Články / Sloupky/Blogy

Track týdne: Bicep – Atlas

Track týdne: Bicep – Atlas

Kateřina Cumin | Články / Sloupky/Blogy | 26.03.2020

Ještě včera večer to vypadalo, že trackem týdne se stane skladba Sludge brightonských pásků Squid a myšlenka na jejich skladbu ani příliš nesouvisela s optimistickou představou Heartnoize, kteří jim chtějí uspořádat srpnový koncert v Underdogs’. Nakonec jsem sáhla po jiném ostrovním jménu, které je na scéně déle a které si taky maluje, kolik toho ještě letos neobrazí.

Právě koncertní energii skladba Atlas odráží. Severoirské duo Bicep ji pouští ven začátkem dubna coby singl na věhlasném labelu Ninja Tune a má demonstrovat jejich euforii z toho, kam se posunuli v živém hraní. „Okolnosti, za kterých nový singl vychází, se nedaly předvídat, a vůbec se nedají srovnávat s těmi, za kterých vznikal. Atlas je pokus shrnout extatické okamžiky, které jsme prožívali během nedávného dvouletého turné. Vypadá to, že tohle všechno je najednou hrozně daleko… Snad bude Atlas kýženým druhem rozptýlení uprostřed současného chaosu,“ komentují Bicep načasování.

Když Andrew Ferguson a Matthew McBriar před pěti lety prorazili EPčkem Just, znělo ještě ozvěnami devadesátkového raveu, a to jak zvukově, tak i náladou takových Leftfield. Brzo se posunuli k osobité kombinaci deep housu a techna, která ovšem nezněla prvoplánově euforicky, spíš zadumaně, posmutněle. Jako by neidentifikovatelná melancholie byla přidanou hodnotou, která jejich materiál povyšuje nad tradiční parties, jako by melancholie byla kvalitou samou o sobě. To samozřejmě není, Bicep disponují schopností skládat tak akorát složité tracky, které jsou poslechové i taneční. A i Atlas je podivuhodně kontrolovaným projevem nadšení, je v něm emoční vertikála, i tušený útlum. Přitažlivá ambivalence.

Info

Bicep (uk)
web skupiny

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #61: „Den mě oslepí, večer utiší, noc mě skryje.“

Michal Pařízek 10.09.2021

Strašnice jsou vlídná čtvrť, bydlím tu rád. Je trochu rozbitá, špinavá a nepořádná, to mi taky celkem vyhovuje. Stejně jako to, že se tu obvykle nic moc neděje...

Sharpe 2021: To nejlepší

redakce 07.09.2021

Letos nás pohříchu tolik z Full Moon na místě nebylo, tak jsme k tradičnímu výběru toho nejlepšího vyzvali další osobnosti, kamarády i obvyklé podezřelé.

Ďakujem, milujem (Moody Moon Noize vol.2)

redakce 01.09.2021

Krom únavy nás – crew, organizátorský tým i spřízněné tváře – dostihlo po proběhlém festivalu Moody Moon Noize vol. 2 i dojetí. Ale nejen to. Putovní festival skončil. Začne.

Moody Moon Noize vol.2: Top 5

redakce 30.08.2021

Jsme nevyspalí, unavení, ale štastní. Stálo to za to. Před podrobnějšími reporty posíláme tradiční top 5 převážně z řad crew a organizátorského týmu.

Šejkr #60: „Máme to teda dělat venku? Já fakt nevím.“

Michal Pařízek 27.08.2021

Feeling podzim. Loňskou euforii na kolonádě do velké míry zapříčinilo také počasí.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Vortex)

Veronika Havlová, Viktor Palák 24.08.2021

Gaspar Noé vysadil drogy a natočil film, ve kterém není ani stopa po stroboskopech, ale drásavostí si nezadá s jeho vrcholnými díly.

Kdo mi ukradl moje noty? (Ostravské dny 2021)

Veronika Miksová 24.08.2021

Po náměstí se pohybovali žlutě odění bubeníci a do toho se plynule přemísťovali archaicky uniformovaní členové hornické kapely a uprostřed všeho rotovaly dva klavíry.

Top 5 Josefstadt 2021

redakce 20.08.2021

Po tradičním epickém reportu přinášíme ještě výběr z toho nejlepšího očima našich redaktorů/fotografů a přátel ze zeleného údolí a přilehlých kasemat.

Šejkr #59: Dny, kdy nám to spolu nejde

Michal Pařízek 13.08.2021

Emoce tlučou křídly už od Kyjova, chceme tam být rychle, a to ještě netušíme, co nás čeká na místě.

Zápisky z Letní filmové školy: Jugoslávská proměnlivost a ryzí expresionistické němectví

Ondra Helar 10.08.2021

Při cold brew v budapešťském Kofein Baru sleduji první storýs na instagramu, kde se má bublina chlubí tím, že si vybírá filmy na páteční večer. Nejistý pocit, že jsem na…

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace