Články / Seriály / / Turban

Turban #26: Beatoví vizionáři z UK

Turban #26: Beatoví vizionáři z UK

Honza Bárta | Články / Seriály / / Turban | 27.02.2013

Turban se vypravil za kanál prozkoumat Novou vlnu beatových vizionářů z UK, tvořících tzv. na hraně – žánrů, tempa i funkčnosti (anglicky řečeno „cutting edge“). Současné ostrovní vademecum aktuálním ekosystémem pohrobků UK Garage mu zprostředkoval především label Keysound, za kterým stojí producentské duo Dusk a Blackdown.

Zejména Blackdown, vlastním jménem Martin Clark, patří k zásadním topografům klubové scény už od dob, kdy dubstep ještě neměl jméno. Donedávna se mapování postgrimeového teritoria věnoval i v pravidelných sloupcích Month in Grime/Dubstep na Pitchforku a je stále aktivní na svém blogu. Své edukativně publikační snahy navíc doplňuje vlastní produkcí, povětšinou právě v tandemu s Duskem, které přes veškerou poučenost stále nechybí taneční appeal. Po prvním přeletu nad londýnským klubovým hnízdem, kterým byla deska Margins Music v roce 2008, se vloni mentorské duo přihlásilo s druhým albem Dasaflex, na kterém opět ohýbají žánrové názvosloví směrem k novým tvarům. A, na rozdíl od předchozího alba, také po svém koketují se stereotypy UK Funky.

Houseový čtyřtakt v kombinaci se synkopovaným garážovým rytmem a tempo kolem 130 bpm je také tím, co pojí tvorbu nejnovější „svaté trojice“ mladých producentů, v nichž sám Blackdown spatřuje ty nejaktuálnější klubové vizionáře v rámci UK scény. Trio BeneathVisionistWen si však z optimistického UK Funky bere pouze formu – své perkusivní výlety infikují temnou atmosférou, v lecčems připomínající burialovská nokturna. Nejvíce si však berou z grimeu. Jeho dřevní rytmus a strohé aranžmá často ohoblovávají až na pomyslnou beatovou dřeň a získané prvočinitele kloubí na sebe v novém poměru. Chtělo by se říci, že zůstává jen basa.

Grimeové kořeny dokládají na Wenově EP Commotion i použité samply a cappell Wileyho či Trima (mimochodem, Trimova zpověď ve skladbě Road je ta samá, ze které James Blake upletl track Confidence Boost). A blízký vztah k jungleu, coby pramáti grimeu, je snad nejlépe vyjádřen na Beneathově EP Illusions, v remixu dua Balistiq Beats, přestože jde o (minimálně rytmicky) meditativnější exkurz.

Působí možná až s podivem, že v moři mladých producentů následujících někdy až lascivně působící hypertrofované wonky skákačky a trapová klišé se objeví trojice tvůrců ve věku lehce přes dvacet let, kteří dokáží tak erudovaně a s nebývalým citem pro detail obrábět zavedené směry – trefně to vystihl hudební publicista Joe Muggs ve své recenzi Beneathova EP Duty/Texers v magazínu Wire: „Jeho beaty znějí, jako by zde byly odjakživa – a přitom byly teprve nedávno odkryty.“ Pokud jste jejich existenci dosud nezaznamenali, měli byste to co nejdříve dohnat – jde o jeden z nejpříjemnějších objevů beatové „archeologie“ poslední doby.

Playlist Turban 23. 2. 2013
Dusk & Blackdown –High Road (Keysound, 2012)
Beneath – Illusion (Keysound, 2012)
Balistiq Beats - Concrete Jungle (Yardman Riddim feat. Jamakabi) (Beneath's 350 Remix) (Keysound, 2012)
Youngstar – Pulse X (DDJs Productions, 2006)
Youngstar – Pulse X (Visionist remix) (Liminal Sounds, 2013)
Visionist – Control This (Signal Life, 2012)
Wen – Commotion (Keysound, 2013)
Wen – Road (Keysound, 2013)
Dark Sky – Confunktion (Tectonic, 2013)
Dusk & Blackdown – R In Zero G (Keysound, 2012)
Visionist – Faith Vs Believe (unreleased, 2013)

Info

Přehraj si svůj oblíbený pořad:
www.rozhlas.cz/radiowave/jukebox

Máme rádi Radio Wave, posloucháme, jak dělají vlny.
www.rozhlas.cz/radiowave/porady/_zprava/1103415
www.rozhlas.cz/radiowave/portal

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Turban uvádí: 14 tráčků roku 2014

Honza Bárta 21.01.2015

Pořad Turban sestavuje již tradičně svůj vlastní seznam těch nejrelevantnějších, nejvýlučnějších a nejoblíbenějších tráčků za rok 2014.

Lil Mystic: Chtěl jsem dělat něco veselejšího

Honza Bárta 19.01.2015

Lil Mystic pochází z Itálie, ale jeho hudební alter ego ve skutečnosti sídlí v Japonsku. Jeho hudba je zhmotněním japonského termínu „kawaii“.

Turban uvádí: XMASMIX, FLEXYlvestr a Šťastný Nový Fok!

Honza Bárta 07.01.2015

Stýská se vám po Vánocích? Chybí vám beatové koledy i nadílka čerstvých tráčků pod stromečkem? A klubové betlémy mají už zase zavřeno?

Turban a Domácí Crew 15: MxLxP

Honza Bárta 12.12.2014

Domácí Crew navštívil druhý člen „rozdropeného“ kolektivu Thrillcrumbs – po glitchovém gaunerovi Gruzovi se dostavil jeho „bratr v tracku“ Martin Luther Pimp aka MxLxP.

Turban a Tielsie

Honza Bárta 02.12.2014

Před tuzemským debutovým vystoupením se v Turbanu virtuálně zastavil jeden z nejvýraznějších zástupců tolik diskutovaného labelu PC Music.

Miami Mais: Má hudební dieta je pěkně chaotická

Honza Bárta 26.11.2014

Producent Miami Mais pochází ve skutečnosti z Itálie a patří k největším Turbaním objevům roku 2014. „Bbeatová dieta“ jen tak neskončí, poslouchejte exkluzivní set.

Turban a Domácí Crew 14: DSCDRMR

Honza Bárta 12.11.2014

Záleží na mejdanu, když je večírek víc o bassu a zlomenym groovu, tak mě baví, když má ten trek nějakej delší najezd a pak začne foukat basa, říká DSCDRMR.

Turban a Domácí Crew 13: SBSTRD

Honza Bárta 28.10.2014

Zatím posledním dárcem Domácí Crwe je tuzemský DJ světových kvalit SBSTRD z kolektivu Drumy i Nedrumy. Teklife vyznávající SBSTRD se vedle hraní po klubech...

Donky Pitch: Nikdy jsme si nemysleli, že to dotáhneme tak daleko

Honza Bárta 15.10.2014

Ostrovní label Donky Pitch se řadí k těm nejzajímavějším podnikům (nejen) v současném klubovém ekosystému. Rozhovor k pátým narozeninám, Turban.

Turban a Domácí Crew 12: Murder Bear Doug

Honza Bárta 08.10.2014

Pod vražedným medvědím pseudonymem Murder Bear Doug se už více než půl roku ukrývá Tomáš Havlen - talentovaný producent, šikovný zvukař, schopný DJ a také polovina projektu post-hudba.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace