Články / Seriály

Track týdne: Jean Dawson – Clear Bones

Track týdne: Jean Dawson – Clear Bones

Jakub Šíma | Články / Seriály | 02.07.2020

Jean Dawson je dítě internetu. Není tak náhoda, že první jméno, které se mi při jeho poslechu vybavilo, bylo Brockhampton. Boyband, jehož členové se potkali na diskuzním fóru příznivců Kanye Westa a kteří, stejně jako Dawson, nezapadají do jasných žánrových škatulek. Právě nadžánrovost, nezařaditelnost a cit pro osobní a generační výpověď je to, co dělá z Dawsona jednoho z nejzajímavějších nastupujících hudebníků. Ostatně komentáře pod jeho písněmi na YouTube se předhánějí v tom, kdo úderněji vyjádří, že z třiadvacetiletého umělce bude jednou hvězda.

Jean Dawson vyrůstal v chudé rodině, která žila střídavě u jižní hranice Kalifornie a severní hranice Mexika. Jako student dlouhé roky přejížděl každý den přes čáru, aby se dostal do školy na americké straně. Jednalo se o formativní zkušenost pro studenta hispánského a afroamerického původu, který žije na obou stranách zároveň a je vystaven permanentním kontrolám.

Druhou a ještě podstatnější součástí dospívání byl internet. Mladý Dawson neměl peníze na nákup originálních nosičů a většinu času proseděl před počítačem, kde si na službách jako Napster nebo LimeWire stahoval množství hudby celého žánrového spektra, které do sebe nasával jako houba. Když mluví o důležitých albech, tak vedle sebe zmiňuje tak zásadně odlišná jména jako britskou shoegazeovou kapelu Thompson Twins a chopped and screwed rappera Mikea Jonese. V jednom rozhovoru mimo jiné mluví o tom, jak se ho kamarád, kterého vnímal jako mentora, po poslechu jeho prvního indierockového songu zeptal, proč se snaží znít jako parta bílých kluků. „There is no fucking white kid culture, black kid culture. That dividing line that people are trying to put up is super harmful and people don't understand that shit stops growth on every level.“ Ostatně jeho dosud jediné EP Bad Sports je přehlídkou písní vzdorujících kategoriím, které ale jen těžko dostanete z hlavy. K tomu připočtěte vizuální talent, který se promítá do jeho videoklipů, a nezbývá než se připojit k nadšeným fans.

Píseň Clear Bones shrnuje vše řečené a může tak sloužit jako ideální odrazový můstek do jeho tvorby. Jedná se o zasněnou baladu o smrti a konečnosti, v níž najdete jemné kytarové tóny stejně jako pasáž, kdy Dawson zní jako nekompromisní rapper Denzel Curry. V souboji mezi roztěkaností a eklektičností stojí přitom na druhé straně a vše do sebe zapadá s až nečekanou lehkostí. Je to píseň „pro děti“, jak sám říká, pro ty, kteří jsou díky internetu všude, a zároveň nikam nepatří. Děti bez pejorativního nádechu, pro které jsou žánry – stejně jako rasové rozdíly – přežitou hranicí.

Info

Jean Dawson (us)
web umělce

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Moon Crew #25: Andrea Petrovičová

redakce 10.08.2020

Černý vigvam s něžným svědomím. V novém Moon Crew zkoušíme nahlédnout do světa fotografky Andrey Petrovičové.

Douška vydavatelská: Urbsounds

redakce 04.08.2020

Urbsounds je z Bratislavy operující elektronický label, který má kořeny v punku a DIY hnutí. Co je u u nich nového?

Vstupní prohlídka: Fall From Everest

redakce 28.07.2020

Pražská čtveřice Fall From Everest si neláme hlavu s žánrovými škatulkami a míchá moderní mollové nářezy, emo a elektroniku s nečekanými zvraty a harmoniemi.

Track týdne: Full of Hell & Health - Full of Health

Lucia Banáková 23.07.2020

Svet by potreboval trochu viac zdravia, a tak grindcorová stálica Full of Hell spojila sily s kolegami z Health a prináša nám ho celú hromadu.

Track týdne: Jacob Collier – He Won’t Hold You

Karolina Veselá 16.07.2020

O den později vyjde singl ve finální podobě, s hostující raperkou Rapsody. Ta až kazatelsky pronáší svůj part plující nad opakujícími se vokály...

Track týdne: John Carpenter – Skeleton

Jiří Vladimír Matýsek 09.07.2020

John Carpenter pověsil na hřebík filmařské, tedy režisérské řemeslo už asi definitivně. O to více dostává prostoru jeho druhá, skladatelská tvář.

Tak daleko, tak blízko: Ai Fen

redakce 04.07.2020

Kde hudebníci žijí a jaká místa jsou jim blízká? S Ai Fen o Starém městě, cestování a kavárnách.

Full Moon 10: Editorské tipy Lukáše Grygara

redakce 02.07.2020

"Strašně mi splývá to, co jsem psal, to, co jsem editoval, čemu jsme se smáli a z čeho jsme měli s ostatními radost," říká Lukáš Grygar ke svému editorskému výběru.

Kam na rajz s Elou Tolstovou

redakce 28.06.2020

Kam by vyrazila zpěvačka Tolstoys jako návštěvník? Do Prahy, Lublaně nebo na Pohodu.

Track týdne: Helena Hauff & Morah – Segment 3

mexhouse 25.06.2020

Ještě před pár lety nebylo jednoduché zorientovat se v názorech německé producentky Heleny Hauff.