Články / Seriály / / Turban

Turban #10: Turban v Trapu

Turban #10: Turban v Trapu

Honza Bárta | Články / Seriály / / Turban | 07.11.2012

Desátý Turban byl doslova celý v trapu – a nesmlouvavý zvuk jednoho z nejaktuálnějších projevů klubové funkcionality tak pořádně potrápil nejen bedny ve studiu. Dunivé beaty, kaskády hajtek a povědomé rapové samply vytyčily trajektorii stylu, který mnozí v současné době pokládají za ekvivalent komerčně zdegenerovaného dubstepu. Trapu nelze upřít určitou jednoduchost v přímočarém tahu na ušní branku klubového návštěvníka – s jeho nakažlivým párty groovem ale lze polemizovat jen těžko.

Podobně jako v tracku Dum Dum brooklynského monstra Baauera se dialog na parketu neodehrává mezi aparaturou a duší, ale spíš mnohem přízemnější signální soustavou, ta se totiž pod trapovým náporem ocitá tzv. v pasti. Stačí hnout pánví – a pán ví.

Vedle Baauera, jehož Harlem Shake se stal jedním z pevných bodů rozkývaného trap soundu, se Turban pustil do beatopalby Lexe Lugera, který stojí za tracky mnoha hiphopových mogulů včetně Kanye Westa. Kanye West se svou kompilací G.O.O.D. Music se dvakrát dostal do hledáčku kalifornských bratří v trapu – track Clique od základů podepřel Groundislava, skladbu Mercy bez milosti přifoukli RL Grime a Salva.

Hutné elektronické salvy plodí i 16letý mladíček z Brightonu Hucci, kterému se přezdívá „nový Baauer“ a jehož zvuk už Turbanu hučí v uších nejeden pátek. Neotřelou kombinací lex-lugerovských beatů a vangelisovských syntetických linek překvapil už vloni na výtečné desce Severant Jamie Teasdale aka Kuedo a v singlu Work, Live and Sleep in Collapsing Space se mezi kolapsující beatové konstrukce pouští snad s ještě větší vervou.

Skotskou odnož a lehce „na-jazzlý“ typ trapu certifikovaný kolektivem LuckyMe představil na aktuálním EP Billboard i v remixu ušatého rapera Pusha-T producent S-Type. I trap jde totiž dělat s grácií a pomyslnou lehkostí neboli „Easy Easy“, jak se trochu paradoxně jmenuje závěrečný track z EPčka Hudsona Mohawka a Luniceho neboli leviathanského projektu TNGHT. „Všechno se stane dneska v noci“ – tak by mohlo znít krédo trap rapového turbo zvuku, ze kterého, alespoň v současných klubových dimenzích, není úniku.

Playlist Turban 3. 11. 2012
Baauer – Dum Dum (LuckyMe, 2012)
Baauer – Samurai (unsigned, 2011)
Flosstradamus – Rollup (Baauer remix) (Fool's Gold Records, 2012)
Hucci X Stooki Sound – Ball So Hard (unsigned, 2012)
Kanye West, Jay-Z - H.A.M (Lex Luger instrumental) (Def Jam, 2011)
Clique – Gil Cool Mix (unsigned, 2012)
Kanye West - Mercy (RL Grime, Salva remix) (unsigned, 2012)
RL Grime – Flood (unsigned, 2012)
RL Grime – Grapes Alla Vodka (Wedidit, 2012)
Kuedo – Work, Live and Sleep in Collapsing Space (Planet Mu, 2012)
Ayah Marar – Mind Controller (Decibel remix) (unsigned, 2012)
Pusha-T – What Dreams Are Made Of (S-Type remix) (unsigned, 2012)
S-Type – Whole Lotta (LuckyMe, 2012)
Hucci – Lambo (unsigned, 2012)
TNGHT – Easy Easy (Warp, 2012)

Info

Přehraj si svůj oblíbený pořad:
www.rozhlas.cz/radiowave/jukebox

Máme rádi Radio Wave, posloucháme, jak dělají vlny.
www.rozhlas.cz/radiowave/porady/_zprava/1103415
www.rozhlas.cz/radiowave/portal

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Turban uvádí: 14 tráčků roku 2014

Honza Bárta 21.01.2015

Pořad Turban sestavuje již tradičně svůj vlastní seznam těch nejrelevantnějších, nejvýlučnějších a nejoblíbenějších tráčků za rok 2014.

Lil Mystic: Chtěl jsem dělat něco veselejšího

Honza Bárta 19.01.2015

Lil Mystic pochází z Itálie, ale jeho hudební alter ego ve skutečnosti sídlí v Japonsku. Jeho hudba je zhmotněním japonského termínu „kawaii“.

Turban uvádí: XMASMIX, FLEXYlvestr a Šťastný Nový Fok!

Honza Bárta 07.01.2015

Stýská se vám po Vánocích? Chybí vám beatové koledy i nadílka čerstvých tráčků pod stromečkem? A klubové betlémy mají už zase zavřeno?

Turban a Domácí Crew 15: MxLxP

Honza Bárta 12.12.2014

Domácí Crew navštívil druhý člen „rozdropeného“ kolektivu Thrillcrumbs – po glitchovém gaunerovi Gruzovi se dostavil jeho „bratr v tracku“ Martin Luther Pimp aka MxLxP.

Turban a Tielsie

Honza Bárta 02.12.2014

Před tuzemským debutovým vystoupením se v Turbanu virtuálně zastavil jeden z nejvýraznějších zástupců tolik diskutovaného labelu PC Music.

Miami Mais: Má hudební dieta je pěkně chaotická

Honza Bárta 26.11.2014

Producent Miami Mais pochází ve skutečnosti z Itálie a patří k největším Turbaním objevům roku 2014. „Bbeatová dieta“ jen tak neskončí, poslouchejte exkluzivní set.

Turban a Domácí Crew 14: DSCDRMR

Honza Bárta 12.11.2014

Záleží na mejdanu, když je večírek víc o bassu a zlomenym groovu, tak mě baví, když má ten trek nějakej delší najezd a pak začne foukat basa, říká DSCDRMR.

Turban a Domácí Crew 13: SBSTRD

Honza Bárta 28.10.2014

Zatím posledním dárcem Domácí Crwe je tuzemský DJ světových kvalit SBSTRD z kolektivu Drumy i Nedrumy. Teklife vyznávající SBSTRD se vedle hraní po klubech...

Donky Pitch: Nikdy jsme si nemysleli, že to dotáhneme tak daleko

Honza Bárta 15.10.2014

Ostrovní label Donky Pitch se řadí k těm nejzajímavějším podnikům (nejen) v současném klubovém ekosystému. Rozhovor k pátým narozeninám, Turban.

Turban a Domácí Crew 12: Murder Bear Doug

Honza Bárta 08.10.2014

Pod vražedným medvědím pseudonymem Murder Bear Doug se už více než půl roku ukrývá Tomáš Havlen - talentovaný producent, šikovný zvukař, schopný DJ a také polovina projektu post-hudba.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace