Články / Seriály

Track týdne: Wooden Whales - 28

Track týdne: Wooden Whales - 28

Aneta Martínková | Články / Seriály | 21.05.2020

Celá scéna New Weird Russia pro mě má, kromě povětšinou neotřelé kombinace lidového a urbánního, ještě kouzlo v tom, že z azbuky nepřečtu a nepřepíšu ani ň. Dohledávání informací o zajímavých ruských objevech tak nabývá rozměru středně detektivní činnosti, což je samozřejmě ohromná zábava, dokud o nich nepotřebujete něco rychle napsat. A počítač vám nakopíruje do překladače místo textu v azbuce hromadu otazníků. Spasiba!

Wooden Whales jsem objevila v lineupu letošního Mentu. Zpěvačka Svetlana dokáže rozeznít hlas ve výškách jako siréna, její lidovými písněmi inspirované vokální linky s ruskými texty v písních plavou v písních nad shoegazovými kytarovými plochami dalších členů kapely. A při poslechu se zaujetím zjišťujete, že tenhle žánr jde zajímavě aktualizovat, aniž by musel znít jako šest set třicátá sedmá reiterace My Bloody Valentine.

Po jejich showcasovém vystoupení ve slovinském hlavním městě jsem slyšela samou chválu a prorokovala jim podobnou budoucnost jako v roce 2018 petrohradským kolegům Shortparis, kteří se právě po koncertě na Mentu stali miláčky scény a ještě ten rok obrazili za velkých ovací evropské metropole i festivaly.

Koronavirus jim takový rozlet zarazil, místo koncertů ale přišli alespoň s třípísňovým EPčkem Поле чудес, jehož ústředním kusem je osmiminutová shoegazeová odysea s názvem 28. Kapela tady rozjíždí až postrockové velikášství, rozvláčné kytarové plochy ždíme na maximum a nebýt specifického projevu zpěvačky Svetlany, možná by si člověk řekl, že už to párkrát v životě slyšel. Doufám, že své divnosti popustí na dalších releasech uzdu ještě o něco víc, byla by škoda takové charisma držet zkrátka a snažit se ho vypulírovat.

Info

Wooden Whales (ru)
kapelní Facebook

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Track týdne: Jamila Woods – Sula (Hardcover)

Lucie Tlustošová 24.09.2020

Písničkářka, básnířka a aktivistka Jamila Woods navazuje touto inspirací afroamerickou umělkyní na kritiky pozitivně přijatou loňskou desku Legacy! Legacy!

Track týdne: Of Feather and Bone – Entropic Self Immolation

Dantez 17.09.2020

Přiznané kopírky klasik Death nebo Cannibal Corpse jsou všude a najít kapelu s rozpoznatelnými kořeny i špetkou invence je často komplikované. Ale něco tu je.

Track týdne: Die Alten Maschinen - MIB

Richard Kutěj 10.09.2020

Česko-kanadský projekt Die Alten Maschinen o sobě dává vědět prvním letošním trackem aneb na vlnách elektronického rockʼnʼrollu.

Moon Crew #29: Richard Kutěj

redakce 07.09.2020

Richard Kutěj sleduje vývoj Úplňku přímo od jeho zrození, píše primárně o elektronické hudbě a domácí scéně. Je elektronika současný punk?

Track týdne: Kai Whiston – Dear / Boyei

Dominik Polívka 03.09.2020

Jestli má z dnešních klubových dekonstrukcí vzejít někdo opravdu zajímavý... Anebo taky ne.

Vstupní prohlídka: Annabelle

redakce 02.09.2020

Pražská zpěvačka a rapperka Annabelle studovala hudbu v Londýně, pravidelně koncertovala v tamních klubech a poté se vrátila do domovského města.

Track týdne: Tame Impala - Is It True (Four Tet Remix)

Ondřej Rudel 27.08.2020

Co se stane, když se spojí psychedelický pop Kevina Parkera a ambientní tóny Kierana Hebdena alias Four Tet? Vznikne něco nadpozemského.

Track týdne: Urbanfailure - Incompatibl3

Jakub Koumar 20.08.2020

Jako temný kyberpunkový surrealismus představuje dystopické vize utopené v zašedlém prostředí.

Protokol: Islaja

redakce 19.08.2020

Od severského folku k hravé popové psychedelii s polární září nad hlavou.

Track týdne: Briqueville - Akte XIII

Lucia Banáková 13.08.2020

Vypočítavý marketing alebo úprimné mystérium? Na mňa to prekvapivo funguje. Rovnako ako ich temná psychedelická hudba, ktorá najmä počas živých koncertov dostáva poslucháčov do tranzu.