Články / Seriály / / Turban

Turban #30: Kam se podělo UK Funky?

Turban #30: Kam se podělo UK Funky?

Honza Bárta | Články / Seriály / / Turban | 26.03.2013

Nedávno se Turban vypravil za novou generací ostrovních tvůrců, kteří svojí tvorbu na rytmickém půdorysu UK Funky a UK Garage infikují hluboce temnou atmosférou z meditativních počátků dubstepu. Tentokrát se rozhodl znovu usídlit na 130 beatech za minutu – a vydal se zjistit, kam se vlastně podělo UK Funky?

Vskutku, taneční styl, který zažíval vrchol popularity v britských klubech v druhé polovině minulé dekády, jako by se dnes z parketů doslova vytratil a byl povětšinou nahrazen uhlazenějším housem. S ním sdílel UK Funky slabost pro soulové vokály a do značné míry také párty čtyřtakt; v jádru byl ovšem podobně syrový jako hrubě synkopované beaty UK Garage, kterou také zpočátku vystřídal coby hybnou sílu ostrovního undergroundu.

Z řady producentů vyznávajících africkými perkusemi nasáklý zvuk jich mnoho přesedlalo na jinou stylovou paletu. Z původních tahounů se dnes k tribálně optimistickému UK Funky zvuku občas vrací jména jako Roska, Ill Blu, Lil Silva – a také tříčlenný kolektiv Funkystepz. Ten se blýskl i dvěma EPčky na ikonickém Hyperdubu a na nejnovějším středometrážním počinu Backlog naznačuje více než jasně, že s UK Funky jen tak seknout nehodlá.

Ostatně jeden z trojice Funkystepz to coby DJ předvedl i na prvním vydání domácí klubové noci >, která si vzala za úkol oživit český klubový ekosystém poctivou várkou garážovitého zvuku. Když se Turban nad ránem ploužil z akce domů, stále mu pěkně do rytmu zvonilo v uších – a byl rád, že časům UK Funky ještě úplně neodzvonilo.

Playlist Turban 23.3. 2013
Letherette – After Dawn (Ninja Tune, 2013)
Funkystepz – XTC (Forever Live Young, 2013)
Funkystepz – Dirty Dutch (Hyperdub, 2012)
2 Chainz– Birthday Song ft. Kanye West (Funkystepz remix) (self-released, 2012)
Funkystepz – Underground (Forever Live Young, 2013)
Jeremih – All the Time (Funkystepz Bass Mix) (self-released, 2013)
Shlohmo – Bo Peep (Do U Right) ft. Jeremih (Yours Truly, 2013)
AlunaGeorge – Attracting Flies (Baauer remix) (self-released, 2013)
Rustie – Triadzz (Numbers, 2013)
Deadboy – Black Reign (Numbers, 2013)
Lockah – Platinum Blonde (Donky Pitch, 2013)

Info

Přehraj si svůj oblíbený pořad:
www.rozhlas.cz/radiowave/jukebox

Máme rádi Radio Wave, posloucháme, jak dělají vlny.
www.rozhlas.cz/radiowave/porady/_zprava/1103415
www.rozhlas.cz/radiowave/portal

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Turban uvádí: 14 tráčků roku 2014

Honza Bárta 21.01.2015

Pořad Turban sestavuje již tradičně svůj vlastní seznam těch nejrelevantnějších, nejvýlučnějších a nejoblíbenějších tráčků za rok 2014.

Lil Mystic: Chtěl jsem dělat něco veselejšího

Honza Bárta 19.01.2015

Lil Mystic pochází z Itálie, ale jeho hudební alter ego ve skutečnosti sídlí v Japonsku. Jeho hudba je zhmotněním japonského termínu „kawaii“.

Turban uvádí: XMASMIX, FLEXYlvestr a Šťastný Nový Fok!

Honza Bárta 07.01.2015

Stýská se vám po Vánocích? Chybí vám beatové koledy i nadílka čerstvých tráčků pod stromečkem? A klubové betlémy mají už zase zavřeno?

Turban a Domácí Crew 15: MxLxP

Honza Bárta 12.12.2014

Domácí Crew navštívil druhý člen „rozdropeného“ kolektivu Thrillcrumbs – po glitchovém gaunerovi Gruzovi se dostavil jeho „bratr v tracku“ Martin Luther Pimp aka MxLxP.

Turban a Tielsie

Honza Bárta 02.12.2014

Před tuzemským debutovým vystoupením se v Turbanu virtuálně zastavil jeden z nejvýraznějších zástupců tolik diskutovaného labelu PC Music.

Miami Mais: Má hudební dieta je pěkně chaotická

Honza Bárta 26.11.2014

Producent Miami Mais pochází ve skutečnosti z Itálie a patří k největším Turbaním objevům roku 2014. „Bbeatová dieta“ jen tak neskončí, poslouchejte exkluzivní set.

Turban a Domácí Crew 14: DSCDRMR

Honza Bárta 12.11.2014

Záleží na mejdanu, když je večírek víc o bassu a zlomenym groovu, tak mě baví, když má ten trek nějakej delší najezd a pak začne foukat basa, říká DSCDRMR.

Turban a Domácí Crew 13: SBSTRD

Honza Bárta 28.10.2014

Zatím posledním dárcem Domácí Crwe je tuzemský DJ světových kvalit SBSTRD z kolektivu Drumy i Nedrumy. Teklife vyznávající SBSTRD se vedle hraní po klubech...

Donky Pitch: Nikdy jsme si nemysleli, že to dotáhneme tak daleko

Honza Bárta 15.10.2014

Ostrovní label Donky Pitch se řadí k těm nejzajímavějším podnikům (nejen) v současném klubovém ekosystému. Rozhovor k pátým narozeninám, Turban.

Turban a Domácí Crew 12: Murder Bear Doug

Honza Bárta 08.10.2014

Pod vražedným medvědím pseudonymem Murder Bear Doug se už více než půl roku ukrývá Tomáš Havlen - talentovaný producent, šikovný zvukař, schopný DJ a také polovina projektu post-hudba.