Články / Reporty

Transgresivní Serrano (v DOXu) necouvne ani před spermatem a močí

Transgresivní Serrano (v DOXu) necouvne ani před spermatem a močí

Ivana Beranová | Články / Reporty | 18.07.2023

V pražském DOXu právě probíhá výstava úderných fotografií Andrese Serrana, které dokáží vydestilovat nevšední krásu i z tělních tekutin. Pod názvem Infamous Beauty nás čekají dvě patra výběru z jeho svérázné tvorby. V přízemí, pod názvem Beauty, najdeme fotografie z několika ucelených souborů (Tělesné tekutiny, Ponoření, Roboti ad.), které vznikaly od konce osmdesátých let až do současnosti. V mezipatře můžeme zhlédnout cyklus Infamous z roku 2019, který je věnován sociálním nerovnostem a rasové otázce. Tomuto tématu se autor věnuje dlouhodobě.

Serranovy fotografie zachycují drsné věci a drsné myšlenky. Autor dokáže z objektů svého zájmu, běžně nazíraných jako divné, těžko přijatelné anebo přímo odpudivé, vytvořit krásná díla, a to jejich zobrazením v patřičném kontextu. Transsexuála ani exkrementy najednou nevnímáme jako primitivní a nevábné nebo dokonce odporné, protože odlišné od normálu, ale jako součást existence. Člověk je souhra biologických, psychologických a mentálních funkcí, které se vzájemně podmiňují, a pokud se o ně dostatečně nezajímáme, promítne se to dříve nebo později do naší psychiky a následně uvažování.

Serranovo umění bývá označováno jako transgresivní, jako to, které narušuje, překračuje hranice, staví se proti společenským normám i dobové morálce. Těžko obhajitelnou se tak stává cenzura nahoty obecně, ať už jde o člověka s obojími primárními sexuálními znaky, protože takové věci se přece navenek neukazují, nebo masturbující jeptišky, protože ty, jsouce zaslíbeny Bohu, smí obcovat pouze s myšlenkou. A tohle všechno se na Serranových fotografiích objevuje. Autor jde proti tomu druhu falešné citlivosti a ohleduplnosti, který nám neumožňuje říct otevřeně svůj názor, brání nám ve vývoji a blokuje nás. Dokáže udělat i z moči a krve hluboce lidský koktejl, na mutace pohlavních znaků se dívá až jako na nové vývojové typy člověka, s novými možnostmi těla, sexuality i touhy. Cílem Serranova díla ovšem není šokovat. Poukazuje na skutečnosti, před kterými zavíráme oči, zbavuje nás iluzí o světě, ve kterém existují pouze dokonalí lidé bez potřeby močit, jen voňavé odéry a bezvadné společenské vystupování.

Samostatnou kapitolou jak v jeho díle, tak na této výstavě, je rasová otázka, segregace a nerovnoprávnost. Možná by se nám při pohledu na dobové krabice s vyobrazením sklizně kávy nebo na fotografie bavlníkových polí mohlo nostalgicky zdát, jaké to byly krásné časy. Serrano nám tuhle selanku rozboří prezentací záběrů na tehdejší osvěžovač vzduchu připomínající zavražděného Malcolma X nebo terčů v podobě hlav a postav Afroameričanů.

Infamous Beauty představuje hledání krásy tam, kde bychom ji nehledali, a dělá mu radost hledat ji neustále. Nechronologické uspořádání umožňuje jednotlivým exponátům vzájemnou komunikaci a okamžité porovnání, jak se zobrazované fenomény projevovaly dříve a jak dnes. Celá její koncepce jako by nás nabádala k dialogu o méně příjemných tématech vyloučení, odlišnosti a jiné krásy, snad až v Baudelairově duchu o hledání krásy v ošklivosti.

Další, obsáhlejší text o výstavě Andrese Serrana najdete v magazínu Full Moon #147-148.

Info

Andres Serrano: Infamous Beauty
kurátor Otto M. Urban
do 7. 1. 2024, DOX, Praha
web

foto © Lukáš Oujeský

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Hořet bezpečně (Creepy Teepee 2024)

Timon Láska 17.07.2024

Tak intenzivní komunitní vibe jsem na žádném festivalu necítil. Soustřednost a jedinečnost vzájemného porozumění navíc sahá přes různé faktory.

Pohoda (2024) počasí navzdory

Jakub Béreš, Dominik Polívka 16.07.2024

Strach o nejbližší střídá po návratu domů obavy o samotný festival. Pohoda je místem s jedinečnou reputací a bezpečným prostorem pro všechny, kterým není dobře ve vlastní zemi.

Asijský koktejl v Sudetech (Eastern Tunes 2024)

Václav Valtr 16.07.2024

Místní spolek Thonmi chová jaky, provozuje restauraci s exotickou kuchyní, buduje tibetský dům či asijskou poznávací stezku. Decentní festival coby vrchol sezóny.

Transforma 2024: Přijít k sobě

Aneta Martínková 15.07.2024

Dramaturgie, prostor, ve kterém se festival odehrává, světla, ozvučení. Všechny podmínky jsou tu zkonstruované k tomu jít úplně na dřeň.

Eartheater, s tebou je vše jednodušší

Jakub Béreš 14.07.2024

Zatímco se před osmi lety na scéně ještě hledala, dnes pravidelně spolupracuje se jmény jako Sega Bodega nebo Caroline Polacheck... Eartheater v Praze.

Pohodu potrebujeme (Pohoda 2024)

Richard Michalik 14.07.2024

Headlinerom poobedia bolo po prvých šuškandách sledovanie radaru SHMÚ a neustále návštevy osviežovacích staníc. Väčšinu návštevníkov, ale vysoké teploty neodradili...

Oáza neklidu a divnosti (Hradby samoty 2024)

Kryštof Kočtář 14.07.2024

Kdo je schopen najít krásu nejen v hroutících se novostavbách, ale rovněž prastarých ruinách, jistě by ocenil zámeček. Okna byla potažena...

Opäť doma (Pohoda 2024)

Richard Michalik 12.07.2024

Na flákanie nie je príliš priestor, trojboj Arlo Parks - Skepta - James Blake čaká.

Odpojené (Bear Stone 2024)

Ema Klubisová 11.07.2024

Po dvoch dňoch sa neznáme tváre stávajú známymi a z krátkej pauzy na wc sa môže stať popíjanie chorvátskeho piva Karlovačka s päťdesiat ročnými metalistami pod mostom.

Na konci kolonády (KVIFF 2024)

Štěpán Nezbeda 09.07.2024

Směs nespokojenosti, nadšení, znechucení a odchodů ze sálu vyvolal i všeobecně nejočekávanější kousek z kategorie chytrých žánrovek, v Cannes vychvalovaná Substance.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace