Články / Sloupky/Blogy

Továrna na dokumenty: MFDF (potřetí)

Továrna na dokumenty: MFDF (potřetí)

Jakub Koumar | Články / Sloupky/Blogy | 26.10.2014

Nejsledovanější filmy druhého dne se přesunuly do Domu kultury, který prošel hned dvěma změnami. Na sedačkách se dá normálně sedět déle jak deset minut a v mezipatře se zrodilo živé studio České televize, což působí skvěle. Bohužel je v místě, kde zatím vždy byl prostor pro pohodlný voraz návštěvníků. Festival není jen pro lidi u telky, drahá ČT...

Hudebním fanouškům neměl uniknout jeden z vrcholů večera – Evangelium podle Brabence. Nečekaně komorní a apolitická filmová výpověď o tom, jak se budou střílet kormoráni. A jestli Vráťa patří do této doby, když ani jeden z jeho psacích strojů nebyl nikdy zavirovaný. O tom, že se k němu blázni hlásí, protože cítí, že je načatej. Evangelium podle Brabence je tak trochu pozitivní výpověď v lomozu tak trochu negativního světa. Následná diskuze byla jednou z nejpřátelštějších, které jsem na festivalu zažil.

Když se v předchozím ročníku odtajnil rozpracovaný projekt Gottland (který má letos na festivalu také své místo – tentokrát hotový), honosil se početnou návštěvností. Letošní sekce Work in Progress se zaměřila na filmové zpracování další knihy, která oblétla naši zemi a bleskurychle mizela z prodejních pultů. Jde o publikaci Vladimira 518 – Kmeny, jejíhož filmového zpracování se ujala jména jako Pavel Abrahám, Bohdan Bláhovec a další. Jak tomu u projektů s velkým počtem režisérům bývá, můžeme se těšit na seriál s díly střídavé kvality.

Z představených epizod tahali hip hopeři za nejkratší konec, přestože zaujali nenásilnou a pozorovatelskou formou, v důsledku působili bezradně svým úzkým zaměřením. Motorkáři oproti tomu rozehráli vlnu absurdity, ve které je český dokument tradičně silný, hipsteři, coby aktuální trend dneška, dobře zkombinovali sebereflexi s ironií.

Druhý den taky ukázal první pořadatelské špíčky. Jako například že když se do sálu hrne 300 lidí, otevřeme osmnáctý rok po sobě jedny dveře z pěti. Každý si tak může odstát svůj kus festivalu. Na druhou stranu byla zřízena festivalová free-wifi, takže jste si během dlouhého stání mohli pustit třeba fotbalový přenos. Do Jihlavy přijela Zbrojovka, a tak měl jeden starší dokument letos dodatečnou reprízu. 2:0

Info

18. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava
23. – 28. 10. 2014, Jihlava
www.dokument-festival.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr na doma: Jak hraje Berlín

Michal Pařízek 08.04.2020

Přestože vychází teprve dnes, už včera mi kamarádka a další dva známí psali, že mapa Berlína je super a že už se tam těší. Ano, já také.

Šejkr na doma: Dobrý pocit

Michal Pařízek 07.04.2020

Hodně lidí z branže i mimo se ptá, jak se aktuální situace podepisuje na Full Moonu. Na konkrétní odpověď je brzy, ale...

Cesto-pics.jpg no.1

Mária Karľaková 07.04.2020

Dôležité je neprepadnúť démonom a podivným vplyvom, ktoré nás obklopujú viac ako kedykoľvek predtým. Buďme hraví, buďme všímaví!

Šejkr na doma: Dvojitý posvátný čtverec

Michal Pařízek 06.04.2020

O víkendu jsem konečně rozečetl Tanec reality Alejandra Jodorowského a po prvních pár stránkách bylo jasné, že tuhle knihu si budu náležitě hýčkat.

Videodrome 10

prof. Neutrino 06.04.2020

Opožděný výběr z nejzajímavějších videoklipů minulého roku pro období karantény. Cooper, Poppy nebo Yorke?

Šejkr na doma: Režie David Lynch

Michal Pařízek 05.04.2020

Známého režiséra zmiňuji hlavně díky aktuálnímu memu znázorňujícímu dnešní dobu, který mě, narozdíl od drtivé většiny ostatních, skutečně pobavil.

Food Moon: Kuchařky bez domova

redakce 05.04.2020

Projekt Kuchařky bez domova neziskové organizace Jako doma se věnuje ženskému bezdomovectví. Jaké dobroty připravují Kuchařky ve své jídelně?

Šejkr na doma: Stará zlatá

Michal Pařízek 04.04.2020

Včerejší anonci nového alba Einstürzende Neubauten doprovodil taky klip, který toho skrývá možná víc než je na první pohled vidět.

Šejkr na doma: Receptory na pochodu

Michal Pařízek 03.04.2020

O třetím oku, mimořádných zážitcích nejen Stanislava Grofa i Marvinu Gayeovi. Hrabe nám, nehrabe?

Hudební vaření na doma: Techno

Sabina Coufalová 03.04.2020

Hluboké óm zajisté pozitivně rozvibruje mysl, ale srdce touží po rovném beatu, praskání synťáků a tucání ve smyčkách. A hlavně tanci, který nemá pravidla ani hranice.