Články / Seriály / / Turban

Turban #44: Sofistikovaný beatový revival

Turban #44: Sofistikovaný beatový revival

Honza Bárta | Články / Seriály / / Turban | 02.07.2013

Velká část debaty o současné klubové hudbě se točí kolem fenoménu „smrti raveu“ – jmenovala se tak například i jedna tematická sekce letošního berlínského festivalu Club:Transmediale a věnováno je mu i aktuální číslo magazínu A2. V tvorbě některých dnešních producentů však rave „vstává z mrtvých“. Turban se v posledním díle cele věnoval jednomu z nejznámějších raveových revivalistů Zombymu a tentokrát se rozhodl zaměřit i na některé další oživovatele starších beatových tradic.

Ke klasickému zvuku raveu a old skool jungleu má velmi blízko i hudba Matta Cuttlera alias Lonea – ten na loňské desce Galaxy Garden vystřihl barevnou a sofistikovanou poctu šťastným časům taneční hudby, aniž by se nutně stával pouhým epigonem. Na aktuálním singlu Airglow Fires se vydává ještě hloub do historie, ke kořenům houseu a hip hopu, které toho mají ve svých počátcích dle jeho slov hodně společného.

Revivalistou je do značné míry i drumandbassový inovátor dBridge, který právě připravuje EP na R&S Records (stejně jako Lone), málokdy se však uchyluje k prostým pastišům a jeho svižné beatové konstrukce vykazují značné futuristické sklony.

Futuristou (větším než Ferenc) však stále zůstává především australský veterán Mark Pritchard. Ten se v současnosti rozhodl sloučit množství svých harmonických pseudonymů a vystupovat nadále již pouze pod svým občanským jménem. A to, že Mark Pritchard ještě zdaleka není pryč, dokazuje i první ze série tří chystaných EP pro Warp s názvem Ghosts. Duchové kyselých beatů se tu potkávají s Pritchardovou aktuální footwurkovou vášní ve smrtelně účinném beatovém koktejlu.

Nejčerstvější vítr budoucnosti však stále vane odjinud a Turban je v poslední době úplně paf z ultra sofistikované, a přitom nebezpečně funkční tvorbě tajemného producenta Sophie. Ten svým singlem Bipp/Elle na skotské značce Numbers (kde vydává i další z novovlnných beatových demiurgů Rustie) servíruje neodolatelnou klubovou krmi vzpírající se běžnému tanečnímu úzu – a přece s potenciálem stát se takřka okamžitě po prvním poslechu vysoce adiktivní záležitostí, zobecněním všech letních hymen a opravdovým next level hitem. Sophie má prostě pod čepicí – a Turban smeká.

Playlist Turban 28.6. 2013
CHVRCHES – Gun (Groundislava remix) (Virgin, 2013)
Last Japan – Float (Sony, 2013)
Lone – Airglow Fires (R&S Records, 2013)
dBridge – Death of a Drum Machine (R&S Records, 2013)
Mark Pritchard – Ghosts (Warp, 2013)
Mark Pritchard – Get Wyld (Warp, 2013)
DJ Rashad – I Don't Give a Fuck (Hyperdub, 2013)
Lil Silva – Mask (Good Years, 2013)
Lil Texas – My Love (Donky Pitch, 2013)
Sinden Presents The Crystal System – Step Back (self-released, 2013)
Sophie – Bipp (Numbers, 2013)

Info

Přehraj si svůj oblíbený pořad:
www.rozhlas.cz/radiowave/jukebox

Máme rádi Radio Wave, posloucháme, jak dělají vlny.
www.rozhlas.cz/radiowave/porady/_zprava/1103415
www.rozhlas.cz/radiowave/portal

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Turban uvádí: 14 tráčků roku 2014

Honza Bárta 21.01.2015

Pořad Turban sestavuje již tradičně svůj vlastní seznam těch nejrelevantnějších, nejvýlučnějších a nejoblíbenějších tráčků za rok 2014.

Lil Mystic: Chtěl jsem dělat něco veselejšího

Honza Bárta 19.01.2015

Lil Mystic pochází z Itálie, ale jeho hudební alter ego ve skutečnosti sídlí v Japonsku. Jeho hudba je zhmotněním japonského termínu „kawaii“.

Turban uvádí: XMASMIX, FLEXYlvestr a Šťastný Nový Fok!

Honza Bárta 07.01.2015

Stýská se vám po Vánocích? Chybí vám beatové koledy i nadílka čerstvých tráčků pod stromečkem? A klubové betlémy mají už zase zavřeno?

Turban a Domácí Crew 15: MxLxP

Honza Bárta 12.12.2014

Domácí Crew navštívil druhý člen „rozdropeného“ kolektivu Thrillcrumbs – po glitchovém gaunerovi Gruzovi se dostavil jeho „bratr v tracku“ Martin Luther Pimp aka MxLxP.

Turban a Tielsie

Honza Bárta 02.12.2014

Před tuzemským debutovým vystoupením se v Turbanu virtuálně zastavil jeden z nejvýraznějších zástupců tolik diskutovaného labelu PC Music.

Miami Mais: Má hudební dieta je pěkně chaotická

Honza Bárta 26.11.2014

Producent Miami Mais pochází ve skutečnosti z Itálie a patří k největším Turbaním objevům roku 2014. „Bbeatová dieta“ jen tak neskončí, poslouchejte exkluzivní set.

Turban a Domácí Crew 14: DSCDRMR

Honza Bárta 12.11.2014

Záleží na mejdanu, když je večírek víc o bassu a zlomenym groovu, tak mě baví, když má ten trek nějakej delší najezd a pak začne foukat basa, říká DSCDRMR.

Turban a Domácí Crew 13: SBSTRD

Honza Bárta 28.10.2014

Zatím posledním dárcem Domácí Crwe je tuzemský DJ světových kvalit SBSTRD z kolektivu Drumy i Nedrumy. Teklife vyznávající SBSTRD se vedle hraní po klubech...

Donky Pitch: Nikdy jsme si nemysleli, že to dotáhneme tak daleko

Honza Bárta 15.10.2014

Ostrovní label Donky Pitch se řadí k těm nejzajímavějším podnikům (nejen) v současném klubovém ekosystému. Rozhovor k pátým narozeninám, Turban.

Turban a Domácí Crew 12: Murder Bear Doug

Honza Bárta 08.10.2014

Pod vražedným medvědím pseudonymem Murder Bear Doug se už více než půl roku ukrývá Tomáš Havlen - talentovaný producent, šikovný zvukař, schopný DJ a také polovina projektu post-hudba.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace