Články / Seriály / / Turban

Turban #34: Beatoví písničkáři

Turban #34: Beatoví písničkáři

Honza Bárta | Články / Seriály / / Turban | 24.04.2013

V Plzni se v sobotu večer zastavil skotský muzikant a milovník Hrabala a Kundery Rudi Zygadlo – a Turban se u příležitosti jeho vystoupení s doprovodnou kapelou rozhodl blíže podívat na fenomén „beatového písničkářství“, jehož je právě Rudi jedním z nejzajímavějších exemplářů.

Za „beatové písničkáře“ považuje Turban poměrně nesourodou skupinu mladých tvůrců, kteří ve své hudbě míchají funkční postupy undergroundové klubové elektroniky (ze které také mnozí vzešli) a více-či-méně klasického songwriterství s tradiční písňovou strukturou; autoři, jejichž tvorba bývá někdy označována poněkud zavádějícím termínem „post-dubstep“, prokládají nasekané beaty vlastním hlasem a zpívanou introspektivní výpověď tanečním groovem. Výsledkem této zdánlivě nekompatibilní kombinace bývá často až pozoruhodně organická syntéza, prolnutí „vysokého s nízkým“ v originální zvuk („Co je to za žánr???“) – jako právě v případě výtečné druhé desky Rudiho Zygadla Tragicomedies.

Snad nejznámějším beatovým bardem dneška je však James Blake, který nedávno vydal svojí rovněž druhou, horečně očekávanou desku Overgrown. Přes určité výtky Turbanu směřující zejména k částečnému nenaplnění Blakeova producentského potenciálu (viz jeho bezmála geniální tvorba pod pseudonymem Harmonimix) a mezer vlastního hlasu zůstává talentovaný mladík jednou z nejzajímavějších postav současné britské pop music.

K těm patří i duo Mount Kimbie, bývalí Blakeovi spoluhráči a autoři unikátních žánrových crossoverů na bázi dubstepu a UK Garage. Jejich druhé album Cold Spring Fault Less Youth se podle prvních ukázek z parketu vzdalovat příliš nebude, ale zároveň nabídne poměrně neotřelý pohled na to, jak by taky mohla vypadat „písnička“. Podobně jako další ostrovní producent a další spoluhráč Jamese Blakea Airhead. Ten se na sólovou dráhu vypravil teprve vloni, kdy vydal několik velmi zajímavých singlů na kultovním labelu R&S Records, kde balancoval na podobném ostří nože klub/song jako James Blake na svých starších počinech na téže značce. Airhead chystá na zmíněném vydavatelství albový debut For Years – název snad napovídá, že jeho do detailů vypilovaný zvuk rozhodně nevznikl ze dne na dne.

Pěkných pár let už mezi beaty a kytarou lavíruje také Stephen Willkinson aka Bibio, který chystá na Warpu další album pojmenované Silver Wilkinson. Kotlíkářský dandy, který ve své tvorbě míchá rurální nostalgii po večerních táborácích a rybaření, zemité viněty à la Boards of Canada i defektní beatovou samplologii, svůj současný zvuk krouhá stále více směrem ke košilaté písničkářské tradici. I na nové desce mu však „uklouzl“ jeden řádně zbeatnělý kousek v podobě skladby You, která Turbanu připomněla nejlepší momenty Bibiovy výtečné desky Ambivalence Avenue. Její název je tak trochu paralelou nejen pro Bibia, ale pro všechny tzv. beatové písničkáře, z jejichž ambivalentního kličkování mezi žánry často vznikají výtečné věci. Ať už s Turbanem, či bez.

Playlist Turban 20.4. 2013
Rudi Zygadlo - The Deaf School (Planet Mu, 2012)
James Blake - I Am Sold (Republic, 2013)
James Blake - To the Last (Republic, 2013)
Mount Kimbie - Blood and Form (Warp, 2013)
Airhead – Callow (R&S Records, 2013)
Airhead - Pyramid Lake (R&S Records, 2013)
Vondelpark – Dracula (R&S Records, 2013)
Darkstar – Timeaway (Warp, 2013)
Bibio - A tout a l'heure (Warp, 2013)
Bibio – You (Warp, 2013)
Rudi Zygadlo - Melpomene (μ-ziq remix) (Planet Mu, 2012)

Info

Přehraj si svůj oblíbený pořad:
www.rozhlas.cz/radiowave/jukebox

Máme rádi Radio Wave, posloucháme, jak dělají vlny.
www.rozhlas.cz/radiowave/porady/_zprava/1103415
www.rozhlas.cz/radiowave/portal

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Turban uvádí: 14 tráčků roku 2014

Honza Bárta 21.01.2015

Pořad Turban sestavuje již tradičně svůj vlastní seznam těch nejrelevantnějších, nejvýlučnějších a nejoblíbenějších tráčků za rok 2014.

Lil Mystic: Chtěl jsem dělat něco veselejšího

Honza Bárta 19.01.2015

Lil Mystic pochází z Itálie, ale jeho hudební alter ego ve skutečnosti sídlí v Japonsku. Jeho hudba je zhmotněním japonského termínu „kawaii“.

Turban uvádí: XMASMIX, FLEXYlvestr a Šťastný Nový Fok!

Honza Bárta 07.01.2015

Stýská se vám po Vánocích? Chybí vám beatové koledy i nadílka čerstvých tráčků pod stromečkem? A klubové betlémy mají už zase zavřeno?

Turban a Domácí Crew 15: MxLxP

Honza Bárta 12.12.2014

Domácí Crew navštívil druhý člen „rozdropeného“ kolektivu Thrillcrumbs – po glitchovém gaunerovi Gruzovi se dostavil jeho „bratr v tracku“ Martin Luther Pimp aka MxLxP.

Turban a Tielsie

Honza Bárta 02.12.2014

Před tuzemským debutovým vystoupením se v Turbanu virtuálně zastavil jeden z nejvýraznějších zástupců tolik diskutovaného labelu PC Music.

Miami Mais: Má hudební dieta je pěkně chaotická

Honza Bárta 26.11.2014

Producent Miami Mais pochází ve skutečnosti z Itálie a patří k největším Turbaním objevům roku 2014. „Bbeatová dieta“ jen tak neskončí, poslouchejte exkluzivní set.

Turban a Domácí Crew 14: DSCDRMR

Honza Bárta 12.11.2014

Záleží na mejdanu, když je večírek víc o bassu a zlomenym groovu, tak mě baví, když má ten trek nějakej delší najezd a pak začne foukat basa, říká DSCDRMR.

Turban a Domácí Crew 13: SBSTRD

Honza Bárta 28.10.2014

Zatím posledním dárcem Domácí Crwe je tuzemský DJ světových kvalit SBSTRD z kolektivu Drumy i Nedrumy. Teklife vyznávající SBSTRD se vedle hraní po klubech...

Donky Pitch: Nikdy jsme si nemysleli, že to dotáhneme tak daleko

Honza Bárta 15.10.2014

Ostrovní label Donky Pitch se řadí k těm nejzajímavějším podnikům (nejen) v současném klubovém ekosystému. Rozhovor k pátým narozeninám, Turban.

Turban a Domácí Crew 12: Murder Bear Doug

Honza Bárta 08.10.2014

Pod vražedným medvědím pseudonymem Murder Bear Doug se už více než půl roku ukrývá Tomáš Havlen - talentovaný producent, šikovný zvukař, schopný DJ a také polovina projektu post-hudba.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace