Články / Seriály / / Turban

Turban #32-33: Lunchmeat v Turbanu

Turban #32-33: Lunchmeat v Turbanu

Honza Bárta | Články / Seriály / / Turban | 17.04.2013

Turban se poslední dva týdny rozplýval nejen nad přicházejícím jarem a čerstvou beatovou sklizní odporující tvrzením o jarní únavě, ale také nad line-upem letošního Lunchmeat festivalu, který vykvetl v plné kráse před pár dny. Na koho se tedy Turban v pátek 26. dubna v podzemních prostorách Veletržního paláce Národní galerie v Praze tak těší?

Headlinerem v pravém slova smyslu je ostrovní elektronický matador, jedna z nejvýraznějších (a nejsvéráznějších) stálic labelu Warp a tvůrce, který odmítá ustrnout na „jednom zvuku“ – Clark. Jeho album Body Riddle z roku 2006 patří k nejoblíbenějším deskám Turbanu vůbec a jeho autor zůstává, i přes poněkud rozpačitě přijaté poslední album Iradelphic (ovšem doplněné výtečnými live sessions a EPčkem Fantasm Planes), jednou z největších elektronických ikon operujících mezi (a nad) klubovými i neklubovými žánry.

Žánrově usazenější, co do ohýbání formy však neméně inovativní zůstává francouzský producent, architekt a vizualista v dresu značky Raster-Noton Kangding Ray. Po jeho výtečné desce OR, řadě skvělých remixů a nejnovějším EP Pentaki Slopes zůstává jisté jedno – „není všechno techno, co se třpytí“, ale to, čeho se dotkne Kangding Ray, se takřka periodicky mění ve zlato.

Dvojice Fantastic Mr. Fox a Hyetal patří mezi již zavedená jména ostrovní bass scény. Oba dva se z rozdílných beatových východisek dostávají k neotřele znějícím a mezi trendy půvabně meandrujícím kompozicím, které i v natolik fluidním světě, jako je ekosystém současné taneční hudby, působí až nezvykle proměnlivě. A to v přehršli producentských rychlokvašek dneška oba dva nesmírně šlechtí.

Tajným tipem, černým koněm a horkým želízkem v ohni letošního Lunchmeatu však, alespoň pro Turban, zůstává mladíček z Montrealu a nynější barcelonský resident Sinjin Hawke. Pokrevní bratr Hudsona Mohawka, Rustieho a dalších věrozvěstů maximalistického zvuku se představí v živém setu a slovem „live“ zde Turban míní doopravdy LIVE. Sinjin se při hraní obejde bez počítače a svou beatopalbu na místě konstruuje pouze za pomoci sekvenceru, sampleru a drum machine – což je, minimálně v moři současného laptopového DJování a setů schovaných za zářícími symboly jablek, více než dobrým důvodem spatřit sokolíka s opravdovým mohawkem na hlavě v akci tzv. naživo.

A co dál? Třeba Long Arm z kolektivu Project Mooncircle spolu s bubeníkem, beatoví bratia Karaoke Tundra a Stratasoul, vsetínský fantom FNTM, IDM krotitel Illex Aside a řada dalších. K tomu, jako již tradičně, řada inovativních vizualistů, kteří se postarají o organickou obrazovou stránku a v prostoru festivalu již týden před samotnou akcí přednášky, workshopy a také hudební selekce v podání Radia Wave. Lunchmeat festival je prostě audiovizuální libec a letos se bude konat již po čtvrté – a Turban radí, abyste i tentokrát nespali na uších.

Playlist Turban 6.4. 2013
Distal - Nose Handy (Lucky Beard, 2013)
Lapalux - IAMSYS (Tape Intro) (Brainfeeder, 2013)
Lapalux – Straight Over My Head (Brainfeeder, 2013)
James Blake – Take a Fall for Me ft.RZA (Republic, 2013)
James Blake – Every Day I Ran (Republic, 2013)
Kode9 – Xingfu Lu (Hyperdub, 2013)
Kode9 – Kan (Hyperdub, 2013)
Fantastic Mr. Fox – Pascal's Chorus ft. Alby Daniels (Black Acre, 2012)
Zomby – With Love (4AD, 2013)
Rabit – Satellite (Keysound, 2013)
Slava – Girl Like Me (Software, 2013)
Darq E Freaker – Blueberry (Pills and Cocaine) ft. Danny Brown (Southern Hospitality, 2012)

Playlist Turban 13.4. 2013
813 – Sunny Lemonade (self-released, 2013)
Letherette – D&T (Clark remix) (Ninja Tune, 2013)
Battles – Toddler (Kangding Ray remix) (Warp, 2012)
Fantastic Mr. Fox – Sepia Song (Black Acre, 2010)
Sinjin Hawke – Love Is on Your Side (Pelican Fly, 2011)
Drake – I'm on One (Sinjin Hawke remix) (Pelican Fly, 2011)
Hyetal – Phoenix (Black Acre, 2011)
Hyetal – Northwest Passage ft.Gwilym Gold (True Panther, 2013)
Deech – Bright Lights (Car Crash Set Ice Rink, 2013)
Jamie Lidell – What a Shame (S-Type remix) (Warp, 2013)
TNGHT – Acrylics (Warp/LuckyMe, 2013)

Info

Přehraj si svůj oblíbený pořad:
www.rozhlas.cz/radiowave/jukebox

Máme rádi Radio Wave, posloucháme, jak dělají vlny.
www.rozhlas.cz/radiowave/porady/_zprava/1103415
www.rozhlas.cz/radiowave/portal

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Turban uvádí: 14 tráčků roku 2014

Honza Bárta 21.01.2015

Pořad Turban sestavuje již tradičně svůj vlastní seznam těch nejrelevantnějších, nejvýlučnějších a nejoblíbenějších tráčků za rok 2014.

Lil Mystic: Chtěl jsem dělat něco veselejšího

Honza Bárta 19.01.2015

Lil Mystic pochází z Itálie, ale jeho hudební alter ego ve skutečnosti sídlí v Japonsku. Jeho hudba je zhmotněním japonského termínu „kawaii“.

Turban uvádí: XMASMIX, FLEXYlvestr a Šťastný Nový Fok!

Honza Bárta 07.01.2015

Stýská se vám po Vánocích? Chybí vám beatové koledy i nadílka čerstvých tráčků pod stromečkem? A klubové betlémy mají už zase zavřeno?

Turban a Domácí Crew 15: MxLxP

Honza Bárta 12.12.2014

Domácí Crew navštívil druhý člen „rozdropeného“ kolektivu Thrillcrumbs – po glitchovém gaunerovi Gruzovi se dostavil jeho „bratr v tracku“ Martin Luther Pimp aka MxLxP.

Turban a Tielsie

Honza Bárta 02.12.2014

Před tuzemským debutovým vystoupením se v Turbanu virtuálně zastavil jeden z nejvýraznějších zástupců tolik diskutovaného labelu PC Music.

Miami Mais: Má hudební dieta je pěkně chaotická

Honza Bárta 26.11.2014

Producent Miami Mais pochází ve skutečnosti z Itálie a patří k největším Turbaním objevům roku 2014. „Bbeatová dieta“ jen tak neskončí, poslouchejte exkluzivní set.

Turban a Domácí Crew 14: DSCDRMR

Honza Bárta 12.11.2014

Záleží na mejdanu, když je večírek víc o bassu a zlomenym groovu, tak mě baví, když má ten trek nějakej delší najezd a pak začne foukat basa, říká DSCDRMR.

Turban a Domácí Crew 13: SBSTRD

Honza Bárta 28.10.2014

Zatím posledním dárcem Domácí Crwe je tuzemský DJ světových kvalit SBSTRD z kolektivu Drumy i Nedrumy. Teklife vyznávající SBSTRD se vedle hraní po klubech...

Donky Pitch: Nikdy jsme si nemysleli, že to dotáhneme tak daleko

Honza Bárta 15.10.2014

Ostrovní label Donky Pitch se řadí k těm nejzajímavějším podnikům (nejen) v současném klubovém ekosystému. Rozhovor k pátým narozeninám, Turban.

Turban a Domácí Crew 12: Murder Bear Doug

Honza Bárta 08.10.2014

Pod vražedným medvědím pseudonymem Murder Bear Doug se už více než půl roku ukrývá Tomáš Havlen - talentovaný producent, šikovný zvukař, schopný DJ a také polovina projektu post-hudba.