Články / Rozhovory

Travis a soundtrack na kocovinu (podle Dougieho Paynea)

Travis a soundtrack na kocovinu (podle Dougieho Paynea)

Davo Krstič | Články / Rozhovory | 05.08.2014

Upřímně si myslím, že nebýt Travis, nebyli by Coldplay, nebo by aspoň nebyli tam, kde dnes. Už jenom proto mám partu ze skotského Glasgowa v trvalé úctě, přestože to zásadní sdělila hudebnímu světu na přelomu tisíciletí. Měl jsem je vždycky za sympatické slušňáky, co dělají nekonfliktní muziku. Minimálně Driftwood, Why Does It Always Rain on Me a Sing patří bez diskuse ke klasice. Na Pohodě odehráli fantastický dvouhodinový set bez hluchého místa, pár hodin předtím potvrdil baskytarista Dougie Payne, že Travis opravdu JSOU sympaťáci bez manýr. A kamarádí se s Benem Stillerem, mimochodem.

Dopředu jste oznámili, že na Pohodě odehrajete dvouhodinový set. To je na festivalové poměry skutečně nezvyklé. Proč jste se tak rozhodli?
Měli jsme tu koncertovat už před několika lety, jenže tehdejší ročník postihla tragédie, program byl zrušený a my nevystoupili. Takže jsme si řekli, že bychom tentokrát měli zahrát o něco déle.

Mother, úvodní skladba vaší poslední desky Where You Stand, obsahuje verš „Proč jsme čekali tak dlouho?“ Stejně se mohou ptát i vaši fanoušci, kteří na nové album čekali pět let. Proč tak dlouhá pauza?
Je pravda, že jsme se na nějaký čas odmlčeli. Potřebovali jsme si zkrátka odpočinout poté, co jsme strávili dlouhou dobu spolu, jezdili na turné a natáčeli desky. Cítili jsme, že taky potřebujeme být doma se svými rodinami. Takže jsme si dali na nějaké tři roky pauzu a znovu se sešli. Myslím, že nám ta pauza prospěla. Pak to zase začala být zábava, dostali jsme potřebný impuls a energii.

Vždycky jste mi připadali jako parta sympatických pánů se slušným vychováním. Proto se mi tolik líbil videoklip k písni Re-Offender, kde se v zákulisí mlátíte a nemůžete jeden druhého vystát. Byla to čistá fikce nebo k něčemu podobnému už v kapele došlo?
Taky mám tohle video moc rád… Celé to byla idea režiséra Antona Corbijna, který nás dobře zná a líbilo se mu pohrát si s tím, jak Travis vnímá veřejnost. S tou nálepkou „nice guys of rock“ nebo jak tomu chcete říkat. V klipu celý tenhle mediální obraz postavil na hlavu. Ale doopravdy se v kapele nic podobného nestalo. Na druhou stranu, známe se už nějakých pětadvacet let, v kapele jsme spolu dvacet let a ne vždycky to byla procházka růžovou zahradou. Vyskytly se konflikty, ale nikdy jsme to neřešili tak jako v klipu, vždycky to bylo velmi středostavovské. (smích)

Ve videoklipu k písni Closer si zahrál Ben Stiller. Jak se vám ho podařilo obsadit?
On je fanouškem Travis. Když jsme hráli v New Yorku, přišel se na nás podívat, potkali jsme se. Když pak vznikal klip k písni Closer, který jsme natáčeli v Los Angeles, přemýšleli jsme o tom, koho obsadit do role šéfa supermarketu. Kdo z těch, co známe, by do toho šel. Fran (Healy, zpěvák kapely – pozn. red.) je mistrem ve vyjednávání a přesvědčování, takže Benovi zavolal, jestli by nebyl ochotný přijít do supermarketu na nějaké dvě hodinky natáčení. Mimochodem, ten obchod, kde jsme natáčeli, byl normálně otevřený, lidi tu nakupovali a Ben Stiller se procházel mezi nimi!

O Travis se hovořilo jako o další britpopové kapele. Líbila se vám ta nálepka nebo jste ji spíše nesnášeli? Máte nějakou vlastní, která muziku Travis vystihuje?
Abychom byli historicky přesní, tak o britpopu se začalo mluvit s prvním singlem Suede, pak přišli Pulp, Definitely Maybe od Oasis a začalo se mluvit o hudební scéně. Britpop skončil někdy v roce 1996, my jsme první desku vydali o rok později. Myslím, že to načasování bylo ideální. Tyhle britpopové kapely pily a braly kokain, pak jsme přišli my a vydali The Man Who. Byl to soundtrack na kocovinu po britpopové párty. Přijít domů, zklidnit se a dát si čaj.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Martin Mazanec, Nela Klajbanová (PAF): Pro nás je pořád východiskem „pohyblivý obraz“

redakce 29.05.2020

Před pár dny PAF ohlásil nové aktivity, což byl důvod, podívat se zblízka na jeho nejen zimní aktivity.

Martin Reiner: Brno je literárním centrem a vždycky bude

Adéla Polka 28.05.2020

Povídali jsme si o chystaném křtu knihy, kterou vydalo Druhé město ve spolupráci s Hostem, jenže sedět s literátem u oběda znamená dozvědět se mnohem víc...

David Macháček: ... aniž bych se přetvařoval

Jiří Přivřel 27.05.2020

Novinář David Macháček už sedmým rokem vyfotí alespoň jednu fotografii denně a ještě ten den ji spolu s dvojverším zveřejní na Facebooku. A dělá toho víc. Rozhovor.

Michal Kočan (Underdogs'): Chci donutit lidi přemýšlet

Jarmo Diehl, su, ScreamJay 26.05.2020

Víte, že Underdogs' zdaleka není jen klub? Je to komunita i promotérský kolektiv, který organizuje Fluff Fest. S Michalem Kočanem o plánech do budoucna i vzniku jedinečného kolektivu.

Vstupní prohlídka: Raptor Koch

redakce 25.05.2020

Hudební škatulky pro něj nejsou hluboké ani dost vysunuté, freakpopovou písničku rádiového charakteru střídá lo-fi ambient. Je to blázen, nebo ne?

Douška vydavatelská: XION

redakce 21.05.2020

XION se pokouší překlenout žánrové škatulky, chce představovat zajímavou hudbu z různých koutů vesmíru, hudbu jako eklektické místo s vášní a entuziasmem.

Alexandr Smutný (#zazivouhudbu): Vytváříme kulatý stůl pro všechny

Michal Pařízek 20.05.2020

K výzvě Za živou hudbu se přihlásilo téměř 3 000 lidí, vyšly desítky různých článků a objevilo se také několik disputací. Co si o ní myslet celkově? Rozhovor.

Vstupní prohlídka: Liem

redakce 20.05.2020

Vladimír Jaške je na klubové scéně známý především jako energický kytarista s neopakovatelným rukopisem, z projektů Munroe nebo 2Cold.

Full Moon 10: Editorské tipy Viktora Paláka

redakce 13.05.2020

"Vždycky jsem rád pozoroval, jak celá řada autorů roste," říká Viktor Palák o tom, co je na práci editora nejlepší. Ke kterým textům ze své kariéry ve Full Moonu doporučuje…

Full Moon 10: O smutném méďovi. Rozhovor John Congleton (us)

waghiss666 13.05.2020

Aby bylo jasno: nikdo není takový mílius jako práve John Congleton. Prý že je v L.A. se svou prítelkyní, je tam teplo a má se fajn. "Tenhle týden nepracuju, beru…