Články / Rozhovory

Travis a soundtrack na kocovinu (podle Dougieho Paynea)

Travis a soundtrack na kocovinu (podle Dougieho Paynea)

Davo Krstič | Články / Rozhovory | 05.08.2014

Upřímně si myslím, že nebýt Travis, nebyli by Coldplay, nebo by aspoň nebyli tam, kde dnes. Už jenom proto mám partu ze skotského Glasgowa v trvalé úctě, přestože to zásadní sdělila hudebnímu světu na přelomu tisíciletí. Měl jsem je vždycky za sympatické slušňáky, co dělají nekonfliktní muziku. Minimálně Driftwood, Why Does It Always Rain on Me a Sing patří bez diskuse ke klasice. Na Pohodě odehráli fantastický dvouhodinový set bez hluchého místa, pár hodin předtím potvrdil baskytarista Dougie Payne, že Travis opravdu JSOU sympaťáci bez manýr. A kamarádí se s Benem Stillerem, mimochodem.

Dopředu jste oznámili, že na Pohodě odehrajete dvouhodinový set. To je na festivalové poměry skutečně nezvyklé. Proč jste se tak rozhodli?
Měli jsme tu koncertovat už před několika lety, jenže tehdejší ročník postihla tragédie, program byl zrušený a my nevystoupili. Takže jsme si řekli, že bychom tentokrát měli zahrát o něco déle.

Mother, úvodní skladba vaší poslední desky Where You Stand, obsahuje verš „Proč jsme čekali tak dlouho?“ Stejně se mohou ptát i vaši fanoušci, kteří na nové album čekali pět let. Proč tak dlouhá pauza?
Je pravda, že jsme se na nějaký čas odmlčeli. Potřebovali jsme si zkrátka odpočinout poté, co jsme strávili dlouhou dobu spolu, jezdili na turné a natáčeli desky. Cítili jsme, že taky potřebujeme být doma se svými rodinami. Takže jsme si dali na nějaké tři roky pauzu a znovu se sešli. Myslím, že nám ta pauza prospěla. Pak to zase začala být zábava, dostali jsme potřebný impuls a energii.

Vždycky jste mi připadali jako parta sympatických pánů se slušným vychováním. Proto se mi tolik líbil videoklip k písni Re-Offender, kde se v zákulisí mlátíte a nemůžete jeden druhého vystát. Byla to čistá fikce nebo k něčemu podobnému už v kapele došlo?
Taky mám tohle video moc rád… Celé to byla idea režiséra Antona Corbijna, který nás dobře zná a líbilo se mu pohrát si s tím, jak Travis vnímá veřejnost. S tou nálepkou „nice guys of rock“ nebo jak tomu chcete říkat. V klipu celý tenhle mediální obraz postavil na hlavu. Ale doopravdy se v kapele nic podobného nestalo. Na druhou stranu, známe se už nějakých pětadvacet let, v kapele jsme spolu dvacet let a ne vždycky to byla procházka růžovou zahradou. Vyskytly se konflikty, ale nikdy jsme to neřešili tak jako v klipu, vždycky to bylo velmi středostavovské. (smích)

Ve videoklipu k písni Closer si zahrál Ben Stiller. Jak se vám ho podařilo obsadit?
On je fanouškem Travis. Když jsme hráli v New Yorku, přišel se na nás podívat, potkali jsme se. Když pak vznikal klip k písni Closer, který jsme natáčeli v Los Angeles, přemýšleli jsme o tom, koho obsadit do role šéfa supermarketu. Kdo z těch, co známe, by do toho šel. Fran (Healy, zpěvák kapely – pozn. red.) je mistrem ve vyjednávání a přesvědčování, takže Benovi zavolal, jestli by nebyl ochotný přijít do supermarketu na nějaké dvě hodinky natáčení. Mimochodem, ten obchod, kde jsme natáčeli, byl normálně otevřený, lidi tu nakupovali a Ben Stiller se procházel mezi nimi!

O Travis se hovořilo jako o další britpopové kapele. Líbila se vám ta nálepka nebo jste ji spíše nesnášeli? Máte nějakou vlastní, která muziku Travis vystihuje?
Abychom byli historicky přesní, tak o britpopu se začalo mluvit s prvním singlem Suede, pak přišli Pulp, Definitely Maybe od Oasis a začalo se mluvit o hudební scéně. Britpop skončil někdy v roce 1996, my jsme první desku vydali o rok později. Myslím, že to načasování bylo ideální. Tyhle britpopové kapely pily a braly kokain, pak jsme přišli my a vydali The Man Who. Byl to soundtrack na kocovinu po britpopové párty. Přijít domů, zklidnit se a dát si čaj.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Thorsten Quaeschning (Tangerine Dream): Máme plány pro nejrůznější myslitelné situace

redakce 18.10.2019

Thorsten Quaeschning se ocitl v pozici vedoucího skupiny, kterou nezakládal; vznikla deset let před jeho narozením a nezůstal v ní žádný z původních členů. Rozhovor, koncert záhy.

Vstupní prohlídka: Sunset Sons (uk/aus)

redakce 16.10.2019

Singl Heroes od britsko-australských indie rockerů Sunset Sons si odbyl ostře sledovanou premiéru v Beats1 show rádiové persony jménem Zane Lowe. Kde se vzali, kdo to je?

Mueran Humanos: Následovat svoje posedlosti

redakce 10.10.2019

Skupina, která nese v názvu sousloví Lidi chcípněte, by jistou dávku chladnokrevnosti oplývat měla. A argentinští Mueran Humanos jí oplývají. Rozhovor.

Nick Murphy: Nedělám hudbu pro sebe, ale pro jiné

redakce 04.10.2019

Před pražským koncertem jsme si povídali o umělcově službě lidstvu, cestovatelských zážitcích a Muprhyho houževnaté povaze.

Aneta Kohoutová (Nábřeží saunařů): Hrozná zodpovědnost, ale zároveň i neuvěřitelná svoboda

redakce 30.09.2019

Nábřeží saunařů, akce, která se odehraje v Hradci v závěru tohoto týdne. Co od ní čekat, jestli přijít nahý a hladový, co chystá NUUK do budoucna?

Vstupní prohlídka: Stolen (chn)

redakce 26.09.2019

Kapela Stolen z čínského města Chengdu existuje přes deset let, evropskému publiku se letos představí jako předkapela ikon New Order.

Roman Odjinud, Petr Vrba (Alternativa Festival): Máme ruce od sazí

redakce 23.09.2019

Když už se zdálo, že „alternativní“ dramaturgie se poněkud unavila, obměnil se organizační tým. Z něj promlouvají dva z členů festivalu. Marx, klišé i osypky. Rozhovor.

Steffi: Nepotřebujeme pořád sedět jedna vedle druhé

redakce 20.09.2019

Steffi a Virginia, rezidentky berlínského Berghain/Panorama Baru o nadcházející desce Work a Change, která vychází na labelu Ostgun Ton.

Zdeňka Morávková (V centru | Im Zentrum): Centrum je tam, kde si ho uděláš

redakce 18.09.2019

Jesenický umělecký festival svou dramaturgií poukazuje na česko-německou spolupráci, která v regionu po léta přirozeně probíhala. Rozhovor.

Radim Zbránek (Story): Jen vnímat, nechat mobil v kapse

redakce 16.09.2019

Večírku s názvem Story se po několik let dařilo odvážným propojením dvou zdánlivě neslučitelných světů vyvolat atmosféru, jakou široko daleko zažil málokdo... Rozhovor.