Články / Seriály / / Turban

Turban #51: Tak trochu jiné beaty

Turban #51: Tak trochu jiné beaty

Honza Bárta | Články / Seriály / / Turban | 21.08.2013

Turban se v posledním díle vypravil doopravdy za beat – na odvrácenou stranu beatové síly, kterou okupuje několik z nejzajímavějších producentských úkazů poslední doby; tvůrců, kteří jsou v mnoha ohledech tzv. úplně pryč. Alespoň v současném klubovém diskurzu.

Venezuelský producent Arca se v loňském roce blýsknul EPčkem Stretch 2 na newyorské značce UNO, které bylo, zcela dle názvu jedné ze skladeb, „2 Blunted“. Svérázný samorost světa (více než) abstraktního hip hopu letos zanechal svůj producentský otisk na novém opusu Yeezus Kanyeho Westa a také vypustil zadarmo do světa původní instrumentální mixtape &&&&& (přečtěte si i recenzi Karla Veselého). Ta zní opravdu jako z jiného světa – futuristická nálož dunivých beatů v nezvyklých (a)rytmických uspořádáních v houštině podivných samplů a pokroucených melodických smyček je futuristickou vizí bez kompromisů. A pokud Arca opravdu chystá desku na Hippos in Tanks, máme se nač těšit.

Dalším z producentů, kteří se podíleli na desce známého interpreta, je kanadský Illangelo, který svou beatomalbou kořenil ponuré R&B The Weeknd. Illangelo připravuje debutovou desku History of Man a dle první ukázky v podobě skladby Crash Landing půjde o „hodně jinou historii lidstva“, než jste možná z učebnic zvyklí.

Vedle hiphopových odrůd je v současnosti snad nejvíce flexibilním beatovým žánrem jeho příbuzný grime a jedním z jeho největších vizionářů je ostrovní producent Visionist. Ten má poslední dobou dosti napilno (a zároveň dost dobře nakročeno) – vedle self-released EP Crying Angels vydal také pořádně jedovatý singl na značce Leisure System a zanedlouho mu vyjde EP I’m Fine na labelu Lit City Trax spravovaném partou kolem Teklife (DJ Rashad, DJ Spinn, atd.). Na tom mu ve skladbě The Call hostuje i Fatima Al Qadiri a Turban vám doporučuje tenhle beatový hovor rozhodně nezmeškat.

A meškat byste rozhodně neměli ani nad dalším z nových grimeových talentů, kterým je původem texaský producent Rabit, který se objevil už na kompilace This Is How We Roll labelu Keysound. Na nové irské značce Glacial Sound mu právě vyšlo EP Double Dragon. Pokud byl grime původně zvukem špinavých londýnských ulic, chirurgicky přesný beatový demiurg Rabit jej přesunul kamsi do ledových katedrál mytických proporcí – a ze spárů jeho dračího EP se vymotáte jen těžko. Což platí u všech výše zmíněných beatových králičích děr.

Playlist Turban 17.8. 2013
Arca – &&&&& (self-released, 2013)
Illangelo – Crash Landing (Bromance, 2013)
Visionist – Lost (Lit City Trax, 2013)
Visionist & Fatima Al Qadiri – The Call (Lit City Trax, 2013)
Visionist – Snakes (Leisure System, 2013)
Saga – Bone (Lost Codes, 2013)
Rabit – Double Dragon (Glacial Sound, 2013)
Rabit – Black Dragons (Glacial Sound, 2013)
Rabit – Wolf Spider (Glacial Sound, 2013)
Kelly Rowland – Dirty Laundry (Rabit rework) (self-released, 2013)

Info

Přehraj si svůj oblíbený pořad:
www.rozhlas.cz/radiowave/jukebox

Máme rádi Radio Wave, posloucháme, jak dělají vlny.
www.rozhlas.cz/radiowave/porady/_zprava/1103415
www.rozhlas.cz/radiowave/portal

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Turban uvádí: 14 tráčků roku 2014

Honza Bárta 21.01.2015

Pořad Turban sestavuje již tradičně svůj vlastní seznam těch nejrelevantnějších, nejvýlučnějších a nejoblíbenějších tráčků za rok 2014.

Lil Mystic: Chtěl jsem dělat něco veselejšího

Honza Bárta 19.01.2015

Lil Mystic pochází z Itálie, ale jeho hudební alter ego ve skutečnosti sídlí v Japonsku. Jeho hudba je zhmotněním japonského termínu „kawaii“.

Turban uvádí: XMASMIX, FLEXYlvestr a Šťastný Nový Fok!

Honza Bárta 07.01.2015

Stýská se vám po Vánocích? Chybí vám beatové koledy i nadílka čerstvých tráčků pod stromečkem? A klubové betlémy mají už zase zavřeno?

Turban a Domácí Crew 15: MxLxP

Honza Bárta 12.12.2014

Domácí Crew navštívil druhý člen „rozdropeného“ kolektivu Thrillcrumbs – po glitchovém gaunerovi Gruzovi se dostavil jeho „bratr v tracku“ Martin Luther Pimp aka MxLxP.

Turban a Tielsie

Honza Bárta 02.12.2014

Před tuzemským debutovým vystoupením se v Turbanu virtuálně zastavil jeden z nejvýraznějších zástupců tolik diskutovaného labelu PC Music.

Miami Mais: Má hudební dieta je pěkně chaotická

Honza Bárta 26.11.2014

Producent Miami Mais pochází ve skutečnosti z Itálie a patří k největším Turbaním objevům roku 2014. „Bbeatová dieta“ jen tak neskončí, poslouchejte exkluzivní set.

Turban a Domácí Crew 14: DSCDRMR

Honza Bárta 12.11.2014

Záleží na mejdanu, když je večírek víc o bassu a zlomenym groovu, tak mě baví, když má ten trek nějakej delší najezd a pak začne foukat basa, říká DSCDRMR.

Turban a Domácí Crew 13: SBSTRD

Honza Bárta 28.10.2014

Zatím posledním dárcem Domácí Crwe je tuzemský DJ světových kvalit SBSTRD z kolektivu Drumy i Nedrumy. Teklife vyznávající SBSTRD se vedle hraní po klubech...

Donky Pitch: Nikdy jsme si nemysleli, že to dotáhneme tak daleko

Honza Bárta 15.10.2014

Ostrovní label Donky Pitch se řadí k těm nejzajímavějším podnikům (nejen) v současném klubovém ekosystému. Rozhovor k pátým narozeninám, Turban.

Turban a Domácí Crew 12: Murder Bear Doug

Honza Bárta 08.10.2014

Pod vražedným medvědím pseudonymem Murder Bear Doug se už více než půl roku ukrývá Tomáš Havlen - talentovaný producent, šikovný zvukař, schopný DJ a také polovina projektu post-hudba.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace