Články / Seriály

Track týdne: Urbanfailure - Incompatibl3

Track týdne: Urbanfailure - Incompatibl3

Jakub Koumar | Články / Seriály | 20.08.2020

Ačkoli spoluzakladatel komunity a DIY labelu Urbsounds Michal Lichý aka Urbanfailure nezapře zkušenosti s hudební vizualizací, svět hudebních videí je pro něj ne zcela probádaným územím. S novým klipem ke skladbě Incompatibl3 mu pomáhal bratislavský VJ Wosa, autor, s nímž nespojil síly jen Urbanfailure, ale i celí Urbsounds nebo free tekno soundsystem Lazy Bastards.

Tak jako skladbou duní mohutné, až monumentální zvuky střídané těžko očekávatelnými prvky a rytmy, je i video na oko plné zmatku a ve skrytu důkladně strukturované. „Chaos je poriadok a komplexnosť neustále sa meniacich premenných vytvára náš svet a realitu, ktorú nie sme schopní osedlať a skrotiť.“ Těžko říct, kde přesně se láme hranice digitálních dekonstrukcí naší reality a kde naopak konstruktivisticky skládá Wosa realitu novou. Pošmournou i fascinující. Jako temný kyberpunkový surrealismus představuje dystopické vize utopené v zašedlém prostředí, ale i ty nejdivočejší hry barev a tvarů. Zároveň si pohrává s konfrontací antropomorfních, zdánlivě lidských entit či snad jen jejich avatarů a mnoha podob světa, v nichž by mohly existovat od jeho nejstinnějších míst přes neutrálně šedou průměrnost po digitální osvícení.

Pokud skladba Incompatible odkazuje ke starší skladbě Compatible, dalece rozšiřuje její logiku a posouvá ji až někam k horizontu představivosti Urbanfailure. Video VJ Wosy jde ještě dál. Vymýšlí si, fabuluje a pohrává si s abstraktními odlesky fantazie. A vidí dál, než kam dohlédnou oči.

Info

Urbanfailure (sk)
vydavatelský profil

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Lunchmeat 2022: top shit

redakce 04.10.2022

Nejsilnější dojmy posbírané na korzu před Veletržním palácem? Daly se sbírat plnými hrstmi. Festival Lunchmeat edice 2022 byl opět fascinující.

10 + 1 = Alison Cotton

redakce 03.10.2022

Její tvorba bývá úzce navázaná na konkrétní místa nebo historické události, proto jsme tuto rubriku pro jednou pojali geograficky. Koncert za pár!

Tak daleko, tak blízko: Jeremy Cunningham (The Levellers)

redakce 02.10.2022

Pětatřicet let na scéně, dvanáct desek, koncert v Praze. U té příležitosti jsme zavolali basákovi The Levellers, Jeremymu Cunninghamovi, aby se podíval na svět okolo.

Kam na rajz s Annou Bednářovou

redakce 30.09.2022

Její precizní excelové tabulky a ve švech praskající šanony návštěvník koncertu sice nevidí, význam její práce ale hravě překoná kdejakého markéťáka a píáristu. Jaké akce doporučí?

Pořadatelská: Gabriela Knýblová (Ostrava Kamera Oko)

redakce 27.09.2022

Vedle toho přináší doprovodný program, který se svým záběrem a dramaturgií vyrovná leckterým hudebním nebo výtvarným podnikům. Přibližuje nám ho ředitelka Ostrava Kamera Oko.

Pořadatelská: Marcela Steinbachová (Film a architektura)

redakce 25.09.2022

Festival Film a architektura zamíří do desítek míst nabídne téměř čtyři desítky filmů s tématem architektury a urbanismu. Pár dalších slov zakladatelky akce.

3na3: Štefan Cima (Žižkovská noc)

redakce 21.09.2022

Už zítra začíná náš oblíbený pražský festival Žižkovská noc, který je každý rok jiný, a stejně pořád svůj, osobitý, překvapující. Krátký rozhovor.

Tak daleko, tak blízko: Filip Blažek (Vintage No Introductions)

redakce 19.09.2022

Kde má Filip Blažek další horizonty a vyplatí se zajít za ním do Vintage No Introductions? Pojďme.

Tak daleko, tak blízko: Andrew Combs

redakce 11.09.2022

Osobitý písničkář Andrew Combs vydal před měsícem album Sundays, které bylo napsáno po psychickém zhroucení uprostřed pandemie. Kudy za stabilitou?

Tak daleko, tak blízko: Tomáš Niesner

redakce 07.09.2022

Tomáš Niesner přednese v MeetFactory svou konfesi Americký primitivismus - výstřední a neobvyklý hudební styl vs. česká folková tradice, a rovnou pokřtí i desku. Všechno dobré.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace