Články / Seriály / / Turban

Turban #5: Libri Prohibeaty aneb konec beatové prohibice

Turban #5: Libri Prohibeaty aneb konec beatové prohibice

Honza Bárta | Články / Seriály / / Turban | 02.10.2012

Pátý Turban mohl být tak trochu oslavou konce prohibice, nebýt toho, že jsme nějaký shora vydaný zákaz (tzv. tur-BAN) vlastně ani nepocítili. Turban totiž servíruje libri prohibeaty stále – a beatová prohibice se nás rozhodně netýká. Jak by s vervou sobě vlastní dosvědčil i brooklynský Baauer, jehož track Swerve tento díl otevíral. Jeho TRAPistická beatopalba nejhrubšího zrna již brzy spatří světlo světa na LuckyMe na chystaném singlu Dum Dum.

Turban šel však o dům dál, konkrétně do Chicaga. Přímo v epicentru tamní jukeové horečky nás zasáhl shůry kosmický footwurk teprve 18tiletého mladíka s přízviskem Young Smoke, jehož debutová deska právě vyšla na ostrovní základně Planet Mu. Label Mikea Paradinase se, jak známo, již delší době věnuje právě jukeu a evropskou odpovědí na chicagskou taneční ekvilibristiku je i aktuální tvorba producenta Alana Mysona aka Ital Tek, který na nové desce Nebula Dance nebulí, ale tančí footwurk. Jak pán - či Kuedo, jehož loňskému opusu se Ital Tekův zvuk místy blíží.

Jukeové okénko uzavřel sanfranciský Decibel, který se poněkud netypicky usadil na Pinchově značce Tectonic (více v rozhovoru v minulém Turbanu). Z jukeu k dalšímu, stále aktuálnímu zvuku klubové současnosti, kterým je ostrovní grime. Styl, který ani za více jak deset let existence ještě nestačil zmutovat v komerční atrapu, jako třeba jeho mladší sourozenec dubstep. Tzv. grime 2.0 dnes ponejvíce vypouští do světa label Butterz a z jeho katalogu jsme vybrali skutečného beatového šampiona, mladého Londýňana, co si říká Champion a jehož singl Crystal Meth/Speed je nejnovější klubovou drogou města nad Temží.

James Blake a Trim – kdo neslyšel, neuvěří. Polozapomenutá a kultovní spolupráce, kdy James pod pseudonymem Harmonimix přetavil Trimovu akapelu v minimalistickou „tour-de-beat-force“, spatřila konečně oficiálně světlo světa na vinylu pod hlavičkou R&S Records. Lehkou kontroverzi v pozadí celého příběhu odkryl nedávno na svém blogu Martin Clark alias Blackdown (který mimo jiné přislíbil Turbanu rozhovor u příležitosti své nové desky společně s Duskem).

Další hodně kníratou spoluprací současné turbanoidní elektroniky je i projekt Jets neboli dva ostřílení tryskáči Machinedrum a Jimmy Edgar, kteří doopravdy tankují super (v Turbanu v tuzemské premiéře vůbec). Beatový úkryt poskytlo duo Shelter Point, které vydává na Scubově značce Hotflush krásné EP, trochu asociující melancholickou tvorbu Mount Kimbie. To houser Jack Dixon poskytl zcela jiný druh úkrytu ve svém tanečním opusu Find Shelter, který se co nevidět objeví rovněž na Hotflushi. Taneční nájezd ukončil svým maniakálním technem z připravovaného Ep We Laugh, We Scream šílený beatový hodinář Randomer.

Zklidnění na závěr přijít muselo – a analogově syčící syntetické krajiny producenta 1991 i náměsíčný dub bristolského mladíka Vessela (právě vydal na Tri Anglu skvělé debutové album Order of Noise) ukázal, že Turban má co nabeatnout i mimo aktuální výspu juke, trap, glitch, grime a dalších trendy klubových grimas. Do Turbanu se totiž vleze leccos – a sluší všem. A z toho plyne verbální ledoborec ostychu na konec: „If u look good in your Turban – STRIKE A POSE!“

Playlist – Turban 29.9.2012
Baauer – Swerve (LuckyMe, 2012)
Young Smoke – Space Zone (Planet Mu, 2012)
Ital Tek – Glokk (Planet Mu, 2012)
Champion – Crystal Meth (Butterz, 2012)
Trimbal – Confidence Boost (R&S Records, 2012)
Jets – Lock Lock Key Key (Leisure System, 2012)
Shelter Point – Braille (Hotflush, 2012)
Jack Dixon – Find Shelter (Hotflush, 2012)
Randomer – Nar (Hemlock, 2012)
1991 – Fabric of Space (Astro:Dynamics, 2012)
Vessel – Plane Curves (Tri Angle, 2012)
Star Slinger – Ladies in the Back ft. Teki Latex (Jet Jam, 2012)

Info

Přehraj si svůj oblíbený pořad:
www.rozhlas.cz/radiowave/jukebox

Máme rádi Radio Wave, posloucháme, jak dělají vlny.
www.rozhlas.cz/radiowave/porady/_zprava/1103415
www.rozhlas.cz/radiowave/portal/

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Turban uvádí: 14 tráčků roku 2014

Honza Bárta 21.01.2015

Pořad Turban sestavuje již tradičně svůj vlastní seznam těch nejrelevantnějších, nejvýlučnějších a nejoblíbenějších tráčků za rok 2014.

Lil Mystic: Chtěl jsem dělat něco veselejšího

Honza Bárta 19.01.2015

Lil Mystic pochází z Itálie, ale jeho hudební alter ego ve skutečnosti sídlí v Japonsku. Jeho hudba je zhmotněním japonského termínu „kawaii“.

Turban uvádí: XMASMIX, FLEXYlvestr a Šťastný Nový Fok!

Honza Bárta 07.01.2015

Stýská se vám po Vánocích? Chybí vám beatové koledy i nadílka čerstvých tráčků pod stromečkem? A klubové betlémy mají už zase zavřeno?

Turban a Domácí Crew 15: MxLxP

Honza Bárta 12.12.2014

Domácí Crew navštívil druhý člen „rozdropeného“ kolektivu Thrillcrumbs – po glitchovém gaunerovi Gruzovi se dostavil jeho „bratr v tracku“ Martin Luther Pimp aka MxLxP.

Turban a Tielsie

Honza Bárta 02.12.2014

Před tuzemským debutovým vystoupením se v Turbanu virtuálně zastavil jeden z nejvýraznějších zástupců tolik diskutovaného labelu PC Music.

Miami Mais: Má hudební dieta je pěkně chaotická

Honza Bárta 26.11.2014

Producent Miami Mais pochází ve skutečnosti z Itálie a patří k největším Turbaním objevům roku 2014. „Bbeatová dieta“ jen tak neskončí, poslouchejte exkluzivní set.

Turban a Domácí Crew 14: DSCDRMR

Honza Bárta 12.11.2014

Záleží na mejdanu, když je večírek víc o bassu a zlomenym groovu, tak mě baví, když má ten trek nějakej delší najezd a pak začne foukat basa, říká DSCDRMR.

Turban a Domácí Crew 13: SBSTRD

Honza Bárta 28.10.2014

Zatím posledním dárcem Domácí Crwe je tuzemský DJ světových kvalit SBSTRD z kolektivu Drumy i Nedrumy. Teklife vyznávající SBSTRD se vedle hraní po klubech...

Donky Pitch: Nikdy jsme si nemysleli, že to dotáhneme tak daleko

Honza Bárta 15.10.2014

Ostrovní label Donky Pitch se řadí k těm nejzajímavějším podnikům (nejen) v současném klubovém ekosystému. Rozhovor k pátým narozeninám, Turban.

Turban a Domácí Crew 12: Murder Bear Doug

Honza Bárta 08.10.2014

Pod vražedným medvědím pseudonymem Murder Bear Doug se už více než půl roku ukrývá Tomáš Havlen - talentovaný producent, šikovný zvukař, schopný DJ a také polovina projektu post-hudba.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace