Články / Seriály / / Turban

Turban #23: Shackleton v Turbanu

Turban #23: Shackleton v Turbanu

Honza Bárta | Články / Seriály / / Turban | 05.02.2013

V sobotu 9. února vystoupí na akci > v pražském klubu Cross původem britský producent a nynější berlínský rezident Shackleton. Turban proto ve studiu přivítal hosta, kterým byl DJ a jeden z pořadatelů celé akce Abu, a celý díl věnoval jednomu z nejuznávanějších tvůrců současné klubové elektroniky.

Shackleton je fenomén nejen ve světě dubstepu, jeho nezaměnitelný zvuk s charakteristicky tribálními virbly a ozvuky orientálních perkusivních vzorců upomínajících třeba na Badawiho působí i ve světě ortodoxních subbasových poryvů jako z jiné dimenze. Shackleton také oproti většině dubstepových producentů, kteří vystupují v klubech coby „selectors“ a DJs, hraje živě – své studiové tracky v reálném čase dekonstruuje a jejich části kloubí na sebe v nových a nečekaných souvislostech. I proto jsou jeho live vystoupení pokaždé jedinečné.

Shackleton se k dubstepové scéně v jižním Londýně nachomýtl už v druhé polovině minulé dekády, vždy však působil tak trochu jako outsider – ať už věkem, kterým o generaci převyšoval ostatní dubstepové pionýry, tak i svými punkovými kořeny a také politickou angažovaností, která se v určité míře promítá i do jeho hudby. V letech 2005 až 2008 provozoval společně s producentským kolegou Applebimem kultovní label Skull Disco; v roce 2008 přesídlil do Berlína, kde v roce 2008 založil novou značku Woe to the Septic Heart! O unikátní vizuální podobu releasů obou značek se stará komiksový výtvarník Zeke Clough a sám Shackleton nedá na vzhled svých fyzických nosičů dopustit.

Velmi fyzicky působí i jeho živá vystoupení, na rozdíl od poměrně meditativního zvuku jeho posledních desek (stále ovšem s dominantním subbasovým prvkem). Vloni vydal Shackleton monumentální sérii tří EPs s názvem The Drawbar Organ, vytvořených takřka kompletně ze zvuků starých italských táhlových varhan, a také apokalyptické album The Music for the Quiet Hour, na které přispěl texty básník Vengeance Tenfold. A v roce 2011 spatřila světlo světa jeho originální albová kolaborace s dalším dubstepovým průkopníkem Pinchem (rozhovor s Pinchem v Turbanu [[link url:"https://).

Sam Shackleton má stále na pilno a jeho hudební trajektorie se neustále vyvíjí – stále si však nese okamžitě rozpoznatelné zvukové symptomy svého tvůrce. Poznat je na vlastní kůži (a uši) budete moci zanedlouho naživo v Crossu a Turban snad ani nemusí dodávat, že dostavit se na Shackletonovo vystoupení je nejen pro skalní příznivce bass music tzv. povinnost.

Playlist Turban 3. 2. 2013
Shackleton – Deadman (Honest Jon's Records, 2011)
Harmonia & Brian Eno - Sometimes in Autumn (Shackleton remix) (Amazing Sounds, 2009)
Shackleton - Blood on My Hands (Skull Disco, 2007)
Vindicatrix - Private Places (Shackleton & MM version) (Mordant Music, 2008)
Shackleton – Stalker (Mordant Music, 2004)
Shackleton – Fireworks (Honest Jon's Records, 2011)
Shackleton & Pinch - Burning Blood (Honest Jon's Records, 2011)
Shackleton - New Dawn (Hotflush, 2006)

Info

Přehraj si svůj oblíbený pořad:
www.rozhlas.cz/radiowave/jukebox

Máme rádi Radio Wave, posloucháme, jak dělají vlny.
www.rozhlas.cz/radiowave/porady/_zprava/1103415
www.rozhlas.cz/radiowave/portal

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Turban uvádí: 14 tráčků roku 2014

Honza Bárta 21.01.2015

Pořad Turban sestavuje již tradičně svůj vlastní seznam těch nejrelevantnějších, nejvýlučnějších a nejoblíbenějších tráčků za rok 2014.

Lil Mystic: Chtěl jsem dělat něco veselejšího

Honza Bárta 19.01.2015

Lil Mystic pochází z Itálie, ale jeho hudební alter ego ve skutečnosti sídlí v Japonsku. Jeho hudba je zhmotněním japonského termínu „kawaii“.

Turban uvádí: XMASMIX, FLEXYlvestr a Šťastný Nový Fok!

Honza Bárta 07.01.2015

Stýská se vám po Vánocích? Chybí vám beatové koledy i nadílka čerstvých tráčků pod stromečkem? A klubové betlémy mají už zase zavřeno?

Turban a Domácí Crew 15: MxLxP

Honza Bárta 12.12.2014

Domácí Crew navštívil druhý člen „rozdropeného“ kolektivu Thrillcrumbs – po glitchovém gaunerovi Gruzovi se dostavil jeho „bratr v tracku“ Martin Luther Pimp aka MxLxP.

Turban a Tielsie

Honza Bárta 02.12.2014

Před tuzemským debutovým vystoupením se v Turbanu virtuálně zastavil jeden z nejvýraznějších zástupců tolik diskutovaného labelu PC Music.

Miami Mais: Má hudební dieta je pěkně chaotická

Honza Bárta 26.11.2014

Producent Miami Mais pochází ve skutečnosti z Itálie a patří k největším Turbaním objevům roku 2014. „Bbeatová dieta“ jen tak neskončí, poslouchejte exkluzivní set.

Turban a Domácí Crew 14: DSCDRMR

Honza Bárta 12.11.2014

Záleží na mejdanu, když je večírek víc o bassu a zlomenym groovu, tak mě baví, když má ten trek nějakej delší najezd a pak začne foukat basa, říká DSCDRMR.

Turban a Domácí Crew 13: SBSTRD

Honza Bárta 28.10.2014

Zatím posledním dárcem Domácí Crwe je tuzemský DJ světových kvalit SBSTRD z kolektivu Drumy i Nedrumy. Teklife vyznávající SBSTRD se vedle hraní po klubech...

Donky Pitch: Nikdy jsme si nemysleli, že to dotáhneme tak daleko

Honza Bárta 15.10.2014

Ostrovní label Donky Pitch se řadí k těm nejzajímavějším podnikům (nejen) v současném klubovém ekosystému. Rozhovor k pátým narozeninám, Turban.

Turban a Domácí Crew 12: Murder Bear Doug

Honza Bárta 08.10.2014

Pod vražedným medvědím pseudonymem Murder Bear Doug se už více než půl roku ukrývá Tomáš Havlen - talentovaný producent, šikovný zvukař, schopný DJ a také polovina projektu post-hudba.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace