Články / Seriály / / Turban

Turban #16: Na prahu beatové dospělosti

Turban #16: Na prahu beatové dospělosti

Honza Bárta | Články / Seriály / / Turban | 17.12.2012

rtovávat hodinový průlet nejčerstvější beatovou sklizní remixem od kalifornského trapera RL Grime – po předělávkách kolegy Shlohma, Kanye Westa a Rihanny se tentokrát po svém pustil do letního hitu italského DJe Bennyho Benassiho Satisfaction z roku 2002. Podobně účinnou párty zbraní je i track Rave Weapon od britského DJe Alexe Metrica, který si pro svůj vlastní metrický systém upravilo enigmatické duo ƱZ.

O řádně dospělý remix školního lamentu Grown Up Dannyho Browna se postaral Chris Dexter Greenspan oOoOO, který prý chystá na Tri Anglu svůj dlouhohrající debut. Albový formát je však v Turbanem ostře sledovaných beatových vodách poměrně řídkým úkazem – o to kompaktněji a funkčněji pak působí singly napěchovaná EPčka. Z poslední doby si pozornost Turbanu zasloužil zejména Chesslo Junior s příjemně rozglitchovaným EPčkem Graphic Description a brooklynský jukeový střelec Kuhn s královským minialbem Kings.

Jedním z dubstepových králů, jejichž sláva dalece přesáhla hranice rodného undergroundu, je bezesporu Skream – to, že ještě nestačil docela „zpopovatět“, potvrzuje třeba i úderný track Sticky z chystané kompilace Skreamizm 7. Podobně jako Skream to za gramofony umí roztočit i Maya Jane Coles, která se pravidelně umísťuje na předních příčkách anket o nejlepší DJs. Zkušenosti z mixování naživo se rozhodla uplatnit i v autorské tvorbě a EP Easier to Hide je vcelku zajímavou směsicí zvuků aplikovatelných nejen na klubový parket.

Z českých beatových luhů a hájů dorazil do Turbanu eklektický producent Illex Aside. Narážky na Skrillexe ponechme stranou, neboť hudba, kterou Illex tvoří, má blízko k IDM a zvuku, jakým se pyšní třeba Venetian Snares nebo Clark. Nové EP slovenského brata Stratasoula zase připomíná tvorbu brainfeederovského Lapaluxe – a skvělá deska s názvem Luvly Isles by bezesporu obstála i na FlyLově labelu. Začíná to vypadat, že už i na domácí půdě se někteří tvůrci nacházejí na prahu beatové dospělosti.

Playlist Turban 15. 12. 2012
Benny Benassi – Satisfaction (RL Grime remix) (Friends of Friends, 2012)
Alex Metric – Rave Weapon (ƱZ remix) (Mad Decent, 2012)
Danny Brown – Grown Up (oOoOO remix) (Tri Angle, 2012)
Tomas Barfod – November Skies (Carnage remix) (Friends of Friends, 2012)
Kuhn – I Quit (Pixelord remix) (Civil Music, 2012)
Skream – Sticky (Tempa, 2012)
Maya Jane Coles – Run with the Wild (I Am Me, 2012)
Illex Aside – 4 (FYL.C recordings, 2012)
Stratasoul – Lovesigh (ajlavmjuzik, 2012)
Chesslo Junior – Carcassone (WotNot Music, 2012)
Gemmy – The Dome (Tectonic, 2012)
Robots Dont Sleep – So Bad (Synkro Dub Mix) (Four Music, 2012)

Info

Přehraj si svůj oblíbený pořad:
www.rozhlas.cz/radiowave/jukebox

Máme rádi Radio Wave, posloucháme, jak dělají vlny.
www.rozhlas.cz/radiowave/porady/_zprava/1103415
www.rozhlas.cz/radiowave/portal

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Turban uvádí: 14 tráčků roku 2014

Honza Bárta 21.01.2015

Pořad Turban sestavuje již tradičně svůj vlastní seznam těch nejrelevantnějších, nejvýlučnějších a nejoblíbenějších tráčků za rok 2014.

Lil Mystic: Chtěl jsem dělat něco veselejšího

Honza Bárta 19.01.2015

Lil Mystic pochází z Itálie, ale jeho hudební alter ego ve skutečnosti sídlí v Japonsku. Jeho hudba je zhmotněním japonského termínu „kawaii“.

Turban uvádí: XMASMIX, FLEXYlvestr a Šťastný Nový Fok!

Honza Bárta 07.01.2015

Stýská se vám po Vánocích? Chybí vám beatové koledy i nadílka čerstvých tráčků pod stromečkem? A klubové betlémy mají už zase zavřeno?

Turban a Domácí Crew 15: MxLxP

Honza Bárta 12.12.2014

Domácí Crew navštívil druhý člen „rozdropeného“ kolektivu Thrillcrumbs – po glitchovém gaunerovi Gruzovi se dostavil jeho „bratr v tracku“ Martin Luther Pimp aka MxLxP.

Turban a Tielsie

Honza Bárta 02.12.2014

Před tuzemským debutovým vystoupením se v Turbanu virtuálně zastavil jeden z nejvýraznějších zástupců tolik diskutovaného labelu PC Music.

Miami Mais: Má hudební dieta je pěkně chaotická

Honza Bárta 26.11.2014

Producent Miami Mais pochází ve skutečnosti z Itálie a patří k největším Turbaním objevům roku 2014. „Bbeatová dieta“ jen tak neskončí, poslouchejte exkluzivní set.

Turban a Domácí Crew 14: DSCDRMR

Honza Bárta 12.11.2014

Záleží na mejdanu, když je večírek víc o bassu a zlomenym groovu, tak mě baví, když má ten trek nějakej delší najezd a pak začne foukat basa, říká DSCDRMR.

Turban a Domácí Crew 13: SBSTRD

Honza Bárta 28.10.2014

Zatím posledním dárcem Domácí Crwe je tuzemský DJ světových kvalit SBSTRD z kolektivu Drumy i Nedrumy. Teklife vyznávající SBSTRD se vedle hraní po klubech...

Donky Pitch: Nikdy jsme si nemysleli, že to dotáhneme tak daleko

Honza Bárta 15.10.2014

Ostrovní label Donky Pitch se řadí k těm nejzajímavějším podnikům (nejen) v současném klubovém ekosystému. Rozhovor k pátým narozeninám, Turban.

Turban a Domácí Crew 12: Murder Bear Doug

Honza Bárta 08.10.2014

Pod vražedným medvědím pseudonymem Murder Bear Doug se už více než půl roku ukrývá Tomáš Havlen - talentovaný producent, šikovný zvukař, schopný DJ a také polovina projektu post-hudba.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace