Články / Sloupky/Blogy

Továrna na dokumenty: MFDF (pošesté)

Továrna na dokumenty: MFDF (pošesté)

Jakub Koumar | Články / Sloupky/Blogy | 29.10.2014

Poslední den festivalu nabídl plnohodnotný filmový program. Kromě neodvysílaných filmů se pořadatelé rozhodli zařadit i všechny vítězné snímky, což se ukázalo jako výborný tah, jak udělat z posledního dne festivalu divácky nabitý závěr. V minulosti totiž zaplnění sálů v závěrečném dni rozhodně nebývalo pravidlem. Škoda jen, že úplně poslední filmy – Století Miroslava Zikmunda a Trabantem na konec světa, byly pro svou atraktivitu umístěny do příliš malých sálů.

Nejlepší dokument v celosvětové sekci vyhrál celovečerní debut Anne Roussillo. A jelikož šlo o debut, podařilo se mu shrábnout i novou cenu pro nejlepší prvotinu První světla. Já jsem lid sleduje revoluční dění v Egyptě z pohledu obyvatel a konkrétně jedné rodiny z malé vsi na jihu země. Jak vypadá jedna z největších revolucí nedávných let z televizních obrazovek uprostřed polí? Jak se vyrovnat s nezralou demokracií během mletí mouky a obdělávání půdy? A má to vlastně nějaký smysl?

Pomyslný souboj o nejlepší experimentální dokument vyhrála Deborah Stratman s filmem Napadený obvod. Jediný záběr, pokřivené zvuky. Paranoia plížící se skrze ulici do zvukového studia, kde se právě plně věnují výrobě ruchů do hraného filmu. Nahlížíme do kuchyně totální kontroly nad něčím, co nám přijde samozřejmé a přirozené. Co se odehrává nahodile a co je pod taktovkou někoho jiného? Film o paranoii věnovaný Edwardu Snowdenovi.

Ranní program nabídl dílnu Pavla Klusáka a jeho rozpracovaný knižní projekt Minimalisté. Během práce na této knize Klusák nasbíral hromady vizuálního materiálu a jeho touha podělit se o něj se stala diváckou radostí. Rozhovor Björk s Arvo Pärtem, klipový found footage elektrominimalistů The Books, minimalistické drony punkového období a další překvapivé a okouzlující práce skladatelů, kteří se rodili jako protipól moderny.

Bylo takřka povinností v tomto dni navázat na Klusákovu přednášku speciální projekcí legendárního filmu s hudebním doprovodem jednoho z klíčových minimalistů Philipa Glasse – Naqoyqatsi. Navíc s přítomným tvůrcem Godfreym Reggiem, který byl speciálním hostem festivalu. Vidět jeho práci na pětatřicetimilimetrovém filmu a poslouchat jeho následné povídání – na to se nezapomíná.

Vítězný film sekce Mezi moři – tedy nejlepší východoevropský dokument - vyhrál ponurý snímek Huberta Saupera Přicházíme jako přátelé. Nově rozdělený Súdán, zmítající se ve vlastní schizofrenii a neschopnosti vrhnout se nějakým směrem, se potácí mezi spoustou východních a západních vlivů. Jediným důsledkem je chudoba, špína a krev. Deprese týdne.

Mezinárodní festival dokumentárních filmů v Jihlavě nabídl velice silný ročník. Poctivě promyšlená dramaturgie filmů i doprovodného programu vytvořila komplexní zážitek, vedoucí každý den k větší a větší nenasytnosti. Mírné rozpaky o přesycenosti z minulých dvou ročníků zmizely jako jihlavská ranní mlha. MFDF získává nadšení hostů a návštěvníky přesvědčuje, že Jihlava pro něj není ani příliš malá, ani příliš velká. Je to místo s koncepcí a atmosférou, jakou je málokterý festival schopen nabídnout i přes nesrovnatelně větší potenciál.

Info

18. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava
23. – 28. 10. 2014, Jihlava
www.dokument-festival.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Preview: Danielle de Picciotto

redakce 15.10.2019

Některé milníky její kariéry nabízíme níže, hlavně ale zveme na koncert, který bude výjimečný také tím, že zde vůbec poprvé vystoupí frontmani pražských Kill the Dandies! coby DJské duo.

Tančení Krakovem aneb Top 5 Unsound 2019

redakce 15.10.2019

Polský festival Unsound, soustředící se na progresivní elektronickou hudbu s nejrůznějšími přesahy, má celosvětové renomé a fanoušci se na něj opravdu sjíždějí z různých koutů planety.

Preview: Alternativa 2019

redakce 14.10.2019

Zkusili jsme z lineupu festivalu Alternativa 2019, kde žánry nehrají roli, prosít pár zajímavých jmen. Tady jsou.

Střevíčky děravé aneb Top 5 Lunchmeat 2019

redakce 07.10.2019

Ohlasy i uvnitř redakce byly různé a ne pouze kladné. Výživné to bylo.

Preview: Unsound 2019

redakce 01.10.2019

Ústředním tématem letošní edice Unsoundu je Solidarita a níže najdete pár mužských jmen, které stojí za pozornost a které povětšinou přijedou s unikátním programem.

Beztížný pocit nezvěstného V centru

redakce 25.09.2019

Ve vlaku zaslechnu, jak jí povídá o třípatrovým domě, ve kterém jeho rodina bydlí. „A to jste si postavili sami?“ „Ne, to jsme zdědili. Původně to patřilo nějakejm Němcům.“

Šejkr #43: „Ale dneska v noci, dneska budu pít šampaňské.“

redakce 19.09.2019

Výstava Roberta Franka Unseen byla jedním z důvodů výletu do Berlína, který se změnil v povinnost, když se minulý týden objevila zpráva, že jeden z nejvlivnějších fotografů zemřel.

Setkání v sadu - 6 is the magic number (Pelhřimovy 2019)

redakce 22.08.2019

Tradiční plkání o post-bratroorffovském antifestivalu. Tentokráte hodně o magii (místa).

Všetky odtiene blata alebo Top 5 ArcTanGent 2019

redakce 21.08.2019

Najkrajšie na kompilácií Top 5 zo siedmeho ročníku festivalu je, že mená sa príliš neopakujú a headlineri sa do výberu dostávajú ojedinele.

RapRadar IV: České předpremiéry

redakce 13.08.2019

Albové předpremiéry na letošním Kempu, hyperaktivní Brockhampton a JAY Z i nezdar Chance the Rappera.