Články / Recenze

Too close to cliche (Teatr Novogo Fronta)

Too close to cliche (Teatr Novogo Fronta)

Dominika Prokopová | Články / Recenze | 03.05.2014

Ve Studiu Alta proběhla v úterý premiéra nového představení Teatru Novogo Fronta Too Close to the Sun. Pohádka o ženě a hudbě, která neuposlechla varování. Proč pohádka? Protože vše je nad Slunce jasnější. Neposlechl Ikaros, neposlechl nikdo po něm.

Režisérka inscenace Irina Andreeva je ztělesněním pohybového divadla. Veškeré její počínání na jevišti je naprosto přirozené. Irina působí spontánně jako dítě, které si tančí, hraje si s čudlíky na zvukovém pultu, chvilku se raduje, chvilku vzteká, ale hlavně si dělá, co chce. Vnímám ji jako člověka, jehož performancí je už jen to, že sedí. Spolu s Irinou se v přílišné blízkosti slunce tentokráte pohybují ještě Irena Kristeková, Jan Bursa a o trochu dále za klávesami i spoluautor hudby David Hlaváč.

Žena a hudba. Věčné téma. A k tomu ještě muž, patřičná dávka koksu, stihomamu a dalšího sladkého mámení. Přesvědčivý výraz Ireny Kristekové je ve chvílích utrpení, třasu a deliria velmi sugestivní, ve chvílích prchavé radosti už méně. Přehnané štěstí s sebou neodvratně nese porci kýčovitosti. Během celého představení mě neopustil pocit, že jsem tohle všechno viděla už mnohokrát. Byly tam sice některé velice působivé momenty (zrcadlový tanec Iriny a Ireny, Irina vrážející klín mezi hrdličky), bohužel to narušovala afektovanost předcházející či následující scény (rozjásané stepařské číslo po společné noci, závěrečná píseň, ač stejnojmenná). Řádnou dávku podmanivosti celé inscenaci dodal světelný dizajn Ondřeje Kyncla a Davida Prokopoviče.

Od nových představení zvláště kultovních souborů očekáváme nové vjemy a podněty, překážkou není ani zděšení či úžas. Nic takového jsem během představení nepociťovala... Každý ale nemusí šokovat. Možná nám Irina chtěla jen sdělit, že je to tak a ne jinak. Byla to přece zpověď.

Info

Too Close to the Sun / Irina Andreeva
28. 4. 2014, Studio Alta, Praha

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Soustavný sonický nátlak (Part Chimp)

Dantez 25.07.2021

Britští Part Chimp se dosud věnovali noise rocku, který se inspiroval Sonic Youth i zběsilými Lightning Bolt.

Po jaké době je vhodné lidem říkat, že je milujeme? (Moontype)

David Stoklas 10.07.2021

Moontype, ačkoliv by mohli, se neohánějí technikou, ale intelektuálnímu math rocku naopak trochu srazili hrany.

Že by ten správný čas vytáhnout kytaru? (Flock of Dimes)

Veronika Jastrzembská 29.06.2021

Do toho se ještě přidá rozpačité porozchodové období, kdy člověk neví, co sám se sebou, jak znovu začít, z čeho se poučit...

Historie kapitalocénu a možnosti znovustvoření

prof. Neutrino 28.06.2021

Vydavatelství Neklid přichází s obsáhlou studií o zrodu a strategiích „kapitalistické ekologie“ aneb jak si člověk dokázal zotročit člověka a zplundrovat ekosystém planety ve jménu mamonu.

Snivě i do hloubky (Susheela Raman)

Akana 26.06.2021

Její fúze západních písničkářských postupů s východními prvky nepůsobí ani trochu povrchně nebo podbízivě.

Melancholie schovaná pod slunečníkem (Dark Tea)

Jiří Přivřel 25.06.2021

Gary Canino nabízí růžové brýle. Účinné homeopatikum bez předpisu.

Dokument doby, který platí i dnes (Charlie Soukup)

Jiří Vladimír Matýsek 05.06.2021

Charlie Soukup není hlubokomyslný lyrik ani intelektuální kritik nepravostí. Je spíše pronikavým glosátorem, svérázem, který se s ironickým odstupem dívá na své okolí.

Hlasy tří generací (Femi Kuti & Made Kuti)

Akana 03.06.2021

V důrazu na silné politické a sociálně-kritické výpovědi táhnou otec i syn za jeden provaz.

Magie obnovených Plastiků

Jiří Vladimír Matýsek 29.05.2021

V kompletní, téměř osmdesátiminutové podobě zaznamenává koncert z Kopřivnice, který se konal v rámci prvního turné obnovených Plastiků.

Motorama: intimní postpunk o cestách i samotě

David Stoklas 27.05.2021

Nikdy se netajili zalíbením v minulosti, v soviet-wave hudbě, v šestnáctibitovém retru, ve vzpomínkách, které nikdy nezažili.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace