Články / Seriály / / Turban

Turban #24: Beaty a klid

Turban #24: Beaty a klid

Honza Bárta | Články / Seriály / / Turban | 12.02.2013

Po masivní hudební náloži na berlínském festivalu Club TransMediale (viz sloupky Jardy Petříka přímo z místa činu) a shackletonovském tribálním běsnění se Turban tentokrát rozhodl dopřát si zase na chvíli klid v uších, a tento díl se tak nesl ve znamení jemnější beatové introspekce.

K tomu ho hned ze začátku přiměl i track z nové desky Newyorčana Drewa Lustmana aka FaltyDL – album Hardcourage je, navzdory svému názvu, zklidněnou houseovou seancí skoro jak z loungeových večírků. Pro účely tohoto Turbanu v podstatě ideální, jinak je však člověk navyklý na Faltyho hybnou US garage ukolébán víc, než je v prostředí taneční hudby zdrávo.

Jako beatové ukolébavky (v dobrém slova smyslu) působí i trojice „láskyplných skladeb“ Friend(Lover), Close 2 Me a It’s Not a Simple Love Song. Producenta Evenings, nejnovější akvizici labelu Friends of Friends, jsme si v Turbanu představovali nedávno a o Giraffageovi, který se vloni mihnul i v Praze, ještě díky jeho talentu (a také přestupu k Alpha Pup Records) ještě uslyšíte – a Turban je rád, že se doslechl i o existenci italského beatmakera Thoroa. Když nejde beatová hora k Turbanu…

Bubeník a producent Shigeto vydal zdarma ke stažení kompilaci Beats 4 Dilla, která je, jak název nasvědčuje, jakousi instrumentální poctou pionýrskému tvůrci, na jehož eklektickém zvuku dodnes z velké části stojí celá kalifornská beatová klika, včetně Teebse, který svou novou skladbu věnoval městu Philadelphia.

S trochu ostřejším, ale stále mírně zasněným zvukem se do Turbanu dostavil finský projekt Clouds, jehož debutová minideska USB Islands právě vychází na londýnské značce Ramp Recordings. Další londýnská taneční enkláva, label Night Slugs, přichází s druhým dílem své výběrové kompilace Night Slugs Allstars, na které se kromě domácích tvůrců (L-Vis 1990, Bok Bok, Girl Unit, Lil Silva, Kingdom) objevil také nováček ze zámoří Morris, s delikátním trackem White Hood, a po delší době také torontský resident David Psutka, který se po koketování s longfellowovským post-rockem coby Hiawatha vrátil ke starozákonnímu technu jako Egyptrixx.

Vlídného přijetí se v tomto Turbanu dočkal i Synkro s deskou Acceptance, která vyšla na znovuobnoveném labelu Apollo. Manchesterský producent se synchronizoval s minimalistickou odnoží drum’n’bassu zvanou autonomic – a na novince s grácií krouží i v bezbeatových vodách melancholického ambientu. Ostatně, jednou za čas si beaty úplně odpustit není na škodu.

Playlist Turban 9. 2. 2013
FaltyDL – Stay I’m Changed (Ninja Tune, 2013)
Velour – Dial (Broadwalk, 2013)
Evenings – Friend (Lover) (Friends of Friends, 2013)
Thoro – It’s Not A Simple Love Song (self-released, 2012)
Giraffage – Close 2 Me (Alpha Pup, 2013)
Shigeto X Devonwho – 1 (self-released, 2013)
Clouds – Napalm (Ramp, 2013)
Egyptrixx – Adult (Night Slugs, 2013)
Morris – White Hood (Night Slugs, 2013)
Teebs – For Phil (self-released, 2013)
Synkro – Acceptance (Apollo, 2013)
Guido – Anidea (Punch Drunk, 2010)

Info

Přehraj si svůj oblíbený pořad:
www.rozhlas.cz/radiowave/jukebox

Máme rádi Radio Wave, posloucháme, jak dělají vlny.
www.rozhlas.cz/radiowave/porady/_zprava/1103415
www.rozhlas.cz/radiowave/portal

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Turban uvádí: 14 tráčků roku 2014

Honza Bárta 21.01.2015

Pořad Turban sestavuje již tradičně svůj vlastní seznam těch nejrelevantnějších, nejvýlučnějších a nejoblíbenějších tráčků za rok 2014.

Lil Mystic: Chtěl jsem dělat něco veselejšího

Honza Bárta 19.01.2015

Lil Mystic pochází z Itálie, ale jeho hudební alter ego ve skutečnosti sídlí v Japonsku. Jeho hudba je zhmotněním japonského termínu „kawaii“.

Turban uvádí: XMASMIX, FLEXYlvestr a Šťastný Nový Fok!

Honza Bárta 07.01.2015

Stýská se vám po Vánocích? Chybí vám beatové koledy i nadílka čerstvých tráčků pod stromečkem? A klubové betlémy mají už zase zavřeno?

Turban a Domácí Crew 15: MxLxP

Honza Bárta 12.12.2014

Domácí Crew navštívil druhý člen „rozdropeného“ kolektivu Thrillcrumbs – po glitchovém gaunerovi Gruzovi se dostavil jeho „bratr v tracku“ Martin Luther Pimp aka MxLxP.

Turban a Tielsie

Honza Bárta 02.12.2014

Před tuzemským debutovým vystoupením se v Turbanu virtuálně zastavil jeden z nejvýraznějších zástupců tolik diskutovaného labelu PC Music.

Miami Mais: Má hudební dieta je pěkně chaotická

Honza Bárta 26.11.2014

Producent Miami Mais pochází ve skutečnosti z Itálie a patří k největším Turbaním objevům roku 2014. „Bbeatová dieta“ jen tak neskončí, poslouchejte exkluzivní set.

Turban a Domácí Crew 14: DSCDRMR

Honza Bárta 12.11.2014

Záleží na mejdanu, když je večírek víc o bassu a zlomenym groovu, tak mě baví, když má ten trek nějakej delší najezd a pak začne foukat basa, říká DSCDRMR.

Turban a Domácí Crew 13: SBSTRD

Honza Bárta 28.10.2014

Zatím posledním dárcem Domácí Crwe je tuzemský DJ světových kvalit SBSTRD z kolektivu Drumy i Nedrumy. Teklife vyznávající SBSTRD se vedle hraní po klubech...

Donky Pitch: Nikdy jsme si nemysleli, že to dotáhneme tak daleko

Honza Bárta 15.10.2014

Ostrovní label Donky Pitch se řadí k těm nejzajímavějším podnikům (nejen) v současném klubovém ekosystému. Rozhovor k pátým narozeninám, Turban.

Turban a Domácí Crew 12: Murder Bear Doug

Honza Bárta 08.10.2014

Pod vražedným medvědím pseudonymem Murder Bear Doug se už více než půl roku ukrývá Tomáš Havlen - talentovaný producent, šikovný zvukař, schopný DJ a také polovina projektu post-hudba.