Články / Seriály

Track týdne: Jamila Woods – Sula (Hardcover)

Track týdne: Jamila Woods – Sula (Hardcover)

Lucie Tlustošová | Články / Seriály | 24.09.2020

Spisovatelka Toni Morrison ve své knize Sula poukazovala prostřednictvím přátelství dvou afroamerických žen na svazující genderové role, problematiku rasismu a jak to vypadá, pokud se více menšinových identit protne v jednom člověku. Jamila Woods se v novém tracku, pojmenovaném po novele z roku 1973, věnuje stejným problémům v kontextu dneška, navíc zdůrazňuje, že se za poslední téměř půl století situace vyvíjí zoufale pomalým tempem.

Písničkářka, básnířka a aktivistka Jamila Woods navazuje touto inspirací afroamerickou umělkyní na kritiky pozitivně přijatou loňskou desku Legacy! Legacy!. Ta byla jakousi poctou vybraným veřejným hlasům volajícím po právech menšin, které svojí činností ovlivnily i Jamilu Woods. Morrison se tím tak zařadila k lidem jako například Betty Davis, Zora Neale Hurston, Frida Kahlo, Miles Davis nebo James Baldwin.

Track Sula vydala chicagská písničkářka už na začátku srpna, nyní představila jeho novou variantu s jiným zvukovým podkresem. Intimní zpěv doprovázený jemnou a zasněnou kytarou je vyměněn za důraznější dikci a tvrdší a údernější beat od producenta a DJe Slot-A. Zatímco původní varianta působí spíše jako povzdechnutí a rozmrzení, ta novější vyznívá jako apel.

Woods k tracku nyní přidala i videoklip režírovaný Fatimah Asgar, která stojí třeba za komediálním webovým seriálem Brown Girls, zabývajícím se stejným problémem jako píseň Sula. Kamera sleduje hlavní hrdinku, která si cestou domů, do bezpečí přestává odpírat sebe samu, jde za svým autentickým já. „Freedom and triumph, they weren't meant for me. Girls of my color find somethin' else to be.“

Info

Jamila Woods (us)
web

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Track týdne: Wardruna – Kvitravn

Barbora Kadlíčková 22.10.2020

Albínská zvířata jsou totiž nejen z pohledu severského animismu považována za symbol nového začátku nebo průvodce a ochránce na cestě mezi světy. Kvitravn.

Food Moon: Die Küche

redakce 20.10.2020

Pokud to máte do Brna daleko, můžete si doma připravit veganské langoše!

Moon Crew #35: Martin Šinkovský

redakce 19.10.2020

Na základce za něj slohovky psal starší bratr, dnes ale Martin píše články, scénáře a knihy pro děti. O upírech, komiksech a jejich vzniku v Moon Crew.

Track týdne: Julia Jacklin - To Perth, Before the Border Closes

Maria Pyatkina 15.10.2020

Nový singl Julie Jacklin je krátký a přímočarý jako sloup. Sloup, do kterého občas musíme vrazit, abychom se vzpamatovali z návalu ničivých emocí.

Jiří Konvalinka (Mutanti hledaj východisko): Tak to pusť…

redakce 13.10.2020

Hudební formace, ve kterých Jiří působí, jsou ojedinělými úkazy na scéně, speciálně pro něj tedy vybíráme několik tracků a ptáme se na jeho postřehy.

Track týdne: John Cale – Lazy Day

Michal Pařízek 08.10.2020

„We're Living in a Wasteland,“ nechal se slyšet John Cale, zakladatel The Velvet Underground, svéhlavý solitér a jedna ze zásadních osobností posledního půlstoletí.

Food Moon: Food Not Bombs

redakce 04.10.2020

Zástupce žižkovského festivalu i pražské divize Food Not Bombs Marka Dočekala se ptáme na oblíbené recepty.

Track týdne: Tiga & Hudson Mohawke - VSOD vs. Jónsi - Salt Licorice

Kateřina Cumin 01.10.2020

Jejich spojení dává smysl, stejně jako může překvapit, výsledky jsou nové, ale čpí z nich minulost, protřelí umělci se spojují s novou generací. Láska je to, co nás rozděluje.

Vstupní prohlídka: Badfocus

redakce 30.09.2020

Za projektem Badfocus stojí teprve devatenáctiletý pražský producent, skladatel a multiinstrumentalista Prokop Korb, který je mimojiné členem kapely Teepee.

Tak daleko, tak blízko: Šárka Zahálková

redakce 27.09.2020

Šárka připravuje v Pardubicích tamní edici Dne architektury a doporučuje, kam ve městě zajít i mimo festivalové dění.