Články / Seriály / / Turban

Turban #52: Turban v trapu vol.2

Turban #52: Turban v trapu vol.2

Honza Bárta | Články / Seriály / / Turban | 28.08.2013

Turban byl zas po jednou převážně v trapu; jinými slovy se znovu vypravil nakouknout pod pokličku jednoho ze současných nejvíce vyhajpovaných (sub)žánrů sestávajícího převážně z přehuštěných jižanských rapových intrumentálek a pokusil se zjistit, zda se to má doopravdy s trapem podobně jako s dubstepem, který z velké většiny zmutoval v levnou komerční elektronápodobu.

Spousta současných „trapistů“ tvoří jako přes kopírák – tj. aplikuje stejný beatový mustr na nepříliš odlišné podloží (stačí si poslechnout pár tracků na YouTube kanálech typu All Trap Music). Přesto se však v do značné míry zkostnatělém odvětví tu a tam zaskví jméno, které trapové snažení žene tzv. vejš.

Dokazuje to taky singl Higher od Baauera (a Just Blaze, tentokrát i s doopravdy hostujícím Jay Zím) – i přes undergroundové odsudky pramenící z nechtěné virální senzace způsobené jeho nečekaným hitem Harlem Shake (z něhož Baauer dodnes neviděl ani dolar) patří mladík z Brooklynu mezi nejinovativnější hybatele stylu. Na své očekávané debutové album si prý hodlá pozvat Arcu, Ryana Hemswortha a Cashmere Cata, což jeho snahu po nových beatových zítřcích jen podtrhuje.

To, že i trapové monstrum nemusí být prvoplánově stupidní, dokázal aktuálně také ostrovní producent Decibel s ultra funkčním bangerem Wot!, stejně jako zámořští Arnold a C.Z. na příjemném splitku pro Wedidit. Za samozvaného „trapového lorda“ se začal považovat další člen rapové crew ASAP Mob, ASAP Ferg – a i přes určitou nepůvodnost (které se v trapu lze jen těžko vyhnout) působí jeho albový debut Trap Lord důvěryhodněji než snažení jeho bratra v trapu ASAP Rockyho.

S nadsázkou se na fenomén trap dívá newyorský „queer rapper“ Le1f v singlu Damn Son, rozvádějícím po svém jeden z nejnadužívanějších trapových samplů. A lehce kantovskou verzi trapového twerkování představuje i hamburský producent FilosofischeStilte z malého labelu Saturate Records.

I v prostředí natolik definovaném žánrovými svody, jako je právě trap, lze stále najít úkazy hodné pozornosti, a navíc z něj po svém čerpá i mnoho dalších známých beatových tváří (za všechny třeba Zomby, Kode9, Evian Christ, RL Grime), posouvajících jeho zvuk do jiných dimenzí. Tohle beatové trápení totiž ještě zdaleka nevypálilo poslední hajtku.

Playlist Turban 24.8. 2013
Baauer x Just Blaze – Higher ft. Jay Z (Priority Records, 2013)
Decibel – Wot (Speakerbox, 2013)
FilosofischeStilte – Twerk (Saturate Records, 2013)
ASAP Ferg – Hood Pope (RCA, 2013)
Le1f – Damn Son (Camp & Street, 2013)
C.Z. – O Rite O Rite (Wedidit, 2013)
Arnold – Roll Position (Wedidit, 2013)
Tokyo Hands – Down 4 U (Donky Pitch, 2013)
Tokyo Hands – Valleys (Donky Pitch, 2013)
DJ Funk – Three Fine Hoes (Sinjin Hawke remix)(Booty Call Records, 2013)
DJ Assault x Socalled – Sleepover (Sinjin Hawke remix) (self-released, 2013)
Ciara – Body Party (Jacques Greene remix) (self-released, 2013)

Info

Přehraj si svůj oblíbený pořad:
www.rozhlas.cz/radiowave/jukebox

Máme rádi Radio Wave, posloucháme, jak dělají vlny.
www.rozhlas.cz/radiowave/porady/_zprava/1103415
www.rozhlas.cz/radiowave/portal

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Turban uvádí: 14 tráčků roku 2014

Honza Bárta 21.01.2015

Pořad Turban sestavuje již tradičně svůj vlastní seznam těch nejrelevantnějších, nejvýlučnějších a nejoblíbenějších tráčků za rok 2014.

Lil Mystic: Chtěl jsem dělat něco veselejšího

Honza Bárta 19.01.2015

Lil Mystic pochází z Itálie, ale jeho hudební alter ego ve skutečnosti sídlí v Japonsku. Jeho hudba je zhmotněním japonského termínu „kawaii“.

Turban uvádí: XMASMIX, FLEXYlvestr a Šťastný Nový Fok!

Honza Bárta 07.01.2015

Stýská se vám po Vánocích? Chybí vám beatové koledy i nadílka čerstvých tráčků pod stromečkem? A klubové betlémy mají už zase zavřeno?

Turban a Domácí Crew 15: MxLxP

Honza Bárta 12.12.2014

Domácí Crew navštívil druhý člen „rozdropeného“ kolektivu Thrillcrumbs – po glitchovém gaunerovi Gruzovi se dostavil jeho „bratr v tracku“ Martin Luther Pimp aka MxLxP.

Turban a Tielsie

Honza Bárta 02.12.2014

Před tuzemským debutovým vystoupením se v Turbanu virtuálně zastavil jeden z nejvýraznějších zástupců tolik diskutovaného labelu PC Music.

Miami Mais: Má hudební dieta je pěkně chaotická

Honza Bárta 26.11.2014

Producent Miami Mais pochází ve skutečnosti z Itálie a patří k největším Turbaním objevům roku 2014. „Bbeatová dieta“ jen tak neskončí, poslouchejte exkluzivní set.

Turban a Domácí Crew 14: DSCDRMR

Honza Bárta 12.11.2014

Záleží na mejdanu, když je večírek víc o bassu a zlomenym groovu, tak mě baví, když má ten trek nějakej delší najezd a pak začne foukat basa, říká DSCDRMR.

Turban a Domácí Crew 13: SBSTRD

Honza Bárta 28.10.2014

Zatím posledním dárcem Domácí Crwe je tuzemský DJ světových kvalit SBSTRD z kolektivu Drumy i Nedrumy. Teklife vyznávající SBSTRD se vedle hraní po klubech...

Donky Pitch: Nikdy jsme si nemysleli, že to dotáhneme tak daleko

Honza Bárta 15.10.2014

Ostrovní label Donky Pitch se řadí k těm nejzajímavějším podnikům (nejen) v současném klubovém ekosystému. Rozhovor k pátým narozeninám, Turban.

Turban a Domácí Crew 12: Murder Bear Doug

Honza Bárta 08.10.2014

Pod vražedným medvědím pseudonymem Murder Bear Doug se už více než půl roku ukrývá Tomáš Havlen - talentovaný producent, šikovný zvukař, schopný DJ a také polovina projektu post-hudba.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace