Články / Sloupky/Blogy

Továrna na dokumenty: MFDF (potřetí)

Továrna na dokumenty: MFDF (potřetí)

Jakub Koumar | Články / Sloupky/Blogy | 26.10.2014

Nejsledovanější filmy druhého dne se přesunuly do Domu kultury, který prošel hned dvěma změnami. Na sedačkách se dá normálně sedět déle jak deset minut a v mezipatře se zrodilo živé studio České televize, což působí skvěle. Bohužel je v místě, kde zatím vždy byl prostor pro pohodlný voraz návštěvníků. Festival není jen pro lidi u telky, drahá ČT...

Hudebním fanouškům neměl uniknout jeden z vrcholů večera – Evangelium podle Brabence. Nečekaně komorní a apolitická filmová výpověď o tom, jak se budou střílet kormoráni. A jestli Vráťa patří do této doby, když ani jeden z jeho psacích strojů nebyl nikdy zavirovaný. O tom, že se k němu blázni hlásí, protože cítí, že je načatej. Evangelium podle Brabence je tak trochu pozitivní výpověď v lomozu tak trochu negativního světa. Následná diskuze byla jednou z nejpřátelštějších, které jsem na festivalu zažil.

Když se v předchozím ročníku odtajnil rozpracovaný projekt Gottland (který má letos na festivalu také své místo – tentokrát hotový), honosil se početnou návštěvností. Letošní sekce Work in Progress se zaměřila na filmové zpracování další knihy, která oblétla naši zemi a bleskurychle mizela z prodejních pultů. Jde o publikaci Vladimira 518 – Kmeny, jejíhož filmového zpracování se ujala jména jako Pavel Abrahám, Bohdan Bláhovec a další. Jak tomu u projektů s velkým počtem režisérům bývá, můžeme se těšit na seriál s díly střídavé kvality.

Z představených epizod tahali hip hopeři za nejkratší konec, přestože zaujali nenásilnou a pozorovatelskou formou, v důsledku působili bezradně svým úzkým zaměřením. Motorkáři oproti tomu rozehráli vlnu absurdity, ve které je český dokument tradičně silný, hipsteři, coby aktuální trend dneška, dobře zkombinovali sebereflexi s ironií.

Druhý den taky ukázal první pořadatelské špíčky. Jako například že když se do sálu hrne 300 lidí, otevřeme osmnáctý rok po sobě jedny dveře z pěti. Každý si tak může odstát svůj kus festivalu. Na druhou stranu byla zřízena festivalová free-wifi, takže jste si během dlouhého stání mohli pustit třeba fotbalový přenos. Do Jihlavy přijela Zbrojovka, a tak měl jeden starší dokument letos dodatečnou reprízu. 2:0

Info

18. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava
23. – 28. 10. 2014, Jihlava
www.dokument-festival.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #61: „Den mě oslepí, večer utiší, noc mě skryje.“

Michal Pařízek 10.09.2021

Strašnice jsou vlídná čtvrť, bydlím tu rád. Je trochu rozbitá, špinavá a nepořádná, to mi taky celkem vyhovuje. Stejně jako to, že se tu obvykle nic moc neděje...

Sharpe 2021: To nejlepší

redakce 07.09.2021

Letos nás pohříchu tolik z Full Moon na místě nebylo, tak jsme k tradičnímu výběru toho nejlepšího vyzvali další osobnosti, kamarády i obvyklé podezřelé.

Ďakujem, milujem (Moody Moon Noize vol.2)

redakce 01.09.2021

Krom únavy nás – crew, organizátorský tým i spřízněné tváře – dostihlo po proběhlém festivalu Moody Moon Noize vol. 2 i dojetí. Ale nejen to. Putovní festival skončil. Začne.

Moody Moon Noize vol.2: Top 5

redakce 30.08.2021

Jsme nevyspalí, unavení, ale štastní. Stálo to za to. Před podrobnějšími reporty posíláme tradiční top 5 převážně z řad crew a organizátorského týmu.

Šejkr #60: „Máme to teda dělat venku? Já fakt nevím.“

Michal Pařízek 27.08.2021

Feeling podzim. Loňskou euforii na kolonádě do velké míry zapříčinilo také počasí.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Vortex)

Veronika Havlová, Viktor Palák 24.08.2021

Gaspar Noé vysadil drogy a natočil film, ve kterém není ani stopa po stroboskopech, ale drásavostí si nezadá s jeho vrcholnými díly.

Kdo mi ukradl moje noty? (Ostravské dny 2021)

Veronika Miksová 24.08.2021

Po náměstí se pohybovali žlutě odění bubeníci a do toho se plynule přemísťovali archaicky uniformovaní členové hornické kapely a uprostřed všeho rotovaly dva klavíry.

Top 5 Josefstadt 2021

redakce 20.08.2021

Po tradičním epickém reportu přinášíme ještě výběr z toho nejlepšího očima našich redaktorů/fotografů a přátel ze zeleného údolí a přilehlých kasemat.

Šejkr #59: Dny, kdy nám to spolu nejde

Michal Pařízek 13.08.2021

Emoce tlučou křídly už od Kyjova, chceme tam být rychle, a to ještě netušíme, co nás čeká na místě.

Zápisky z Letní filmové školy: Jugoslávská proměnlivost a ryzí expresionistické němectví

Ondra Helar 10.08.2021

Při cold brew v budapešťském Kofein Baru sleduji první storýs na instagramu, kde se má bublina chlubí tím, že si vybírá filmy na páteční večer. Nejistý pocit, že jsem na…

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace