Články / Seriály / / Turban

Turban #15: Beatový dualismus

Turban #15: Beatový dualismus

Honza Bárta | Články / Seriály / / Turban | 12.12.2012

Patnáctý Turban zacílil na nejvýraznější úkazy ve světě beatových tandemů neboli nových (a často také jednorázových) kolaborací dvou producentů, z nichž mají oba dva již zavedené jméno, respektovanou sólo dráhu a na hudebním tachometru leccos najeto. O to větší (a nejistější) pak bývají očekávání spjatá se syntézou jejich tvůrčího umu. Do Turbanu vybraná descartovská dua však zcela v duchu zvolání „Moc bratřím!“ svými spojenými snahami zdvojené naděje do nich vkládané naplnila takřka bez beatového zbytku.

Snad největší hype na druhou letos sklízela spolupráce Hudsona Mohawka a Luniceho neboli killer-duo TNGHT. Oba pánové dle vlastních slov hodlali na svém eponymním EP a následné koncertní šňůře uštědřit „hip hopu pořádný kopanec do zadku“. A je bez diskuse, že jejich trapistická beatopalba kope pořádně. A Turban s nimi bude i nadále držet basu.

Velitelský post v karibských odnožích bass music zastává již od roku 2009 duo Major Lazer neboli Diplo a Switch. Switch je ovšem od loňského roku tzv. pryč, a majorské frčky tak dnes nosí především klubový etnolog a milovník apatosaurů Diplo. Rozhodně mu to však nezabránilo pozvat si na chystané druhé album svého laserového projektu snad nejroztodivnější řadu hostí za poslední dobu – a deska s názvem Major Lazer Frees The Universe je po několika skvělých singlech z nedávné doby jednou z nejočekávanějších hudebních počinů příštího roku (a to nejen pro Turban).

Brooklynský beatotepec Travis Stewart už dávno nevystupuje pouze pod svým nejznámějším sólo pseudonymem Machinedrum a právě jemu se s v poslední době s producentskými kolaboracemi snad nejvíce roztrhl onen pomyslný pytel. Do jemnějších vod fluidní taneční hudby vstoupil spolu s kolegou Braillem coby Sepalcure; svojí lásku ke klasickému jungleu oživuje spolu s Om Unitem coby Dream Continuum. A nejčerstvěji spojil síly s podobně lascivním knírem obdařeným detroitským hejskem Jimmy Edgarem coby duo párty tryskáčů JETS. A všude na výbornou.

Nekompromisní nálož striktně analogového techna obstarává na ostrovních parketech duo Karenn alias ostrovní kluboví ranhojiči Blawan a Pariah; spojení hutných beatů a zenové zvonkohry přišlo nedávno v podobě dvojice Kidsuke, za kterou stojí ostrovní producent Kidkanevil a jeho japonský kolega Daisuke Tanabe; a tribální magii rytmů černého kontinentu s nejnovější futuristickou beatovou technologií kloubí příznačně pojmenovaný projekt Africa Hitech neboli australský výhonek spolupráce veteránů Marka Pritcharda a Stevea Spaceka.

Doslova opačná situace než u předchozích spojení panuje u pionýrského dubstepového dua Vex’d, kteří své společné ostřelování klubů drtivými bassy před nějakou dobu rozpustili, každý s cílem následovat své vlastní hudební cítění. A nyní tedy Roly Porter tvoří pod vlastním jménem ambientně-apokalyptickou hlukomalbu a Jamie Teasdale coby Kuedo roubí trapové beaty a jukeové rytmy na syntetické vyhrávky upomínající nejčastěji na Vangelisův soundtrack k filmu Blade Runner.

Co se týče světa ortodoxního dubstepu, jedním z nejunikátnějších hudebních spojení poslední doby bylo loňské album dvojice Pinch a Shackleton. Oba dva coby klíčové postavy ve vývoji žánru, který (či spíše jeho název) zmutoval v agresivní elektro-komerční nápodobu, dokázali na eponymním albu spojit a zároveň podtrhnout svůj unikátní přístup k tanečnímu zvuku – orientálními virbly nasáklý „tanec mrtvých“ Shackletona se organicky prolíná s hromovládnou (stejně jako uměřenou) basou bristolského matadora Pinche. Ten prý v současnosti dokončuje album s dubovou legendou Adrianem Sherwoodem – a pokud si sednou podobně jako se Samem Shackletonem, máme se příslovečně opět nač těšit.

Playlist Turban 8. 12. 2012
TNGHT – Top Floor (Warp/LuckyMe, 2012)
Major Lazer ft. Flux Pavillion – Jah No Partial (Mad Decent, 2012)
Sepalcure – Breezin (Hotflush, 2011)
Dream Continuum – Giv a Lil Luv (Planet Mu, 2012)
Jets – In Her City (Leisure System, 2012)
Kidsuke – SGT FRG (Project Mooncircle, 2012)
Karenn – Studio 3 (Bleep, 2012)
Distance – Fallen (Vex’D remix) (Planet Mu, 2007)
Pinch & Shackleton – Levitation (Honest Jon’s Records, 2011)
Africa Hitech – Out in the Streets VIP (Warp, 2011)

Info

Přehraj si svůj oblíbený pořad:
www.rozhlas.cz/radiowave/jukebox

Máme rádi Radio Wave, posloucháme, jak dělají vlny.
www.rozhlas.cz/radiowave/porady/_zprava/1103415
www.rozhlas.cz/radiowave/portal

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Turban uvádí: 14 tráčků roku 2014

Honza Bárta 21.01.2015

Pořad Turban sestavuje již tradičně svůj vlastní seznam těch nejrelevantnějších, nejvýlučnějších a nejoblíbenějších tráčků za rok 2014.

Lil Mystic: Chtěl jsem dělat něco veselejšího

Honza Bárta 19.01.2015

Lil Mystic pochází z Itálie, ale jeho hudební alter ego ve skutečnosti sídlí v Japonsku. Jeho hudba je zhmotněním japonského termínu „kawaii“.

Turban uvádí: XMASMIX, FLEXYlvestr a Šťastný Nový Fok!

Honza Bárta 07.01.2015

Stýská se vám po Vánocích? Chybí vám beatové koledy i nadílka čerstvých tráčků pod stromečkem? A klubové betlémy mají už zase zavřeno?

Turban a Domácí Crew 15: MxLxP

Honza Bárta 12.12.2014

Domácí Crew navštívil druhý člen „rozdropeného“ kolektivu Thrillcrumbs – po glitchovém gaunerovi Gruzovi se dostavil jeho „bratr v tracku“ Martin Luther Pimp aka MxLxP.

Turban a Tielsie

Honza Bárta 02.12.2014

Před tuzemským debutovým vystoupením se v Turbanu virtuálně zastavil jeden z nejvýraznějších zástupců tolik diskutovaného labelu PC Music.

Miami Mais: Má hudební dieta je pěkně chaotická

Honza Bárta 26.11.2014

Producent Miami Mais pochází ve skutečnosti z Itálie a patří k největším Turbaním objevům roku 2014. „Bbeatová dieta“ jen tak neskončí, poslouchejte exkluzivní set.

Turban a Domácí Crew 14: DSCDRMR

Honza Bárta 12.11.2014

Záleží na mejdanu, když je večírek víc o bassu a zlomenym groovu, tak mě baví, když má ten trek nějakej delší najezd a pak začne foukat basa, říká DSCDRMR.

Turban a Domácí Crew 13: SBSTRD

Honza Bárta 28.10.2014

Zatím posledním dárcem Domácí Crwe je tuzemský DJ světových kvalit SBSTRD z kolektivu Drumy i Nedrumy. Teklife vyznávající SBSTRD se vedle hraní po klubech...

Donky Pitch: Nikdy jsme si nemysleli, že to dotáhneme tak daleko

Honza Bárta 15.10.2014

Ostrovní label Donky Pitch se řadí k těm nejzajímavějším podnikům (nejen) v současném klubovém ekosystému. Rozhovor k pátým narozeninám, Turban.

Turban a Domácí Crew 12: Murder Bear Doug

Honza Bárta 08.10.2014

Pod vražedným medvědím pseudonymem Murder Bear Doug se už více než půl roku ukrývá Tomáš Havlen - talentovaný producent, šikovný zvukař, schopný DJ a také polovina projektu post-hudba.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace