Články / Sloupky/Blogy

Track týdne: Bicep – Atlas

Track týdne: Bicep – Atlas

Kateřina Cumin | Články / Sloupky/Blogy | 26.03.2020

Ještě včera večer to vypadalo, že trackem týdne se stane skladba Sludge brightonských pásků Squid a myšlenka na jejich skladbu ani příliš nesouvisela s optimistickou představou Heartnoize, kteří jim chtějí uspořádat srpnový koncert v Underdogs’. Nakonec jsem sáhla po jiném ostrovním jménu, které je na scéně déle a které si taky maluje, kolik toho ještě letos neobrazí.

Právě koncertní energii skladba Atlas odráží. Severoirské duo Bicep ji pouští ven začátkem dubna coby singl na věhlasném labelu Ninja Tune a má demonstrovat jejich euforii z toho, kam se posunuli v živém hraní. „Okolnosti, za kterých nový singl vychází, se nedaly předvídat, a vůbec se nedají srovnávat s těmi, za kterých vznikal. Atlas je pokus shrnout extatické okamžiky, které jsme prožívali během nedávného dvouletého turné. Vypadá to, že tohle všechno je najednou hrozně daleko… Snad bude Atlas kýženým druhem rozptýlení uprostřed současného chaosu,“ komentují Bicep načasování.

Když Andrew Ferguson a Matthew McBriar před pěti lety prorazili EPčkem Just, znělo ještě ozvěnami devadesátkového raveu, a to jak zvukově, tak i náladou takových Leftfield. Brzo se posunuli k osobité kombinaci deep housu a techna, která ovšem nezněla prvoplánově euforicky, spíš zadumaně, posmutněle. Jako by neidentifikovatelná melancholie byla přidanou hodnotou, která jejich materiál povyšuje nad tradiční parties, jako by melancholie byla kvalitou samou o sobě. To samozřejmě není, Bicep disponují schopností skládat tak akorát složité tracky, které jsou poslechové i taneční. A i Atlas je podivuhodně kontrolovaným projevem nadšení, je v něm emoční vertikála, i tušený útlum. Přitažlivá ambivalence.

Info

Bicep (uk)
web skupiny

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Co právě v elektru kutěj: Mocné elektronické výboje slovenských mimozemšťanů

Richard Kutěj 27.06.2020

Slovenský elektronický label Aliens Production zásobuje mezinárodní scén povedenými releasy už od roku 1997. A mocně rozjel i letošní sezonu.

Jeden pytel pro všechny děcka. Jak se v Česku (ne)píše o novém rapu.

David Čajčík 25.06.2020

Hudební průmysl se změnil dávno, rap je nový pop, jen si toho česká žurnalistika nevšimla, respektive to odmítá reflektovat.

Cesto-pics.jpg no.3

Mária Karľaková 26.05.2020

Cestovanie nie je len o tom dostať sa na dané miesto, je o objavovaní, slobode, hľadaní, o prítomnom okamihu o tom, že samotná cesta je cieľ.

Singletone: Protomartyr – Worm in Heaven / Processed By the Boys

Štěpán Sukdol 17.05.2020

Iggy Pop o Protomartyr prohlásil, že jsou ta nejlepší kapela, co dnes v Americe mají. Postpunková parta z Detroitu slaví dekádu působení na scéně dvěma singly, brzo deskou.

Jako zabít naději

Michal Pařízek 15.05.2020

Uvolňování opatření pouhým zvyšováním kapacity kulturní akcí je úsměvné a jak již bylo řečeno, vychází z naprosté neznalosti prostředí a problematiky. Co bude dál?

Šejkr na doma: Na viděnou

Michal Pařízek 30.04.2020

Po půlhodinovém telefonátu s Brendonem z The Kill Devil Hills jsem chtěl psát o tom, jak se bojí o svoji hippie sestru... Poslední Šejkr na doma je tu.

Šejkr na doma: Spi sladce, potvoro

Michal Pařízek 29.04.2020

Gejzír vtipu a humorných situací – načala to Kateřina Konečná plamennou obhajobou maršála, který přišel o pomník, pak jsme viděli rozhořčeného Bohumila Pečínku a celé to završil Barťák.

Šejkr na doma: Básníci a bábovičky

Michal Pařízek 28.04.2020

„Tepláky jsou nové džíny.“ Někdy není jednoduché udržet si zdravý rozum, při sledování novinových titulků v poslední době je to ještě o poznání těžší.

Šejkr na doma: Ambulance horkých nápojů

Michal Pařízek 27.04.2020

Chybí mi kavárny. Možná víc než co jiného. Chybí mi jejich atmosféra, podivným způsobem kombinující ruch a klid, stejně jako možnost ji sdílet.

Sám doma #2: O křehkých lidech

cyril kosak 26.04.2020

Trocha mizantropie nikoho nezabije aneb o víře v dobrého člověka v časech nejen pandemických.