Články / Seriály / / Turban

Turban #18: 12 tracků roku 12

Turban #18: 12 tracků roku 12

Honza Bárta | Články / Seriály / / Turban | 29.12.2012

 1. Kanye West – Mercy (RL Grime & Salva remix)
  Masivní remix masivního tracku. RL Grime se letos se svými předělávkami (Rihanna, Shlohmo, Benny Benassi) vedral mezi remixérskou špičku a jednoho z tahounů čerstvého klubového zvuku. Trapová salva bez milosti.

 2. Mikky Ekko – Pull Me Down (Ryan Hemsworth remix)
  Ryan Hemsworth patřil bez nadsázky mezi nejzajímavější a nejoriginálnější hiphopové producenty roku 2012 a svoje skills potvrdil rovněž na řadě remixů – tím nejchytlavějším je bezesporu Hemsworthova reinterpretace Clams Casinem produkovaného R’n’B lamentu mladého zpěváka Mikkyho Ekka.

10. Lapalux – Quartz
Lapalux na svém druhém EP Some Other Time (a především v melancholické úvodní skladbě Quartz) potvrdil pozici jedné z nejzajímavějších nových tváří FlyLova labelu Brainfeeder a Turban už se nemůže dočkat na debutové album jeho analogově praskavých beatomaleb - stejně jako na jeho premiérové domácí vystoupení na narozeninách Radia Wave (12. ledna v Meetfactory!).

 1. oOoOO – Starr
  Stejně jako Lapalux má i Chris Dexter Greenspan aka oOoOO na kontě dvě skvělá EPčka – a debutová dlouhometrážní deska snad také spatří světlo světa v příštím roce. V tracku Starr z posledního počinu Our Love Is Hurting Us koncentroval oOoOO snad vše, co činí jeho temně pomalý pop tak sexy.

 2. Kuedo – Work, Live and Sleep in Collapsing Space
  Deska Severant poloviny Vex’D Jamieho Teasdalea pod jeho novým pseudonymem Kuedo byla, alespoň pro Turban, jedním z vrcholů roku 2011 – v originálním (a dříve netušeném) prolnutí trapových beatů, jukeových rytmů a vangelisovských syntetických árií Kuedo pokračuje i na vzletně kosmickém singlu Work, Live & Sleep in Collapsing Space.

 3. Baauer – Harlem Shake
  Banger roku aneb brooklynský bijec Baauer s tímto trackem poprvé zabil na Rustieho Essential Mixu pro BBC Radio 1 – a od té doby jeho óda na lascivní taneček z Harlemu masíruje vnitřnosti klubů po celé planetě. Baauer drží kohortu nového amerického klubového zvuku spojujícího trap-rapovou naléhavost a disko chytlavost – a můžeme od něj ještě čekat velké věci (a debut na LuckyMe snad již v roce 2013).

 4. Nicolas Jaar & Theatre Roosevelt – The Ego
  Nicolas Jaar letos vydatně koncertoval a hudby vydával pomálu – i ta trocha však stála, jak bývá u chilsko-amerického virtuóza organického minimal techna zvykem, tzv. za to. The Ego je track s nečekaně politickým poselstvím a nečekaně reggae vibem – a obojí funguje v Nicolasově provedení předvídatelně skvěle.

 5. S-Type – You Da Best
  S-Type je nejnovější akvizicí skotského beatového hnízda LuckyMe a poprvé se širšímu publiku (podobně jako Baauer) představil na Rustieho esenciálním mixu. Jeho hudba má právě s Rustiem mnoho společného – maximalistický zvukový rejstřík, mohutné turbo-beaty a především vrcholně optimistická euforie, která z jeho EPčka Billboard prýští jak z rozbitého pouličního hydrantu.

 6. Burial – Loner
  Burial byl, je a bude Loner – minimálně v kontextu klubové taneční hudby. Track Loner z jeho předposledního EPčka Kindred je však paradoxně tou nejvíce taneční záležitostí, kterou enigmatický producent s nebývalou tvůrčí etikou vytvořil – a zároveň neopouští teritorium klasické burialovsky zádumčivé introspekce. Burial je genius noci, jinak to Turban nevidí.

 1. LOL Boys – Changes (Shlohmo remix)
  Duo LOL Boys stihlo letos vydat povedené EP Changes na kalifornské značce Friends of Friends – a zaniknout (oba členové však tvoří dál sólo!). Nejlepší věcí ze zmíněné desky však byl Shlohmův remix titulního tracku. A Shlohmo zde opět potvrdil, že remixy cizích skladeb (kterým se letos věnoval především) mu jdou snad ještě lépe než vlastní tvorba. Krása bez (beatového) závoje.
 1. TNGHT – Bugg’n
  Jedním slovem – MONSTRUM. Hudson Mohawke a Lunice se dle vlastních slov „rozhodli uštědřit hip hopu kopanec do zadku“ (po kolikáté už to Turban opakuje???) – a snad nejvíce ze všech prozatímních párty pokusů kope track Bugg’n. Strašně zlá věc – v tom nejlepším slova smyslu.
 1. Trimbal – Confidence Boost
  „Tak trochu starší novinka“ – aneb pozapomenutá a v hlubinách internetu ztracená spolupráce Jamese Blakea pod jeho pseudonymem Harmonimix a MC Trima z Roll Deep Crew (či spíše jeho acappelly, kterou si Blake po svém hezky upravil) se letos konečně dočkala oficiálního vinylového vydání na R&S Records. Confidence Boost je tour de force Jamesova producentského umu a minimalistickou ódou na zbytnělé sebevědomí s maximálním účinkem. Skladba, která vás doopravdy postaví na nohy – ať už je máte, či ne.

Info

Přehraj si svůj oblíbený pořad:
www.rozhlas.cz/radiowave/jukebox

Máme rádi Radio Wave, posloucháme, jak dělají vlny.
www.rozhlas.cz/radiowave/porady/_zprava/1103415
www.rozhlas.cz/radiowave/portal

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Turban uvádí: 14 tráčků roku 2014

Honza Bárta 21.01.2015

Pořad Turban sestavuje již tradičně svůj vlastní seznam těch nejrelevantnějších, nejvýlučnějších a nejoblíbenějších tráčků za rok 2014.

Lil Mystic: Chtěl jsem dělat něco veselejšího

Honza Bárta 19.01.2015

Lil Mystic pochází z Itálie, ale jeho hudební alter ego ve skutečnosti sídlí v Japonsku. Jeho hudba je zhmotněním japonského termínu „kawaii“.

Turban uvádí: XMASMIX, FLEXYlvestr a Šťastný Nový Fok!

Honza Bárta 07.01.2015

Stýská se vám po Vánocích? Chybí vám beatové koledy i nadílka čerstvých tráčků pod stromečkem? A klubové betlémy mají už zase zavřeno?

Turban a Domácí Crew 15: MxLxP

Honza Bárta 12.12.2014

Domácí Crew navštívil druhý člen „rozdropeného“ kolektivu Thrillcrumbs – po glitchovém gaunerovi Gruzovi se dostavil jeho „bratr v tracku“ Martin Luther Pimp aka MxLxP.

Turban a Tielsie

Honza Bárta 02.12.2014

Před tuzemským debutovým vystoupením se v Turbanu virtuálně zastavil jeden z nejvýraznějších zástupců tolik diskutovaného labelu PC Music.

Miami Mais: Má hudební dieta je pěkně chaotická

Honza Bárta 26.11.2014

Producent Miami Mais pochází ve skutečnosti z Itálie a patří k největším Turbaním objevům roku 2014. „Bbeatová dieta“ jen tak neskončí, poslouchejte exkluzivní set.

Turban a Domácí Crew 14: DSCDRMR

Honza Bárta 12.11.2014

Záleží na mejdanu, když je večírek víc o bassu a zlomenym groovu, tak mě baví, když má ten trek nějakej delší najezd a pak začne foukat basa, říká DSCDRMR.

Turban a Domácí Crew 13: SBSTRD

Honza Bárta 28.10.2014

Zatím posledním dárcem Domácí Crwe je tuzemský DJ světových kvalit SBSTRD z kolektivu Drumy i Nedrumy. Teklife vyznávající SBSTRD se vedle hraní po klubech...

Donky Pitch: Nikdy jsme si nemysleli, že to dotáhneme tak daleko

Honza Bárta 15.10.2014

Ostrovní label Donky Pitch se řadí k těm nejzajímavějším podnikům (nejen) v současném klubovém ekosystému. Rozhovor k pátým narozeninám, Turban.

Turban a Domácí Crew 12: Murder Bear Doug

Honza Bárta 08.10.2014

Pod vražedným medvědím pseudonymem Murder Bear Doug se už více než půl roku ukrývá Tomáš Havlen - talentovaný producent, šikovný zvukař, schopný DJ a také polovina projektu post-hudba.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace