Články / Sloupky/Blogy

Továrna na dokumenty: MFDF (pošesté)

Továrna na dokumenty: MFDF (pošesté)

Jakub Koumar | Články / Sloupky/Blogy | 29.10.2014

Poslední den festivalu nabídl plnohodnotný filmový program. Kromě neodvysílaných filmů se pořadatelé rozhodli zařadit i všechny vítězné snímky, což se ukázalo jako výborný tah, jak udělat z posledního dne festivalu divácky nabitý závěr. V minulosti totiž zaplnění sálů v závěrečném dni rozhodně nebývalo pravidlem. Škoda jen, že úplně poslední filmy – Století Miroslava Zikmunda a Trabantem na konec světa, byly pro svou atraktivitu umístěny do příliš malých sálů.

Nejlepší dokument v celosvětové sekci vyhrál celovečerní debut Anne Roussillo. A jelikož šlo o debut, podařilo se mu shrábnout i novou cenu pro nejlepší prvotinu První světla. Já jsem lid sleduje revoluční dění v Egyptě z pohledu obyvatel a konkrétně jedné rodiny z malé vsi na jihu země. Jak vypadá jedna z největších revolucí nedávných let z televizních obrazovek uprostřed polí? Jak se vyrovnat s nezralou demokracií během mletí mouky a obdělávání půdy? A má to vlastně nějaký smysl?

Pomyslný souboj o nejlepší experimentální dokument vyhrála Deborah Stratman s filmem Napadený obvod. Jediný záběr, pokřivené zvuky. Paranoia plížící se skrze ulici do zvukového studia, kde se právě plně věnují výrobě ruchů do hraného filmu. Nahlížíme do kuchyně totální kontroly nad něčím, co nám přijde samozřejmé a přirozené. Co se odehrává nahodile a co je pod taktovkou někoho jiného? Film o paranoii věnovaný Edwardu Snowdenovi.

Ranní program nabídl dílnu Pavla Klusáka a jeho rozpracovaný knižní projekt Minimalisté. Během práce na této knize Klusák nasbíral hromady vizuálního materiálu a jeho touha podělit se o něj se stala diváckou radostí. Rozhovor Björk s Arvo Pärtem, klipový found footage elektrominimalistů The Books, minimalistické drony punkového období a další překvapivé a okouzlující práce skladatelů, kteří se rodili jako protipól moderny.

Bylo takřka povinností v tomto dni navázat na Klusákovu přednášku speciální projekcí legendárního filmu s hudebním doprovodem jednoho z klíčových minimalistů Philipa Glasse – Naqoyqatsi. Navíc s přítomným tvůrcem Godfreym Reggiem, který byl speciálním hostem festivalu. Vidět jeho práci na pětatřicetimilimetrovém filmu a poslouchat jeho následné povídání – na to se nezapomíná.

Vítězný film sekce Mezi moři – tedy nejlepší východoevropský dokument - vyhrál ponurý snímek Huberta Saupera Přicházíme jako přátelé. Nově rozdělený Súdán, zmítající se ve vlastní schizofrenii a neschopnosti vrhnout se nějakým směrem, se potácí mezi spoustou východních a západních vlivů. Jediným důsledkem je chudoba, špína a krev. Deprese týdne.

Mezinárodní festival dokumentárních filmů v Jihlavě nabídl velice silný ročník. Poctivě promyšlená dramaturgie filmů i doprovodného programu vytvořila komplexní zážitek, vedoucí každý den k větší a větší nenasytnosti. Mírné rozpaky o přesycenosti z minulých dvou ročníků zmizely jako jihlavská ranní mlha. MFDF získává nadšení hostů a návštěvníky přesvědčuje, že Jihlava pro něj není ani příliš malá, ani příliš velká. Je to místo s koncepcí a atmosférou, jakou je málokterý festival schopen nabídnout i přes nesrovnatelně větší potenciál.

Info

18. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava
23. – 28. 10. 2014, Jihlava
www.dokument-festival.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Singletone: Protomartyr – Worm in Heaven / Processed By the Boys

Štěpán Sukdol 17.05.2020

Iggy Pop o Protomartyr prohlásil, že jsou ta nejlepší kapela, co dnes v Americe mají. Postpunková parta z Detroitu slaví dekádu působení na scéně dvěma singly, brzo deskou.

Jako zabít naději

Michal Pařízek 15.05.2020

Uvolňování opatření pouhým zvyšováním kapacity kulturní akcí je úsměvné a jak již bylo řečeno, vychází z naprosté neznalosti prostředí a problematiky. Co bude dál?

Šejkr na doma: Na viděnou

Michal Pařízek 30.04.2020

Po půlhodinovém telefonátu s Brendonem z The Kill Devil Hills jsem chtěl psát o tom, jak se bojí o svoji hippie sestru... Poslední Šejkr na doma je tu.

Šejkr na doma: Spi sladce, potvoro

Michal Pařízek 29.04.2020

Gejzír vtipu a humorných situací – načala to Kateřina Konečná plamennou obhajobou maršála, který přišel o pomník, pak jsme viděli rozhořčeného Bohumila Pečínku a celé to završil Barťák.

Šejkr na doma: Básníci a bábovičky

Michal Pařízek 28.04.2020

„Tepláky jsou nové džíny.“ Někdy není jednoduché udržet si zdravý rozum, při sledování novinových titulků v poslední době je to ještě o poznání těžší.

Šejkr na doma: Ambulance horkých nápojů

Michal Pařízek 27.04.2020

Chybí mi kavárny. Možná víc než co jiného. Chybí mi jejich atmosféra, podivným způsobem kombinující ruch a klid, stejně jako možnost ji sdílet.

Sám doma #2: O křehkých lidech

cyril kosak 26.04.2020

Trocha mizantropie nikoho nezabije aneb o víře v dobrého člověka v časech nejen pandemických.

Šejkr na doma: Nedělní kino

Michal Pařízek 26.04.2020

Dnes to trochu odlehčíme filmovými tipy. Máme neděli a lenošení u obrazovky se prostě nabízí.

Šejkr na doma: „Now here's a little story, I've got to tell...“

Michal Pařízek 25.04.2020

Bylo to 23. února roku 1995. Polovina devadesátých let nebylo moje úplně nejlepší období, moc jsem toho nedělal a to, co jsem dělal, mě moc nebavilo.

Šejkr na doma: Pal! Nepal!

Michal Pařízek 24.04.2020

Aktivity elit připomínají čím dál více scénu z Limonádového Joe: „Pal! Nepal! Pal! Nepal!“ Švejk se může jít klouzat a všechny další parodie také.