Články / Sloupky/Blogy

Továrna na dokumenty: MFDF (potřetí)

Továrna na dokumenty: MFDF (potřetí)

Jakub Koumar | Články / Sloupky/Blogy | 26.10.2014

Nejsledovanější filmy druhého dne se přesunuly do Domu kultury, který prošel hned dvěma změnami. Na sedačkách se dá normálně sedět déle jak deset minut a v mezipatře se zrodilo živé studio České televize, což působí skvěle. Bohužel je v místě, kde zatím vždy byl prostor pro pohodlný voraz návštěvníků. Festival není jen pro lidi u telky, drahá ČT...

Hudebním fanouškům neměl uniknout jeden z vrcholů večera – Evangelium podle Brabence. Nečekaně komorní a apolitická filmová výpověď o tom, jak se budou střílet kormoráni. A jestli Vráťa patří do této doby, když ani jeden z jeho psacích strojů nebyl nikdy zavirovaný. O tom, že se k němu blázni hlásí, protože cítí, že je načatej. Evangelium podle Brabence je tak trochu pozitivní výpověď v lomozu tak trochu negativního světa. Následná diskuze byla jednou z nejpřátelštějších, které jsem na festivalu zažil.

Když se v předchozím ročníku odtajnil rozpracovaný projekt Gottland (který má letos na festivalu také své místo – tentokrát hotový), honosil se početnou návštěvností. Letošní sekce Work in Progress se zaměřila na filmové zpracování další knihy, která oblétla naši zemi a bleskurychle mizela z prodejních pultů. Jde o publikaci Vladimira 518 – Kmeny, jejíhož filmového zpracování se ujala jména jako Pavel Abrahám, Bohdan Bláhovec a další. Jak tomu u projektů s velkým počtem režisérům bývá, můžeme se těšit na seriál s díly střídavé kvality.

Z představených epizod tahali hip hopeři za nejkratší konec, přestože zaujali nenásilnou a pozorovatelskou formou, v důsledku působili bezradně svým úzkým zaměřením. Motorkáři oproti tomu rozehráli vlnu absurdity, ve které je český dokument tradičně silný, hipsteři, coby aktuální trend dneška, dobře zkombinovali sebereflexi s ironií.

Druhý den taky ukázal první pořadatelské špíčky. Jako například že když se do sálu hrne 300 lidí, otevřeme osmnáctý rok po sobě jedny dveře z pěti. Každý si tak může odstát svůj kus festivalu. Na druhou stranu byla zřízena festivalová free-wifi, takže jste si během dlouhého stání mohli pustit třeba fotbalový přenos. Do Jihlavy přijela Zbrojovka, a tak měl jeden starší dokument letos dodatečnou reprízu. 2:0

Info

18. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava
23. – 28. 10. 2014, Jihlava
www.dokument-festival.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Kam na rajz s Vaškem Kokešem

redakce 10.02.2020

Směska country a rapu, třídenní párty, tajemná kapela z Chicaga, Fly Pan Am nebo Ars Electronica, to doporučuje Vašek Kokeš.

MoMENTálně vyřešeno aneb to nejlepší z MENTu 2020

redakce 09.02.2020

Lublaňský MENT, jeden z nejzajímavějších a nejvybranějších showcasů v Evropě, má za sebou další povedený ročník a zase to bylo nejlepší.

CTM 2020: Reverzní kolonialismus

Jan Starý 06.02.2020

Padá pevnost Evropa, něco si přej. Letošní ročník CTM ovládly nezápadní projekty.

Kam na rajz s Trochtýnou

redakce 05.02.2020

Která nejlepší kapela na světě bude mít brzy koncert v Praze? Kam na rajz radí Trochtýna Kristová.

To nejlepší z CTM 2020: Hudba, pivo, instalace

redakce 03.02.2020

Na CTM se nevyplatí jezdit na hvězdy – ano, jsou tu, ale daleko důležitější než výběr z výročních žebříčků jsou neokoukaná jména, která dostávají rovnocenný prostor.

Preview: Ment 2020

Aneta Martínková 03.02.2020

V programu slovinského Mentu najdete chuťovky od belgické rapperky s kapverdskými kořeny po baskického hráče na akordeon. Ruský blok?

Šejkr #45: Srdečné pozdravy z Istanbulu

Michal Pařízek 02.02.2020

Už strašně dlouho se chci podívat do Istanbulu. Nepamatuji si, kdy to přesně začalo, možná jsou na vině knihy série Ve stínu pádišáha, možná bondovka Srdečné pozdravy z Ruska...

Filmové žebříčky Full Moonu: videoklip/soundtrack/mem roku 2019

redakce 28.01.2020

Včera jsme se podívali na nejlepší filmy a seriály, dnes si projdeme videoklipy, soundtracky a ty nejvtipnější memy.

Filmové žebříčky Full Moonu: film/seriál roku 2019

redakce 27.01.2020

Kamera, klapka, střih. V tradičních bilančních žebříčcích rekapitulujeme i ty nejlepší filmy a seriály uplynulého roku.

RapRadar VII: Rapové perličky na dně

Jakub Šíma 24.01.2020

V době, kdy už se většina posluchačů zvládla probrat výročními žebříčky, je správná chvíle podívat se na desky, které se do nich nevešly.