Články / Recenze

Tori Amos, matka ve středním věku

Tori Amos, matka ve středním věku

Lenka Marie | Články / Recenze | 20.05.2014

„there are those who say
I am now too old to play“

Po prvním poslechu nového alba Tori Amos se může zdát, že v půlce nastal průšvih. Potom, co se album vypne do výšky u své nejlepší skladby 16 Shades of Blue, přijde Promise. Sladká balada, kde Tori zpívá se svojí dcerou Tash, za což si vysloužila komentáře typu „Rash, I mean, Tash“ (rash = vyrážka, pozn. a.). Cpát svoje dítě na desku je kontroverzní rozhodnutí, ale při bližším poslechu zjistíte, pokud se přenesete přes jednoduchou harmonii a nevyhnutelný sentiment, že text je vtipný a skladba stylově nevybočuje. To se úplně nedá říct o další sporné, která následuje. Giant's Rolling Pin zní jako dětská juchačka a v tu chvíli vás napadne: a co bude dál? Dětské album?! Ve skutečnosti jde ale o polemickou kritiku aféry kolem NSA a Edwarda Snowdena, ve které se Amos zamýšlí, kam až může nátlak vládních organizací zajít. Tedy nic prvoplánově hloupého, přírazy dokonce připomene skvělou Wednesday ze Scarlet's Walk. Protože to, co Amos říká o NSA, platí i o její hudbě a textech: „Because agenda, my friends. You always have to ask about agenda, from all sides.“

Pokud se vypořádáme s těmahle dvěma kousky, zjistíme, že se novinka vymyká v rámci její diskografie. Amos se vrací ke klavírnímu zvuku, většinu skladeb uhraje jen sama s vrstvením vokálů. Je slyšet vliv dvou předchozích projektů: cyklu moderních klasických písní a feministického muzikálu. Její hra má čistší a přesnější artikulaci, větší dynamiku, hraje si s výrazovými prostředky, nástupy jsou slyšitelné, stejně jako odtahy: to všechno jsou silné vlivy klasického zvuku. Harmonicky je album jednoduché, stejně jako skladebně. Z muzikálu se Amos poučila textově, přechází od heslovitých a metaforických textů ke konkrétnějším vyprávěním a metaforu zastupuje především krásná a mrazivá Weatherman o malíři, který v krajině vidí svou mrtvou ženu. Vtipný text Trouble's Lament personifikuje slečnu „Problémy“, která hledá dobré bydlo u děvčat a nese s sebou „Nebezpečí“. I když Amos už delší dobu žije v Británii, myšlenkami je stále v USA. Viz úvodní America, inspirace jižanským blues anebo zmíněný obr. Příchuť nové domoviny přichází v podobě mytologické Selkie a The Maids of Elfen-mere. Leitmotivem nahrávky jsou výtvarné inspirace, které ale pro samotnou hudbu nejsou tak podstatné. Důležitější je téma „nekajícnosti“, života bez výčitek a žití toho, co sami hlásáme.

Fanoušci jsou k Amos chápavě nespravedliví už nějakou dobu a fňukají po návratu 90. let. Mají problém s mírným popíčkem, bezzubostí a podle nich i ztrátou originality. Tahle deska jim touhu po důrazu a šokující originalitě nenasytí, ale pokud se ho pokusí přijmout bez ohledu na zpěvaččin katalog, najdou v něm jemné chytré nápady a naznačený nový směr, kterým by se mohla vydat. Tori Amos natočila pohodové popové album, které je střízlivé i smířlivé a na kterém se jí úspěšně daří metamorfóza v matku středního věku, tematicky i zvukově. Stylově zůstává u barokního a komorního popu, který nijak nekomplikuje - napětí ukrývá uvnitř.

Info

Tori Amos - Unrepentant Geraldines (Mercury Classics, 2014)
http://www.toriamos.com

Live: Tori Amos, 11.06.2014, Kongresové centrum, Praha
http://www.livenation.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Hiphopový blockbuster Tylera, the Creatora

Martin Šmíd 16.09.2021

Na červený koberec Grammy se Tyler Okonma ohákl do růžového obleku à la lobby boy, inspirovaného filmem Grand Budapest Hotel Wese Andersona a navrženého jeho vlastní značkou...

Hudba k láske (Vec & Švidraň)

Kristína Valachová 08.09.2021

Z albumu cítiť kreatívnu hravosť a hľadanie spoločnej tvorivej cesty. Úprimný výsledok necieli dohnať aktuálne rapové trendy.

Šílený závod šťastné melancholie (Tim Dup)

Adéla Polka 05.09.2021

Jeho síla spočívá především v rozněžnělé melancholii, skrze níž opěvuje svůj svět za doprovodu prakticky klasického klavíru.

Boj i smíření (Gojira)

Jiří Procházka 03.09.2021

Gojira rozvíjí svá obvyklá témata jako životní koloběh, osobní rozvoj a dopady lidského chování na životní prostředí a stav společnosti.

Ve skleněné kouli (Glaare)

Jiří Vladimír Matýsek 02.09.2021

Co Glaare odlišuje od masy kapel, které se k oběma směrům v jakési retro vlně hlásí, je působivý vokál, v němž najdeme smutek i dravost, často najednou.

Soustavný sonický nátlak (Part Chimp)

Dantez 25.07.2021

Britští Part Chimp se dosud věnovali noise rocku, který se inspiroval Sonic Youth i zběsilými Lightning Bolt.

Po jaké době je vhodné lidem říkat, že je milujeme? (Moontype)

David Stoklas 10.07.2021

Moontype, ačkoliv by mohli, se neohánějí technikou, ale intelektuálnímu math rocku naopak trochu srazili hrany.

Že by ten správný čas vytáhnout kytaru? (Flock of Dimes)

Veronika Jastrzembská 29.06.2021

Do toho se ještě přidá rozpačité porozchodové období, kdy člověk neví, co sám se sebou, jak znovu začít, z čeho se poučit...

Historie kapitalocénu a možnosti znovustvoření

prof. Neutrino 28.06.2021

Vydavatelství Neklid přichází s obsáhlou studií o zrodu a strategiích „kapitalistické ekologie“ aneb jak si člověk dokázal zotročit člověka a zplundrovat ekosystém planety ve jménu mamonu.

Snivě i do hloubky (Susheela Raman)

Akana 26.06.2021

Její fúze západních písničkářských postupů s východními prvky nepůsobí ani trochu povrchně nebo podbízivě.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace