Články / Seriály / / Turban

Turban #27-28: Stratasoul vs Illex Aside

Turban #27-28: Stratasoul vs Illex Aside

Honza Bárta | Články / Seriály / / Turban | 11.03.2013

Turban tentokrát ve dvou po sobě následujících dílech zaostřil ze zahraniční produkce na více-či-méně domácí klubový rybník a v osidlech tanečního kompasu 2.0 se tak nejprve ocitl beatový brat Stratasoul a po něm také elektronický empirik Illex Aside.

Dalibor Hriadel aka Stratasoul je už na elektronické scéně takříkajíc veteránem. Se světem (tehdy ještě spíše rovných) beatů je v čilém styku už od devadesátých let, kdy v košických klubech vystupoval ještě coby DJ Mersey. Nejen nouze o čerstvý zvuk však odnaučila Dalibora deep-houseu a na přelomu milénia společně s konvergencí světa hip hopu a elektronické hudby přesedlal i Stratasoul. Na nové jméno i zvuk, který si aktuálně v Turbanu vysloužil přízvisko „lapaluxovský“ – a Stratasoul nebyl proti. Jeho poslední minialbum Luvly Isles (z něhož se část dočkala i sedmipalcové vinylové verze) je atmosférickou koláží hřejivých beatů a zastřených R&B samplů par excellence. Nových podob dostává čerstvě v řadě remixů, kde si s jeho organickou beatomalbou pohrál třeba Gruzo nebo Ink Midget – ani v nich však neztrácejí Stratasoulovy houpavé opusy duši, pro kterou je Turban cení především.

Hudba Stanislava Lagy, který si jako své tvůrčí alter ego zvolil jméno Illex Aside, působí možná vykonstruovanějším a „odbornějším“ dojmem než vřelá stratasoulovská lázeň, ale jestli na to má vliv to, že autor studuje filosofii, ponechme stranou, stejně jako aluze na Skrillexe, které tentokrát nejsou na místě. Illex Aside tvoří beatové novostavby už přes sedm let a vloni v prosinci vydal (volně ke stažení) svou druhou desku Arsbeats. Svojí hudbu, snad pro nedostatek vhodnějších jmen, nazývá IDM; žánrovými ani jinými definicemi si však hlavu neláme. I na desce nejsou jednotlivé skladby nijak pojmenovány, odlišuje je od sebe pouze pořadí. A také samotný zvuk, který meandruje (často i uvnitř jednotlivých skladeb) od hybných breakbeatcoreových těles rytmicky nesených nasekanými rapovými samply k pianovým preludiím v dobrém techno duchu.

Přes rozdíly v přístupu, pohledu i výsledném zvuku jsou oba dva tvůrci další ukázkou toho, že i u nás (potažmo u slovenských sousedů) lze najít i v dlouhodobějším měřítku kvalitní ekvivalenty aktuální elektronické produkce ze světa – a Turban je za takovéto „východní přísliby“ doopravdy vděčný.

Playlist Turban 2. 3. 2013
Stratasoul - Luvly Isles (Ajlavmjuzik, 2012)
Stratasoul - Luvly Isles (INK Midget remix) (Ajlavmjuzik, 2013)
Stratasoul - Dedlajny ft. Bene (Ajlavmjuzik, 2012)
Stratasoul – MahAgony (Ajlavmjuzik, 2012)
Stratasoul - Lovesigh (Gruzo remix) (Ajlavmjuzik, 2013)
Lapalux - Forlorn ft. Busdriver (Brainfeeder, 2013)
Shlohmo - Don't Say No ft. How to Dress Well (Friends of Friends, 2013)
Giraffage – Home (Alpha Pup, 2013)
813 – Charger (Alpha Pup, 2013)
Bene & Stratasoul - Nedel'a (self-released, 2010)

Playlist Turban 9. 3. 2013
Illex Aside – 02 (FYL.C recordings, 2012)
Illex Aside – 04 (FYL.C recordings, 2012)
Rustie – Slasherr (Numbers, 2013)
Marc Romboy & Ken Ishii – Dopplereffekt (Systematic Recordings, 2013)
J-Louis - All About the Panties (Soulection, 2013)
Baths - Miasma Sky (Anticon, 2013)
Lapalux - Without You (Brainfeeder, 2013)
Shlohmo - Put It (Friends of Friends, 2013)
Lana Del Rey - Summertime Sadness (Ryan Hemsworth remix) (Interscope, 2013)

Info

Přehraj si svůj oblíbený pořad:
www.rozhlas.cz/radiowave/jukebox

Máme rádi Radio Wave, posloucháme, jak dělají vlny.
www.rozhlas.cz/radiowave/porady/_zprava/1103415
www.rozhlas.cz/radiowave/portal

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Turban uvádí: 14 tráčků roku 2014

Honza Bárta 21.01.2015

Pořad Turban sestavuje již tradičně svůj vlastní seznam těch nejrelevantnějších, nejvýlučnějších a nejoblíbenějších tráčků za rok 2014.

Lil Mystic: Chtěl jsem dělat něco veselejšího

Honza Bárta 19.01.2015

Lil Mystic pochází z Itálie, ale jeho hudební alter ego ve skutečnosti sídlí v Japonsku. Jeho hudba je zhmotněním japonského termínu „kawaii“.

Turban uvádí: XMASMIX, FLEXYlvestr a Šťastný Nový Fok!

Honza Bárta 07.01.2015

Stýská se vám po Vánocích? Chybí vám beatové koledy i nadílka čerstvých tráčků pod stromečkem? A klubové betlémy mají už zase zavřeno?

Turban a Domácí Crew 15: MxLxP

Honza Bárta 12.12.2014

Domácí Crew navštívil druhý člen „rozdropeného“ kolektivu Thrillcrumbs – po glitchovém gaunerovi Gruzovi se dostavil jeho „bratr v tracku“ Martin Luther Pimp aka MxLxP.

Turban a Tielsie

Honza Bárta 02.12.2014

Před tuzemským debutovým vystoupením se v Turbanu virtuálně zastavil jeden z nejvýraznějších zástupců tolik diskutovaného labelu PC Music.

Miami Mais: Má hudební dieta je pěkně chaotická

Honza Bárta 26.11.2014

Producent Miami Mais pochází ve skutečnosti z Itálie a patří k největším Turbaním objevům roku 2014. „Bbeatová dieta“ jen tak neskončí, poslouchejte exkluzivní set.

Turban a Domácí Crew 14: DSCDRMR

Honza Bárta 12.11.2014

Záleží na mejdanu, když je večírek víc o bassu a zlomenym groovu, tak mě baví, když má ten trek nějakej delší najezd a pak začne foukat basa, říká DSCDRMR.

Turban a Domácí Crew 13: SBSTRD

Honza Bárta 28.10.2014

Zatím posledním dárcem Domácí Crwe je tuzemský DJ světových kvalit SBSTRD z kolektivu Drumy i Nedrumy. Teklife vyznávající SBSTRD se vedle hraní po klubech...

Donky Pitch: Nikdy jsme si nemysleli, že to dotáhneme tak daleko

Honza Bárta 15.10.2014

Ostrovní label Donky Pitch se řadí k těm nejzajímavějším podnikům (nejen) v současném klubovém ekosystému. Rozhovor k pátým narozeninám, Turban.

Turban a Domácí Crew 12: Murder Bear Doug

Honza Bárta 08.10.2014

Pod vražedným medvědím pseudonymem Murder Bear Doug se už více než půl roku ukrývá Tomáš Havlen - talentovaný producent, šikovný zvukař, schopný DJ a také polovina projektu post-hudba.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace