03.2023
Rychle rostoucí legenda indických folk-metalistů Bloodywood je evidentně silným lákadlem, jenže když se pražské Rock Café vyprodá, nejde o nejpřívětivější místo.
Maria Pyatkina 15.03.2023
Sehraná parta etablovaných belgických muzikantů svému vystoupení možná nevědomky nadělila jakýsi rodinný rozměr. Warhaus uhranuli vyprodanou Lucernu.
Tomáš Hambálek 15.03.2023
Vyprodaný a vydýchaný Velký sál Lucerny zažil dvě kapely v excelentní formě, byl to jeden ze vzácných večerů, kde nehraje prvně team z planety B a později Ačko.
Michal Pařízek 13.03.2023
Po večeři se vydáváme do zmíněného klubu Resistor, kde se odehrává otevírací večer festivalu, po cestě Richard Foster udílí přednášku, co všechno musíme v Leidenu vidět, kam všude je třeba…
David Stoklas 12.03.2023
Když se to ale potkalo, bylo to intenzivní. Skladby plné deziluze, rezignace a úzkosti.
prof. Neutrino 12.03.2023
Vskutku spektakulární audiovizuální show předvedla dvojice umělců, mexický skladatel Fernando Corona aka Murcof a španělský vizuální umělec Sergi Palau.