Články / Seriály

Track týdne: Two Feet - Time Fades Away

Track týdne: Two Feet - Time Fades Away

Michaela Šedinová | Články / Seriály | 10.12.2020

Mám několik playlistů, které bych souhrnně nazvala „noční hudba“. Nejstarší z nich svým názvem nejlépe vystihuje účel – jmenuje se Espresso Martini. Pokoušela jsem se tak rádoby vtipně zachytit pocit bezčasí uprostřed noci, kdy je nejlepší východisko jít spát, ale z nějakého důvodu je lákavější tyto pomalé, hlučně tiché a vlastně docela patetické chvíle protahovat. Prodlévat mezi dnem, který skončil, a dnem, který ještě nezačal. Hudba je důležitou součástí atmosféry takových nocí a audio Espresso Martini ji umí vytvořit lépe než to ve skleničce. Nemluvě o tom, že se člověk alespoň nemusí zabývat otázkou, jak to je s kombinací kofeinu a alkoholu.

Two Feet, písničkář z New Yorku, si ke mně našel cestu před dvěma lety, když vydal album A 20 Something Fuck. Od té doby má čestné místo na většině „nočních playlistů “. Při jeho poslechu mi naskakují podobná slova jako při snaze zachytit noční bezčasí. Jeho skladby jsou v nejlepším smyslu slova rozvláčné, nikam nespěchají, rytmus je těžký a výrazný. Zpěv je kolikrát zatlačen do pozadí výraznými motivy elektronické kytary, vytaženými basy a šumy syntezátorů. Zároveň – zejména strukturou skladeb – nezapře vliv jazzu, což dotváří jeho charakteristický zvuk.

Two Feet nepíše zrovna optimistické písničky, naopak jsou plné temnějších emocí od melancholie po vztek. Tematicky nešťastná láska, snad ještě nešťastnější sebeláska, světabol. To vše, a ještě něco navíc zabalené v příjemně poslouchatelném balení. Říká: Pojďme se v tom chvíli hezky plácat spolu. Je to patetické? Přes den by bylo, ale noc má moc měnit perspektivu a zesilovat prožívání emocí. V jeho nejnovější skladbě Time Fades Away je to, jak už název napovídá, nostalgie.

Písnička o zlomeném srdci napsaná v tmavém a deštivém New Yorku na jaře 2020, v době, ve které se k dosavadním trápením ještě přidal pocit izolace a strachu. Covid přinesl útlum sociálního života i kulturního vyžití, zevšedněl všední dny i víkendy. Možná právě proto se Time Fades Away zdá být zastřenější, než jak je tomu u starších skladeb. V této zastřenosti a nostalgii si Two Feet stýská po minulosti, věta „vše pomine“ v sobě ale kromě smutku nese také útěchu – i zlé časy jednou pominou. V současné době to funguje jako útěcha asi lépe, než že „bude líp“.

Info

Two Feet (us). web

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Vstupní prohlídka: Dominik Suchý

redakce 23.02.2021

„Snažím sa robiť hudbu, ktorá znie, ako keď vidíš Rothkove obrazy, čítaš Kunderu, pozeráš Interstellar, počúvaš Pärta...“ Poznejte Dominika Suchého z Tittingur a Weltschmerzen.

Katetr: Pozitivní energie, preejakulační syndrom, smíření

Jarmo Diehl 21.02.2021

Kanye West a Kim Kardashian jsou rozvedení, Hugo Toxxx masturbuje, nic co by vybočovalo z mezí tohoto světa.

Co právě v elektru kutěj: "Jsem v píči. Prší a venku se setmělo..."

Richard Kutěj 19.02.2021

Únorový díl novinek na elektronické experimentální scéně není veselý, zato je pestrý.

Tak daleko, tak blízko: Inau

redakce 16.02.2021

Můžete ho pamatovat z neklidné noiserockové dvojice Kontroll, ale možná jste registrovali až jeho osobitý rap coby Inaua.

Vstupní prohlídka: Nina Berglová

redakce 15.02.2021

Čerstvá tvář u Slnko records Nina Berglová se pohybuje mezi jazzem, klasickou hudbou, elektronikou i popem. Kdo ji v její tvorbě inspiroval?

Katetr: Zas nový tetování (srdce)

Jarmo Diehl 14.02.2021

Každá emoce je politika. Pak není divu, že v jednom zátahu posloucháme kapely Zrní i Kurvy Češi.

Track týdne: The Armed - All Futures

Dominik Polívka 11.02.2021

Detroitské mathcorové kapele The Armed se po dvanáct let dařilo držet své členy v utajení. S novou desku je tu překvapení.

Food Moon: Bistro Střecha

redakce 09.02.2021

Jídlo, po kterém zůstane dobrý pocit, chutná nejlépe. O recepty do pravidelné rubriky jsme poprosili veganské bistro provozované Sociálním družstvem Střecha.

Vstupní prohlídka: Penumbra Vortex

redakce 08.02.2021

Penumbra Vortex zkoumá ambientně-droneové krajiny, co ho k tomu inspiruje?

Katetr: Nebuď hovado

Jarmo Diehl 07.02.2021

UDG vydali Banging my head.i „nový drsný videoklip s názvem Plachty“. Co na to další skupiny, písničkáři, rappeři a písničky vůbec?

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace