Články / Seriály / / Turban

Turban #13: Poslední penalta Austina Peralty

Turban #13: Poslední penalta Austina Peralty

Honza Bárta | Články / Seriály / / Turban | 27.11.2012

Turban se symbolicky nešťastnou třináctkou v záhlaví se musel tentokrát lidsky (a beatově) vyrovnat s jedním nečekaným odchodem a ztrátou. Ve středu 21. listopadu zemřel ve věku 22 let freejazzový pianista, bez nadsázky geniální skladatel a do dnešní doby neodmyslitelný člen kalifornského kolektivu Brainfeeder – Austin Peralta.

Nadaný klavírní virtuóz vystupoval už ve svých patnácti letech po boku takových veličin hudebního světa, jako je Chick Corea, a o rok později mu v Japonsku vyšly dvě desky – ta třetí (a poslední) s názvem Endless Planets už vyšla na Flying Lotusově značce Brainfeeder. Je bez diskuse, že Austin, který se často v roli pianisty podílel na živých vystoupeních beatmakerských kolegů, svým kosmickým preludováním a improvizačním mistrovstvím ovlivnil zvuk mnohých z nich – stačí si poslechnout třeba poslední dvě desky Flying Lotuse nebo i aktuální tvorbu Thundercata či Teebse.

Na pomyslnou poslední cestu pak Austina Peraltu v Turbanu doprovodila aktuální a vyzněním poměrně zklidněná (oproti obvyklé klubové tlustostěnnosti) beatová selanka – skvostný remix kalifornského producenta RL Grime skladby The Way U Do ze Shlohmova posledního EP, melancholický opus Well, Good dánského beatového raketoplánu CHLLNGR, syntetické boogie 2.0 ostrovního dua Letherette, tekutý glitch hop Maxmilliona Dunbara ve skladbě Shampoo i burialovsky atmosférická beatoplavba mladíka ze Seattlu, který si říká Kid Smpl.

Kondolence vyjádřil po svém i beatový vtipálek Slugabed, který akorát spustil nový label Activia Benz; prvním releasem má být EPčko od spřízněné producentské duše z Běloruska, tvůrce, který si říká Deech. Svůj label spravuje i ostrovní DJ, producent a moderátor ranní show na Rinse FM Scratcha DVA, kterému teď vychází na Hyperdubu pokračování výtečné desky Pretty Ugly v podobě EPčka Fly Juice – a podobnou hybridní verzi UK funky vytváří i jeho beatová kolegyně Shy One, jejíž debutová deska Bedknobs and Boomkicks (vyšla právě na Scratchově labelu DVA Music) rozhodně není plachá.

A plaše (neplést s „uměřeně“ či „citlivě“) nepůsobí ani cokoliv, co tvoří über-talentovaný demiurg Nicolas Jaar – jeho zatím poslední track The Ego se samply textu z rozhovoru Baracka Obamy pro časopis Rolling Stone do sebe opět zapadá jako lego. Může být až s podivem, že ze stejné výchozí stavebnice zvuků dokáží někteří výjimeční jedinci složit natolik brilantní a smysly přesahující konstrukce. Bohužel už je teď zase o jednoho takového tvůrce míň.

Playlist Turban 24. 11. 2012
Shlohmo –The Way U Do (RL Grime remix) (Friends of Friends, 2012)
Teebs - LSP featuring Austin Peralta (Brainfeeder, 2011)
FlyLo – DMT Song (ft. Thundercat, Austin Peralta) (Warp, 2012)
Daedelus – Looking Ocean (ft. Austin Peralta) (Scion AV, 2012)
CHLLNGR – Well Good (Time No Place, 2012)
Eloq - Freaky (unreleased, 2012)
Deech - Urnite (Slugabed Remix) (Activia Benz, 2012)
Letherette – Wecko (Ninja Tune, 2012)
Maxmillion Dunbar - Shampoo (Rvng Intl., 2012)
Kid Smpl – But I Don’t (Hush Hush, 2012)
DVA – Fly Juice 4x4 (Hyperdub, 2012)
Shy One – Black Widow (DVA Music, 2012)
Nicolas Jaar & Theatre Roosevelt – The Ego (Clown & Sunset, 2012)

Info

Přehraj si svůj oblíbený pořad:
www.rozhlas.cz/radiowave/jukebox

Máme rádi Radio Wave, posloucháme, jak dělají vlny.
www.rozhlas.cz/radiowave/porady/_zprava/1103415
www.rozhlas.cz/radiowave/portal

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Turban uvádí: 14 tráčků roku 2014

Honza Bárta 21.01.2015

Pořad Turban sestavuje již tradičně svůj vlastní seznam těch nejrelevantnějších, nejvýlučnějších a nejoblíbenějších tráčků za rok 2014.

Lil Mystic: Chtěl jsem dělat něco veselejšího

Honza Bárta 19.01.2015

Lil Mystic pochází z Itálie, ale jeho hudební alter ego ve skutečnosti sídlí v Japonsku. Jeho hudba je zhmotněním japonského termínu „kawaii“.

Turban uvádí: XMASMIX, FLEXYlvestr a Šťastný Nový Fok!

Honza Bárta 07.01.2015

Stýská se vám po Vánocích? Chybí vám beatové koledy i nadílka čerstvých tráčků pod stromečkem? A klubové betlémy mají už zase zavřeno?

Turban a Domácí Crew 15: MxLxP

Honza Bárta 12.12.2014

Domácí Crew navštívil druhý člen „rozdropeného“ kolektivu Thrillcrumbs – po glitchovém gaunerovi Gruzovi se dostavil jeho „bratr v tracku“ Martin Luther Pimp aka MxLxP.

Turban a Tielsie

Honza Bárta 02.12.2014

Před tuzemským debutovým vystoupením se v Turbanu virtuálně zastavil jeden z nejvýraznějších zástupců tolik diskutovaného labelu PC Music.

Miami Mais: Má hudební dieta je pěkně chaotická

Honza Bárta 26.11.2014

Producent Miami Mais pochází ve skutečnosti z Itálie a patří k největším Turbaním objevům roku 2014. „Bbeatová dieta“ jen tak neskončí, poslouchejte exkluzivní set.

Turban a Domácí Crew 14: DSCDRMR

Honza Bárta 12.11.2014

Záleží na mejdanu, když je večírek víc o bassu a zlomenym groovu, tak mě baví, když má ten trek nějakej delší najezd a pak začne foukat basa, říká DSCDRMR.

Turban a Domácí Crew 13: SBSTRD

Honza Bárta 28.10.2014

Zatím posledním dárcem Domácí Crwe je tuzemský DJ světových kvalit SBSTRD z kolektivu Drumy i Nedrumy. Teklife vyznávající SBSTRD se vedle hraní po klubech...

Donky Pitch: Nikdy jsme si nemysleli, že to dotáhneme tak daleko

Honza Bárta 15.10.2014

Ostrovní label Donky Pitch se řadí k těm nejzajímavějším podnikům (nejen) v současném klubovém ekosystému. Rozhovor k pátým narozeninám, Turban.

Turban a Domácí Crew 12: Murder Bear Doug

Honza Bárta 08.10.2014

Pod vražedným medvědím pseudonymem Murder Bear Doug se už více než půl roku ukrývá Tomáš Havlen - talentovaný producent, šikovný zvukař, schopný DJ a také polovina projektu post-hudba.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace