Články / Seriály / / Turban

Turban #25: Next Level Hit

Turban #25: Next Level Hit

Honza Bárta | Články / Seriály / / Turban | 19.02.2013

Turban si dal za úkol být pořadem o beatech – a přitom se nebát jít za beat. Do některých zatím neprobádaných klubových končin plných čerstvého zvuku se vypravil i tentokrát. Je to trap? Je to juke? Je to Next Level Hit!

Slugabedův label Activia Benz se začíná profilovat coby aktivní studnice nových zvuků na pomezí glitche/trapu/wonky beatů, a to především z míst mimo tradiční osu Londýn/Glasgow/Kalifornie. Po povedeném EPčku běloruského Deeche se v brzké době zjeví elastická hyperprodukce moskevského 813 a trapistická palba kodaňského střelce Eloqa. Máme se nač těšit!

To platí i u nového EPčka Rollin’ chicagského houseového mentora DJ Rashada, které má v půlce března vyjít překvapivě na Hyperdubu (dosud byla ostrovní základnou footworku značka Planet Mu; její šéf Mike Paradinas si v rozhovoru, který se brzy objeví v Turbanu, pochvaloval, že se jeho „tažní koně“ z Chicaga konečně začínají objevovat i na dalších UK undergroundových labelech). Dle Rashadových slov má čtyřskladbová deska posouvat hranice houseového ghetta (čili ghetto houseu) tzv. ještě dál – a Turban nemůže po soustavném týdenním poslechu než souhlasit.

Pensylvánský tvůrce Alec Koone aka Balam Acab známý svými podmořskými ukolébavkami na labelu Tri Angle má k (pod)vodnímu prostředí stále blízko. Posledních několik měsíců prý strávil zavřený v hotelovém pokoji pod mořem, kde stvořil (a na internet zadarmo umístil) čtyřskladbovou desku Club Water Discus. Ke svému novému výplodu uvedl, že prý nemá naznačovat nic o jeho budoucí zvukové trajektorii – i bez snahy někoho oBALAMutit však EPčko plné delfíního pseudotrapu zní jako „tak trochu jiný Balam Acab“.

Tzv. „zá-vodní“ tvorbu má na svědomí už delší dobu i kalifornský resident a jeden z tvrdého jádra Friends of Friends Salva. Po řádně „Shlohmo-vitém“ albu barokních beatů Complex Housing začal producent původem z Chicaga koketovat s trapem, jukem, housem i miamskými bass odrůdami – svou nynější obsesi ventiloval na EPčku Odd Furniture plném funkcionalistických klubových monster. Stejně jako v případě předchozích tvůrců je i u Salvy tzv. jedno, za jaký žánr či subžánr jeho perkusivně propracovanou tvorbu označíte – ve výsledku, v uších a na parketě je to totiž jedno. Jedno velké potěšení.

Playlist Turban 16. 2. 2013
Giraffage – Money (Alpha Pup, 2013)
813 – Elastique (Activia Benz, 2013)
Eloq – Freaky (Activia Benz, 2013)
Salva – Hard Drive (Friends of Friends, 2013)
Salva – Rest In 3-Piece (Friends of Friends, 2013)
Balam Acab – Look (self-released, 2013)
Balam Acab – Dolphinstomp (self-released, 2013)
DJ Rashad – Can’t Hold Me Back (Hyperdub, 2013)
DJ Rashad – Rollin’ (Hyperdub, 2013)
Helix – Drum Track (Night Slugs, 2013)
Kingdom – Bank Head (Night Slugs, 2013)
Royal T – Space Cowboy VIP (Big Dada, 2013)
Disclosure – White Noise (HudMo remix) (PMR Records, 2013)

Info

Přehraj si svůj oblíbený pořad:
www.rozhlas.cz/radiowave/jukebox

Máme rádi Radio Wave, posloucháme, jak dělají vlny.
www.rozhlas.cz/radiowave/porady/_zprava/1103415
www.rozhlas.cz/radiowave/portal

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Turban uvádí: 14 tráčků roku 2014

Honza Bárta 21.01.2015

Pořad Turban sestavuje již tradičně svůj vlastní seznam těch nejrelevantnějších, nejvýlučnějších a nejoblíbenějších tráčků za rok 2014.

Lil Mystic: Chtěl jsem dělat něco veselejšího

Honza Bárta 19.01.2015

Lil Mystic pochází z Itálie, ale jeho hudební alter ego ve skutečnosti sídlí v Japonsku. Jeho hudba je zhmotněním japonského termínu „kawaii“.

Turban uvádí: XMASMIX, FLEXYlvestr a Šťastný Nový Fok!

Honza Bárta 07.01.2015

Stýská se vám po Vánocích? Chybí vám beatové koledy i nadílka čerstvých tráčků pod stromečkem? A klubové betlémy mají už zase zavřeno?

Turban a Domácí Crew 15: MxLxP

Honza Bárta 12.12.2014

Domácí Crew navštívil druhý člen „rozdropeného“ kolektivu Thrillcrumbs – po glitchovém gaunerovi Gruzovi se dostavil jeho „bratr v tracku“ Martin Luther Pimp aka MxLxP.

Turban a Tielsie

Honza Bárta 02.12.2014

Před tuzemským debutovým vystoupením se v Turbanu virtuálně zastavil jeden z nejvýraznějších zástupců tolik diskutovaného labelu PC Music.

Miami Mais: Má hudební dieta je pěkně chaotická

Honza Bárta 26.11.2014

Producent Miami Mais pochází ve skutečnosti z Itálie a patří k největším Turbaním objevům roku 2014. „Bbeatová dieta“ jen tak neskončí, poslouchejte exkluzivní set.

Turban a Domácí Crew 14: DSCDRMR

Honza Bárta 12.11.2014

Záleží na mejdanu, když je večírek víc o bassu a zlomenym groovu, tak mě baví, když má ten trek nějakej delší najezd a pak začne foukat basa, říká DSCDRMR.

Turban a Domácí Crew 13: SBSTRD

Honza Bárta 28.10.2014

Zatím posledním dárcem Domácí Crwe je tuzemský DJ světových kvalit SBSTRD z kolektivu Drumy i Nedrumy. Teklife vyznávající SBSTRD se vedle hraní po klubech...

Donky Pitch: Nikdy jsme si nemysleli, že to dotáhneme tak daleko

Honza Bárta 15.10.2014

Ostrovní label Donky Pitch se řadí k těm nejzajímavějším podnikům (nejen) v současném klubovém ekosystému. Rozhovor k pátým narozeninám, Turban.

Turban a Domácí Crew 12: Murder Bear Doug

Honza Bárta 08.10.2014

Pod vražedným medvědím pseudonymem Murder Bear Doug se už více než půl roku ukrývá Tomáš Havlen - talentovaný producent, šikovný zvukař, schopný DJ a také polovina projektu post-hudba.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace