Články / Seriály

Track týdne: Wardruna – Kvitravn

Track týdne: Wardruna – Kvitravn

Barbora Števanka Kadlíčková | Články / Seriály | 22.10.2020

Po dvou fantastických pražských koncertech a atmosférickém vystoupení na festivalu Brutal Assault už Wardruna českému publiku definitivně přestala být cizí. Tato norská paganfolková ikona v roce 2016 úspěšně završila trilogii alb Runaljod, věnovanou osobitému zhudebnění textů na motivy runové, proto-norské abecedy za pomoci řady archaických hudebních nástrojů. Zatímco někteří posluchači se obávali následného ukončení projektu, jeho kmenoví členové Einar Selvik a Lindy-Fay Hella využili čas pro sólovou tvorbu a přípravu materiálu pro nové album Kvitravn (Bílý havran), které vyjde v lednu příštího roku.

Přiléhavější jméno pro otevření nové kapitoly tvorby by kapela hledala jen stěží. Albínská zvířata jsou totiž nejen z pohledu severského animismu považována za symbol nového začátku nebo průvodce a ochránce na cestě mezi světy. Stejnojmenný singl Kvitravn doprovází vizuálně působivý videoklip prodchnutý touto symbolikou, zasazený jak jinak než do divoké krajiny, kterou Selvik putuje při hledání onoho vzácného tvora.

Wardruny dobře znalí v tracku rozeznají několik charakteristických formulek skupiny. Rituálně hypnotická melodie smyčcové lyry je doprovázena mohutnými drony, hlubokými bubny a další rytmikou. Z ní se vynořuje Selvikův podmanivý zpěv v neobvykle nízké poloze, vzývající příchod jeho ochránců, doplňovaný syrovým vokálem Helly. Píseň, textově hluboce zakořeněná v severské mystice, je výborně vystavěná a i po pěti minutách nabývá na působivé gradaci až do naléhavého závěrečného zaklínání. Po posledním albu Ragnarok je i zde slyšet posun ve zvuku směrem k větší celistvosti a mohutnosti. Kvitrafn je rovněž Selvikovo umělecké jméno známé z jeho působení v kapele Gorgoroth. Na místě je tedy otázka, zda bude nová nahrávka osobnější a introspektivnější, nebo bude opět zpracovávat univerzální témata silně rezonující s posluchači nehledě na jejich kulturní zázemí.

Info

Wardruna (no)
web kapely

živě:
Colours of Ostrava
14.-17. 7. 2021
Dolní oblast Vítkovice, Ostrava
web festivalu

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pořadatelská: Gabriela Knýblová (Ostrava Kamera Oko)

redakce 27.09.2022

Vedle toho přináší doprovodný program, který se svým záběrem a dramaturgií vyrovná leckterým hudebním nebo výtvarným podnikům. Přibližuje nám ho ředitelka Ostrava Kamera Oko.

Pořadatelská: Marcela Steinbachová (Film a architektura)

redakce 25.09.2022

Festival Film a architektura zamíří do desítek míst nabídne téměř čtyři desítky filmů s tématem architektury a urbanismu. Pár dalších slov zakladatelky akce.

3na3: Štefan Cima (Žižkovská noc)

redakce 21.09.2022

Už zítra začíná náš oblíbený pražský festival Žižkovská noc, který je každý rok jiný, a stejně pořád svůj, osobitý, překvapující. Krátký rozhovor.

Tak daleko, tak blízko: Filip Blažek (Vintage No Introductions)

redakce 19.09.2022

Kde má Filip Blažek další horizonty a vyplatí se zajít za ním do Vintage No Introductions? Pojďme.

Tak daleko, tak blízko: Andrew Combs

redakce 11.09.2022

Osobitý písničkář Andrew Combs vydal před měsícem album Sundays, které bylo napsáno po psychickém zhroucení uprostřed pandemie. Kudy za stabilitou?

Tak daleko, tak blízko: Tomáš Niesner

redakce 07.09.2022

Tomáš Niesner přednese v MeetFactory svou konfesi Americký primitivismus - výstřední a neobvyklý hudební styl vs. česká folková tradice, a rovnou pokřtí i desku. Všechno dobré.

David Havas, Viktor Palák (Lucidní kino): Věrné obrázky našich hlav

Jarmo Diehl, Zuzana Malá 02.09.2022

V září začne filmový cyklus Lucidní snění. Jeho sudičkami se stali naši redaktoři Viktor Palák a Jakub Peřina a také David Havas, vedoucí kina Ponrepo.

Tak daleko, tak blízko: Vladimír Merta

redakce 31.08.2022

Kutnohorský festival A Day of Sound představuje pěknou příležitost nahlédnout do civilních pohledů mistra na svět kolem něj.

Vstupní prohlídka: Nika

redakce 29.08.2022

Na sklonku letošní zimy vydala ostravská písničkářka Veronika Boráková alias Nika autorské album Flesh and Soul, které velmi srdečně přijala nejen žánrová média.

Tak daleko, tak blízko: Barbora Chalupová

redakce 25.08.2022

Režisérka Barbora Chalupová (V síti, Zákon lásky) má dnes premiéru svého krátkého hraného filmu. Zeptali jsme se, co vidí mimo objektiv, třeba z okna, kam chodí na snídani a kam…

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace