Články / Seriály

Track týdne: Wooden Whales - 28

Track týdne: Wooden Whales - 28

Aneta Martínková | Články / Seriály | 21.05.2020

Celá scéna New Weird Russia pro mě má, kromě povětšinou neotřelé kombinace lidového a urbánního, ještě kouzlo v tom, že z azbuky nepřečtu a nepřepíšu ani ň. Dohledávání informací o zajímavých ruských objevech tak nabývá rozměru středně detektivní činnosti, což je samozřejmě ohromná zábava, dokud o nich nepotřebujete něco rychle napsat. A počítač vám nakopíruje do překladače místo textu v azbuce hromadu otazníků. Spasiba!

Wooden Whales jsem objevila v lineupu letošního Mentu. Zpěvačka Svetlana dokáže rozeznít hlas ve výškách jako siréna, její lidovými písněmi inspirované vokální linky s ruskými texty v písních plavou v písních nad shoegazovými kytarovými plochami dalších členů kapely. A při poslechu se zaujetím zjišťujete, že tenhle žánr jde zajímavě aktualizovat, aniž by musel znít jako šest set třicátá sedmá reiterace My Bloody Valentine.

Po jejich showcasovém vystoupení ve slovinském hlavním městě jsem slyšela samou chválu a prorokovala jim podobnou budoucnost jako v roce 2018 petrohradským kolegům Shortparis, kteří se právě po koncertě na Mentu stali miláčky scény a ještě ten rok obrazili za velkých ovací evropské metropole i festivaly.

Koronavirus jim takový rozlet zarazil, místo koncertů ale přišli alespoň s třípísňovým EPčkem Поле чудес, jehož ústředním kusem je osmiminutová shoegazeová odysea s názvem 28. Kapela tady rozjíždí až postrockové velikášství, rozvláčné kytarové plochy ždíme na maximum a nebýt specifického projevu zpěvačky Svetlany, možná by si člověk řekl, že už to párkrát v životě slyšel. Doufám, že své divnosti popustí na dalších releasech uzdu ještě o něco víc, byla by škoda takové charisma držet zkrátka a snažit se ho vypulírovat.

Info

Wooden Whales (ru)
kapelní Facebook

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pořadatelská: Gabriela Knýblová (Ostrava Kamera Oko)

redakce 27.09.2022

Vedle toho přináší doprovodný program, který se svým záběrem a dramaturgií vyrovná leckterým hudebním nebo výtvarným podnikům. Přibližuje nám ho ředitelka Ostrava Kamera Oko.

Pořadatelská: Marcela Steinbachová (Film a architektura)

redakce 25.09.2022

Festival Film a architektura zamíří do desítek míst nabídne téměř čtyři desítky filmů s tématem architektury a urbanismu. Pár dalších slov zakladatelky akce.

3na3: Štefan Cima (Žižkovská noc)

redakce 21.09.2022

Už zítra začíná náš oblíbený pražský festival Žižkovská noc, který je každý rok jiný, a stejně pořád svůj, osobitý, překvapující. Krátký rozhovor.

Tak daleko, tak blízko: Filip Blažek (Vintage No Introductions)

redakce 19.09.2022

Kde má Filip Blažek další horizonty a vyplatí se zajít za ním do Vintage No Introductions? Pojďme.

Tak daleko, tak blízko: Andrew Combs

redakce 11.09.2022

Osobitý písničkář Andrew Combs vydal před měsícem album Sundays, které bylo napsáno po psychickém zhroucení uprostřed pandemie. Kudy za stabilitou?

Tak daleko, tak blízko: Tomáš Niesner

redakce 07.09.2022

Tomáš Niesner přednese v MeetFactory svou konfesi Americký primitivismus - výstřední a neobvyklý hudební styl vs. česká folková tradice, a rovnou pokřtí i desku. Všechno dobré.

David Havas, Viktor Palák (Lucidní kino): Věrné obrázky našich hlav

Jarmo Diehl, Zuzana Malá 02.09.2022

V září začne filmový cyklus Lucidní snění. Jeho sudičkami se stali naši redaktoři Viktor Palák a Jakub Peřina a také David Havas, vedoucí kina Ponrepo.

Tak daleko, tak blízko: Vladimír Merta

redakce 31.08.2022

Kutnohorský festival A Day of Sound představuje pěknou příležitost nahlédnout do civilních pohledů mistra na svět kolem něj.

Vstupní prohlídka: Nika

redakce 29.08.2022

Na sklonku letošní zimy vydala ostravská písničkářka Veronika Boráková alias Nika autorské album Flesh and Soul, které velmi srdečně přijala nejen žánrová média.

Tak daleko, tak blízko: Barbora Chalupová

redakce 25.08.2022

Režisérka Barbora Chalupová (V síti, Zákon lásky) má dnes premiéru svého krátkého hraného filmu. Zeptali jsme se, co vidí mimo objektiv, třeba z okna, kam chodí na snídani a kam…

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace