Články / Seriály

Track týdne: Endless Digital Birthdays - Luigionair

Track týdne: Endless Digital Birthdays - Luigionair

Bára Jurašková | Články / Seriály | 12.11.2020

Endless Digital Birthday je šestnáctičlenný multimediální kolektiv z Londýna. Po prvních dvou singlech V10 a Gmrgrlmst vydali 6. 11. první EP Becoming a Body. Uzavírá jej skladba Luigionair, která připodobňuje dnešní společnost k té antické – jako se ona chtěla blížit nesmrtelným bohům na Olympu, my se snažíme vehementně přelstít přírodu a hledáme nesmrtelnost v technologiích. V duchu této myšlenky Endless Digital Birthday sami sebe popisují jako „kolektiv kreativců a zvrhlíků řítících se k nesmrtelnosti“. Diskuze nad soukromím vytrácejícím se skrze všudypřítomné technologie a společnosti obchodující s našimi daty jsou tematizovány i ve zbývajících třech tracích na EPčku.

Text skladby vypráví – z pozice pozorovatele v břiše Rheii, matky bohů –, o zrychlujícím se koloběhu zrození („In Rhea, I saw god/ Breaking through the roof/ I had the best view“) a z pozice umírajícího otce, boha Krona, který je popraven vlastním potomkem („I sired you/ I admired you/ Tried to devour you“), mluví o následném zanikání. Podobenství se dá vztáhnout na současné mocenské boje, konzumerismus, pomíjivou důležitost jednotlivce ve společnosti a nevyznívá dvakrát pozitivně.

Celá nálada je podtržená neustále se měnící rytmikou, zefektovaným lidským hlasem a hutnou basovou linkou. Skoro pětiminutová stopáž jako by byla poslepovaná z různých žánrových pasáží. „Vznikala rozpojováním a následným skládáním naprosto odlišných částí, což je efekt podobný rychlému střídání televizních programů nebo třeba Instagram stories – nekončícímu útoku obřího množství informací,“ vysvětluje kapela.

Jen název zůstává otevřený spekulacím. Jde o spojení Luigiho, bratra Maria z kultovních games Super Mario Brothers, a slova legionář, které díky populární zábavě asociuje antiku a natvrdlé poskoky slavných císařů?

Info

Endless Digital Birthdays (uk)
Facebook, Instagram

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Vstupní prohlídka: Tante Elze

redakce 11.01.2021

Čerpá inspiraci jak v běžných věcech, tak v tvorbě Leoše Janáčka nebo v poselství Františka z Assisi. Jak Veronika žije a jak její tvorbu ovlivňuje mateřství?

Katetr: Drž, pse

Jarmo Diehl 10.01.2021

Plyšový maňásek Adolfeen, Smack, Kittchen, hodně lásky a psychedelie. Začátek roku není vůbec hluchý.

Katetr: Nemusíš klečet, když jsi sám

Jarmo Diehl 03.01.2021

Seriál Novinky na česko-slovenské scéně pokračuje, ovšem už pod jiným názvem a ještě v osobnější tónině. Milion+, Moonshye, Modré hory. Em i další abeceda.

10+1 = Michal Burget (Nekola)

redakce 27.12.2020

10+1 tentokrát neznačí jen výběr oblíbených písniček, ale rovnou jedenácti nejlepších desek letošního roku.

Tak daleko, tak blízko: Jan Fic

redakce 22.12.2020

Co nezjistíte z desky Jana Fice, dočtete se níže. Oblíbené pochutiny, nápoje, vycházkové trasy a místa, kam se chodí zašít.

Novinky na česko-slovenské scéně: Nie si hovado, nie si víla

Jarmo Diehl 20.12.2020

Hodně rapů, ale taky "darkpopová víla". Něha i hulení, flexení. A metal na kolejích.

Pod pultem Kabinetu #4

Adéla Polka 17.12.2020

Sedím v Kabinetě v obědové pauze a dávám si hrstkovou polévku. „Jo, tady je nejlepší atmo.“

Track týdne: Two Feet - Time Fades Away

Michaela Šedinová 10.12.2020

Two Feet nepíše zrovna optimistické písničky, naopak jsou plné temnějších emocí od melancholie po vztek.

Pod pultem Kabinetu #3

redakce 08.12.2020

Další výběr z katalogu Kabinet Records, tentokrát pod taktovkou Martina E. Kyšperského z brněnských Květů.

Novinky na česko-slovenské scéně: Mamánci v máji, bizáry, brosky

Jarmo Diehl 06.12.2020

Bratrské techno, metalové šlágry i electropopové diskotéky. Byl to pestrý týden, romance pro černé labutě i letní vzpomínky na vychillenou pláž.