Články / Seriály

Track týdne: Wooden Whales - 28

Track týdne: Wooden Whales - 28

Aneta Martínková | Články / Seriály | 21.05.2020

Celá scéna New Weird Russia pro mě má, kromě povětšinou neotřelé kombinace lidového a urbánního, ještě kouzlo v tom, že z azbuky nepřečtu a nepřepíšu ani ň. Dohledávání informací o zajímavých ruských objevech tak nabývá rozměru středně detektivní činnosti, což je samozřejmě ohromná zábava, dokud o nich nepotřebujete něco rychle napsat. A počítač vám nakopíruje do překladače místo textu v azbuce hromadu otazníků. Spasiba!

Wooden Whales jsem objevila v lineupu letošního Mentu. Zpěvačka Svetlana dokáže rozeznít hlas ve výškách jako siréna, její lidovými písněmi inspirované vokální linky s ruskými texty v písních plavou v písních nad shoegazovými kytarovými plochami dalších členů kapely. A při poslechu se zaujetím zjišťujete, že tenhle žánr jde zajímavě aktualizovat, aniž by musel znít jako šest set třicátá sedmá reiterace My Bloody Valentine.

Po jejich showcasovém vystoupení ve slovinském hlavním městě jsem slyšela samou chválu a prorokovala jim podobnou budoucnost jako v roce 2018 petrohradským kolegům Shortparis, kteří se právě po koncertě na Mentu stali miláčky scény a ještě ten rok obrazili za velkých ovací evropské metropole i festivaly.

Koronavirus jim takový rozlet zarazil, místo koncertů ale přišli alespoň s třípísňovým EPčkem Поле чудес, jehož ústředním kusem je osmiminutová shoegazeová odysea s názvem 28. Kapela tady rozjíždí až postrockové velikášství, rozvláčné kytarové plochy ždíme na maximum a nebýt specifického projevu zpěvačky Svetlany, možná by si člověk řekl, že už to párkrát v životě slyšel. Doufám, že své divnosti popustí na dalších releasech uzdu ještě o něco víc, byla by škoda takové charisma držet zkrátka a snažit se ho vypulírovat.

Info

Wooden Whales (ru)
kapelní Facebook

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Ryby (Aliens Production, dISHARMONY): Tak to pusť...

redakce 25.01.2021

Rychle a stručně. Tak hodnotil dnešní host rubriky Tak to pusť současné tracky, od hvězd EBM přes drony, experimenty až po klubovou scénu.

Vstupní prohlídka: Toyota Vangelis

redakce 25.01.2021

Vynálezce v Bastl Instruments hledá ve vlastní tvorbě hledá rozhraní mezi člověkem a strojem pod notnou vrstvou autotunu.

Katetr: Nehas, co tě nežere aneb Milivoj Uzelac by měl radost

Jarmo Diehl 24.01.2021

Tento týden všechno od folku po rap. A samosebou se podíváme, co je nového u Milion+. Bude letos olympiáda?

Co právě v elektru kutěj: Lednové zvuky ze skrýší i hypnotické tance

Richard Kutěj 22.01.2021

Jedno obří sousto ještě z loňska a pak už do letošního roku v dalším rychlém přehledu aktuálních dějů v elektronické hudbě.

Vstupní prohlídka: Tante Elze

redakce 11.01.2021

Čerpá inspiraci jak v běžných věcech, tak v tvorbě Leoše Janáčka nebo v poselství Františka z Assisi. Jak Veronika žije a jak její tvorbu ovlivňuje mateřství?

Katetr: Drž, pse

Jarmo Diehl 10.01.2021

Plyšový maňásek Adolfeen, Smack, Kittchen, hodně lásky a psychedelie. Začátek roku není vůbec hluchý.

Katetr: Nemusíš klečet, když jsi sám

Jarmo Diehl 03.01.2021

Seriál Novinky na česko-slovenské scéně pokračuje, ovšem už pod jiným názvem a ještě v osobnější tónině. Milion+, Moonshye, Modré hory. Em i další abeceda.

10+1 = Michal Burget (Nekola)

redakce 27.12.2020

10+1 tentokrát neznačí jen výběr oblíbených písniček, ale rovnou jedenácti nejlepších desek letošního roku.

Tak daleko, tak blízko: Jan Fic

redakce 22.12.2020

Co nezjistíte z desky Jana Fice, dočtete se níže. Oblíbené pochutiny, nápoje, vycházkové trasy a místa, kam se chodí zašít.

Novinky na česko-slovenské scéně: Nie si hovado, nie si víla

Jarmo Diehl 20.12.2020

Hodně rapů, ale taky "darkpopová víla". Něha i hulení, flexení. A metal na kolejích.