Články / Seriály / / Turban

Turban #46: Až opadá listí z Hyperdubu

Turban #46: Až opadá listí z Hyperdubu

Honza Bárta | Články / Seriály / / Turban | 18.07.2013

Hyperdub už dlouho není pouze (a vlastně nikdy nebyl) taneční základnou; po výjimečných loňských releasech od Laurel Halo, Dean Blunta & Ingy Copeland nebo třeba Scratchy DVA se zdá být ideově-estetické těžiště labelu tzv. za beatem – což mu v uších Turbanu jen přidává.

Jedním z nejzajímavějších nově příchozích na Kode9-ovu značku je mladík z Manchesteru Walton. Na svém debutovém albu Beyond se vydává hned za několik tanečních parketů – v části skladeb popouští uzdu inovativním grimeovým tělesům, jindy nechává zaznít až nezvykle vyzrálý house. Každopádně jde i v rámci vysoce posazené hyperdubovské laťky o tvůrce, kterého se rozhodně vyplatí do budoucna sledovat.

Na Hyperdubu se již stačil etablovat i jukeový mentor DJ Rashad. Po výtečném EP Rollin’ se teď vrací s dalším kratším nosičem poeticky nazvaným I Don’t Give a Fuck, kde mu společnost dělá jeho kolega z labelu Teklife DJ Spinn i nováček DJ Manny. Hyperdub je tak po Planet Mu další ostrovní značkou, která dala prostor footwurkovým rytmům přímo z rodného Chicaga – a sám šéf Kode9 se ve své aktuální tvorbě ve frenetickém jukeovém rytmu a beatovém kontrapunktu 80/160 bpm hodně zhlédl.

Opravdovou stálicí labelu je však jedna z „prvních dam dubstepu“ (jak byla poněkud zavádějícím způsobem titulována) Ikonika. Ta byla jednou z prvních, kdo začal do ostrovního tanečního ekosystému tahat retro-futuristické syntezátory a neo-neonový zvuk, na kterém se veze třeba převážná část Night Slugs. Ikonika má v rukávu nové album Aerotropolis a dle prvního poslechu půjde opět o eklekticky vzdušný průlet nad současným (a z minulosti čerpajícím) klubovým hnízdem.

A ještě jedním novým příchozím se Hyperdub brzy blýskne. Je jím Jessy Lanza, zpěvačka a producentka, která hostovala právě na novém singlu Ikoniky a sama chystá svůj albový debut. Ten se dle prvních dojmů ponese ve zklidněně tanečním duchu, v duchu hesla „Jessy Lanza – beaty bělejší, tráčky čistější“. Na Hyperdub však zapadne zcela bezchybně – tahle kultovní značka má totiž beatových tváří hned několik.

Playlist Turban 13.7. 2013
Chief Keef – Love Sosa (RL Grime remix) (self-released, 2013)
Sophie – Elle (Numbers, 2013)
Lockah X Taste Tester – Higher (Activia Benz, 2013)
813 – Glitter Sand (self-released, 2013)
Lil Silva – No Doubt ft.Rosie Lowe (Good Years, 2013)
DJ Rashad – Brighter Dayz ft.DJ Spinn (Hyperdub, 2013)
DJ Rashad – Way I Feel ft.DJ Manny (Hyperdub, 2013)
Ikonika – Mr Cake (Hyperdub, 2013)
Ikonika – Backhand Winners (Hyperdub, 2013)
Ikonika – Eternal Mode (Hyperdub, 2013)
Jessy Lanza – Kathy Lee (Hyperdub, 2013)
Fort Romeau – Jetée (Ghostly International, 2013)

Info

Přehraj si svůj oblíbený pořad:
www.rozhlas.cz/radiowave/jukebox

Máme rádi Radio Wave, posloucháme, jak dělají vlny.
www.rozhlas.cz/radiowave/porady/_zprava/1103415
www.rozhlas.cz/radiowave/portal

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Turban uvádí: 14 tráčků roku 2014

Honza Bárta 21.01.2015

Pořad Turban sestavuje již tradičně svůj vlastní seznam těch nejrelevantnějších, nejvýlučnějších a nejoblíbenějších tráčků za rok 2014.

Lil Mystic: Chtěl jsem dělat něco veselejšího

Honza Bárta 19.01.2015

Lil Mystic pochází z Itálie, ale jeho hudební alter ego ve skutečnosti sídlí v Japonsku. Jeho hudba je zhmotněním japonského termínu „kawaii“.

Turban uvádí: XMASMIX, FLEXYlvestr a Šťastný Nový Fok!

Honza Bárta 07.01.2015

Stýská se vám po Vánocích? Chybí vám beatové koledy i nadílka čerstvých tráčků pod stromečkem? A klubové betlémy mají už zase zavřeno?

Turban a Domácí Crew 15: MxLxP

Honza Bárta 12.12.2014

Domácí Crew navštívil druhý člen „rozdropeného“ kolektivu Thrillcrumbs – po glitchovém gaunerovi Gruzovi se dostavil jeho „bratr v tracku“ Martin Luther Pimp aka MxLxP.

Turban a Tielsie

Honza Bárta 02.12.2014

Před tuzemským debutovým vystoupením se v Turbanu virtuálně zastavil jeden z nejvýraznějších zástupců tolik diskutovaného labelu PC Music.

Miami Mais: Má hudební dieta je pěkně chaotická

Honza Bárta 26.11.2014

Producent Miami Mais pochází ve skutečnosti z Itálie a patří k největším Turbaním objevům roku 2014. „Bbeatová dieta“ jen tak neskončí, poslouchejte exkluzivní set.

Turban a Domácí Crew 14: DSCDRMR

Honza Bárta 12.11.2014

Záleží na mejdanu, když je večírek víc o bassu a zlomenym groovu, tak mě baví, když má ten trek nějakej delší najezd a pak začne foukat basa, říká DSCDRMR.

Turban a Domácí Crew 13: SBSTRD

Honza Bárta 28.10.2014

Zatím posledním dárcem Domácí Crwe je tuzemský DJ světových kvalit SBSTRD z kolektivu Drumy i Nedrumy. Teklife vyznávající SBSTRD se vedle hraní po klubech...

Donky Pitch: Nikdy jsme si nemysleli, že to dotáhneme tak daleko

Honza Bárta 15.10.2014

Ostrovní label Donky Pitch se řadí k těm nejzajímavějším podnikům (nejen) v současném klubovém ekosystému. Rozhovor k pátým narozeninám, Turban.

Turban a Domácí Crew 12: Murder Bear Doug

Honza Bárta 08.10.2014

Pod vražedným medvědím pseudonymem Murder Bear Doug se už více než půl roku ukrývá Tomáš Havlen - talentovaný producent, šikovný zvukař, schopný DJ a také polovina projektu post-hudba.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace