Články / Seriály / / Turban

Turban #35: Beatová přiznání

Turban #35: Beatová přiznání

Honza Bárta | Články / Seriály / / Turban | 30.04.2013

Na internetech se to poslední dobou hemží přiznáními všeho druhu a Turban se tedy rozhodl také přispět svojí menší beatovou konfesí. Jinými slovy, Turban vyhmátl několik tvůrců, na které takřka nikdy nedá dopustit – jeho „beatoví chráněnci“ si to však rozhodně zaslouží.

Bobby Perman aka S-Type je jedním z nejnovějších přírůstků glasgowského beatového hnízda LuckyMe. Turban jej bedlivě sleduje už od skvělého EPčka Billboard a i po skvělých remixech skladeb Jamieho Lidella a AlunaGeorge (jejichž debutovou desku mimochodem netrpělivě vyhlíží) se stále více utvrzuje v tom, že S-Typem takového ražení bude už napořád držet bassu.

Stejně jako s britským producentem Gold Pandou, který do svých beatových ornamentů rád pasíruje orientální motivy posbírané z cest po Asii nebo z vyprávění své indické babičky. Na chystané druhé desce s názvem Half of Where You Live svou paletu lokálních odstínů rozšíří i o další destinace navštívené během nekonečných tours – a na další beatovou Brazilku s Gold Pandou se Turban doopravdy těší.

Nestává se každý den, aby jedna z nejenigmatičtějších postav ostrovní klubové scény – Joy Orbison, zkráceně Joy O – vydávala zdarma nové tracky ke stažení; když už se tak stane, neměli byste dlouho otálet. Podobně jako u každého nového releasu na značce Night Slugs, zvlášť když za ní stojí jeden z šéfů labelu L-Vis 1990. Jeho nejnovější EP Ballads je výtečnou ukázkou „tak trochu jiné“ taneční hudby, jeho holistické beatové konstrukce jsou v klubovém kontextu perfektní ukázkou maximální funkcionality.

Turban nedá dopustit ani na bristolskou základnu „hlubokého zvuku“ neboli label Tectonic, za kterým stojí ortodoxní dubsteper Pinch. V jeho stáji se však kromě pravověrných dubheadz nacházejí také zástupci poměrně odlišných přístupů – a na aktuální kompilaci Tectonic Plates s pořadovým číslem 4 lze tak vedle meditativního basového přetlaku slyšet také wonky purple sound à la Joker (Guido), staronové grimeové epopeje (Beneath), footwurkovo-trapové hybridy (Decibel) i beatové podivnosti nezařaditelného charakteru (Distal).

A poslední beatové přiznání Turbanu? Turban miluje Zombyho. A bez ohledu na jeho twitterové buřičství, nařčení z plagiátorství či absenci na domluvených akcích z jeho tvorby stále mrazí v zádech. A už se nemůže dočkat dvojalba (!) With Love, které má v polovině června vyjít na kultovní značce 4AD. Do té doby bude netrpělivě vyčkávat – s láskou.

Playlist Turban 27.4. 2013
AlunaGeorge - Attracting Flies (S-Type remix) (Island, 2013)
Gold Panda – Brazil (NOTOWN/Ghostly, 2013)
Joy Orbison – Donell (self-released, 2013)
L-Vis 1990 - Ballad 4D (Night Slugs, 2013)
Beneath – Flight (Tectonic, 2013)
Guido - State of Joy (Tectonic, 2013)
Distal – Kerplunk (Tectonic, 2013)
Decibel – Tank (self-released, 2013)
Elmono - Shadows on the Moon (Cold Recordings, 2013)
Mala - Changes (Harmonimix remix) (Deep Medi, 2013)
Zomby – Soliloquy (4AD, 2013)

Info

Přehraj si svůj oblíbený pořad:
www.rozhlas.cz/radiowave/jukebox

Máme rádi Radio Wave, posloucháme, jak dělají vlny.
www.rozhlas.cz/radiowave/porady/_zprava/1103415
www.rozhlas.cz/radiowave/portal

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Turban uvádí: 14 tráčků roku 2014

Honza Bárta 21.01.2015

Pořad Turban sestavuje již tradičně svůj vlastní seznam těch nejrelevantnějších, nejvýlučnějších a nejoblíbenějších tráčků za rok 2014.

Lil Mystic: Chtěl jsem dělat něco veselejšího

Honza Bárta 19.01.2015

Lil Mystic pochází z Itálie, ale jeho hudební alter ego ve skutečnosti sídlí v Japonsku. Jeho hudba je zhmotněním japonského termínu „kawaii“.

Turban uvádí: XMASMIX, FLEXYlvestr a Šťastný Nový Fok!

Honza Bárta 07.01.2015

Stýská se vám po Vánocích? Chybí vám beatové koledy i nadílka čerstvých tráčků pod stromečkem? A klubové betlémy mají už zase zavřeno?

Turban a Domácí Crew 15: MxLxP

Honza Bárta 12.12.2014

Domácí Crew navštívil druhý člen „rozdropeného“ kolektivu Thrillcrumbs – po glitchovém gaunerovi Gruzovi se dostavil jeho „bratr v tracku“ Martin Luther Pimp aka MxLxP.

Turban a Tielsie

Honza Bárta 02.12.2014

Před tuzemským debutovým vystoupením se v Turbanu virtuálně zastavil jeden z nejvýraznějších zástupců tolik diskutovaného labelu PC Music.

Miami Mais: Má hudební dieta je pěkně chaotická

Honza Bárta 26.11.2014

Producent Miami Mais pochází ve skutečnosti z Itálie a patří k největším Turbaním objevům roku 2014. „Bbeatová dieta“ jen tak neskončí, poslouchejte exkluzivní set.

Turban a Domácí Crew 14: DSCDRMR

Honza Bárta 12.11.2014

Záleží na mejdanu, když je večírek víc o bassu a zlomenym groovu, tak mě baví, když má ten trek nějakej delší najezd a pak začne foukat basa, říká DSCDRMR.

Turban a Domácí Crew 13: SBSTRD

Honza Bárta 28.10.2014

Zatím posledním dárcem Domácí Crwe je tuzemský DJ světových kvalit SBSTRD z kolektivu Drumy i Nedrumy. Teklife vyznávající SBSTRD se vedle hraní po klubech...

Donky Pitch: Nikdy jsme si nemysleli, že to dotáhneme tak daleko

Honza Bárta 15.10.2014

Ostrovní label Donky Pitch se řadí k těm nejzajímavějším podnikům (nejen) v současném klubovém ekosystému. Rozhovor k pátým narozeninám, Turban.

Turban a Domácí Crew 12: Murder Bear Doug

Honza Bárta 08.10.2014

Pod vražedným medvědím pseudonymem Murder Bear Doug se už více než půl roku ukrývá Tomáš Havlen - talentovaný producent, šikovný zvukař, schopný DJ a také polovina projektu post-hudba.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace