Články / Sloupky/Blogy

Track týdne: Bicep – Atlas

Track týdne: Bicep – Atlas

Kateřina Cumin | Články / Sloupky/Blogy | 26.03.2020

Ještě včera večer to vypadalo, že trackem týdne se stane skladba Sludge brightonských pásků Squid a myšlenka na jejich skladbu ani příliš nesouvisela s optimistickou představou Heartnoize, kteří jim chtějí uspořádat srpnový koncert v Underdogs’. Nakonec jsem sáhla po jiném ostrovním jménu, které je na scéně déle a které si taky maluje, kolik toho ještě letos neobrazí.

Právě koncertní energii skladba Atlas odráží. Severoirské duo Bicep ji pouští ven začátkem dubna coby singl na věhlasném labelu Ninja Tune a má demonstrovat jejich euforii z toho, kam se posunuli v živém hraní. „Okolnosti, za kterých nový singl vychází, se nedaly předvídat, a vůbec se nedají srovnávat s těmi, za kterých vznikal. Atlas je pokus shrnout extatické okamžiky, které jsme prožívali během nedávného dvouletého turné. Vypadá to, že tohle všechno je najednou hrozně daleko… Snad bude Atlas kýženým druhem rozptýlení uprostřed současného chaosu,“ komentují Bicep načasování.

Když Andrew Ferguson a Matthew McBriar před pěti lety prorazili EPčkem Just, znělo ještě ozvěnami devadesátkového raveu, a to jak zvukově, tak i náladou takových Leftfield. Brzo se posunuli k osobité kombinaci deep housu a techna, která ovšem nezněla prvoplánově euforicky, spíš zadumaně, posmutněle. Jako by neidentifikovatelná melancholie byla přidanou hodnotou, která jejich materiál povyšuje nad tradiční parties, jako by melancholie byla kvalitou samou o sobě. To samozřejmě není, Bicep disponují schopností skládat tak akorát složité tracky, které jsou poslechové i taneční. A i Atlas je podivuhodně kontrolovaným projevem nadšení, je v něm emoční vertikála, i tušený útlum. Přitažlivá ambivalence.

Info

Bicep (uk)
web skupiny

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr#60: "My long view’s blurry by snow, streaming cast and tones..."

Michal Pařízek 30.03.2020

Dneska jen pár slov, o to více písniček. Taky jste si všimli, že hudbu posloucháme jinak, když je člověk o samotě?

Videohry na doma: Opakovaním k dokonalosti

Jonáš Sudakov 30.03.2020

Keď počúvam ľudí po tridsiatke s leskom v očiach opisovať, ako sa im pohyb pretáčania kaziet ceruzkou vryl do svalovej pamäte, môžem iba zaplakať.

Šejkr na doma: „Všechnu moc imaginaci.“

Michal Pařízek 29.03.2020

Víkendový volnější režim neznamená, že si ničeho nevšímáme. Zvlášť příkladů od těch, které bychom měli následovat.

Art Side of the Moon (na doma): Kreativní tenzi ani virus neochromí

Petra Juráčková 29.03.2020

Řada hudebníků, herců a dalších umělců všeho druhu zásobuje internet neustálým přísunem svého karanténního umění. Ani instituce jako galerie nezůstávají pozadu.

Šejkr na doma: Jistoty a návraty

Michal Pařízek 28.03.2020

Velkou výhodou nuceného pobytu doma a zvlášť o víkendech je skutečnost, že můžete pít víno už odpoledne, třeba v kanclu na balkóně.

Živelný zápisník na doma: Oslava pomalosti a zastavení

Libor Staněk 28.03.2020

Domov je – jak se často říká – naším prvním vesmírem, je skutečným kosmem. Kosmem ve všech významech slova, píše francouzský filozof Gaston Bachelard.

Šejkr na doma: Francouzská edice

Michal Pařízek 27.03.2020

Poslední hřebíček: „Ochranný svaz autorský vyplatil jednorázovou finanční pomoc skladatelům a textařům. Výše vyplacené částky není známá, stejně jako o jaké umělce jde“.

Na fesťák s rouškou?

Adéla Polka 27.03.2020

Jet v létě na festival s rouškami? Žádný problém, stejně s nimi brzy srosteme.

Šejkr na doma: Milujte svého prodejce

Michal Pařízek 26.03.2020

Ministr kultury nám včera v rozhovoru pro Aktuálně de facto zrušil všechny letní festivaly se zahraniční účastí, ještě že je situace tak dynamická, že to může být nakonec jinak.

Hudební vaření na doma: Country

Sabina Coufalová 26.03.2020

Další díl hudebního vaření s příchutí lesa, dálek a kytary u táboráku.