Články / Seriály / / Turban

Turban #6: Pravoslavný taneční pop v Turbanu

Turban #6: Pravoslavný taneční pop v Turbanu

Honza Bárta | Články / Seriály / / Turban | 09.10.2012

Šestý Turban se vydal na obchůzku mezi současnou generaci tvůrců, kteří míří z klubového podzemí k popovému parketu, aniž by ovšem slevovali z nároků na vysoce kvalitní a rafinovaně vystavěný taneční zvuk. Turban se rozhodl nepodsouvat popu nálepku pouze podbízivého žánru – a spíše se soustředil na fenomén „pop-music“ coby výrazu, který v klubovém prostředí nepřímo sdružuje vlnu aktuálních zvuků vzešlých z undergroundu a mířících k budoucímu mainstreamu.

MPC maestro AraabMuzik chystá novou desku a soudě dle prvního tracku svoji kombinaci popových vystřihovánek a beatové kadence ještě zhutnil. Mladý tvůrce a ekvilibrista se samplerem se od vydání prvotiny už může považovat za celebritu světa instrumentálního hip-hopu, kde se ostatně rozdíl mezi undergroundem a mainstreamem moc nepěstuje. Rozhodující je kvalita a inovativní přístup. Neboli dvě věci, které uvedly ve známost skotský kolektiv LuckyMe - nejnovější přírůstek do rodiny nese název S-Type a jeho tvorba se nese v okázalém duchu Rustieho maximalistických serenád.

Debata o prorůstání popu s undergroundem v klubové hudbě by nebyla kompletní bez zmínky o Scubovi. Je to právě zakladatel labelu Hotflush, který působí jako vůdce houseového povstání v řadách dříve puristických dubstepových producentů. Jeho třetí deska Personality vyměnila temný Croydon za barevné Chicago, stejně jako většina aktuální produkce značky Hotflush. A rozhodně to není na škodu. Vkusným a funkčně bezchybným tanečním mainstreamem proplouvá i newyorský Drew Lustman aka FaltyDL se svojí USifikovanou a zjemnělou verzí UK Garage, i zamaskovaný Aaron Jerome aka SBTRKT a jeho trnitými perkusemi obalená „subbass music“.

Teď již trio Darkstar přešlo z Hyperdubu na nezávislý „major“ Warp a chystá druhou desku. První track Timeaway zní chvílemi jako Animal Collective v sonicky něžnějších momentech – každopádně na hony daleko futuristickému 2stepu, se kterým se dříve ještě pouze producentské duo uvedlo na ostrovní beatovou scénu. Rovněž takřka k nepoznání (či spíše v pozitivně laděný elektropop) přetavili ve svém euforickém remixu Teengirl Fantasy zádumčivou epopej Love Some1 z debutové desky Held beatového instrospektora Holy Other.

Pokud byl skoro v celém šestém Turbanu navlečen pravoslavný taneční pop, pak v závěrečném tracku nemůže být o přístupnosti ani řeč. Bristolské duo Emptyset svoje zborcené technostav(b)y vyhnané až na krajní meze zvuku aktuálně upsalo labelu raster-noton. Kam taky jinam než na základnu digitální (anti)club music, která ale v klubových podmínkách často funguje jako továrna na absolutní taneční slast. Jak naposledy předvedl jeden z jejích zakladatelů Frank Bretschneider na festivalu Babel Prague v divadle Archa – nesmlouvavý zvuk raster-noton do klubu patří a rozhodně by neměl mít „zaracha.“ Ani v Arše.

Playlist – Turban 6.10.2012
AraabMuzik – Runway Bass (unsigned, 2012)
S-Type – You Da Best (LuckyMe, 2012)
Decibel & Devon – Horse (unsigned, 2012)
Scuba – NE1BUTU (Hotflush, 2012)
Jon Convex – Fade (Convex Industries, 2012)
Darkstar – Timeaway (Warp, 2012)
FaltyDL – Straight & Arrow (Ninja Tune, 2012)
SBTRKT – Terminal (unsigned, 2012)
Graphics – I Know You’re Ready (unsigned, 2012)
Holy Other – Love Some1 (Teengirl Fantasy remix ft. Kelela), (Tri Angle, 2012)
Fatima Al Qadiri – Ghost Raid (Fade To Mind, 2012)
Lando Kal – Help Myself (Icee Hot, 2012)
Emptyset – Collapsed (raster-noton, 2012)

Info

Přehraj si svůj oblíbený pořad:
www.rozhlas.cz/radiowave/jukebox

Máme rádi Radio Wave, posloucháme, jak dělají vlny.
www.rozhlas.cz/radiowave/porady/_zprava/1103415
www.rozhlas.cz/radiowave/portal

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Turban uvádí: 14 tráčků roku 2014

Honza Bárta 21.01.2015

Pořad Turban sestavuje již tradičně svůj vlastní seznam těch nejrelevantnějších, nejvýlučnějších a nejoblíbenějších tráčků za rok 2014.

Lil Mystic: Chtěl jsem dělat něco veselejšího

Honza Bárta 19.01.2015

Lil Mystic pochází z Itálie, ale jeho hudební alter ego ve skutečnosti sídlí v Japonsku. Jeho hudba je zhmotněním japonského termínu „kawaii“.

Turban uvádí: XMASMIX, FLEXYlvestr a Šťastný Nový Fok!

Honza Bárta 07.01.2015

Stýská se vám po Vánocích? Chybí vám beatové koledy i nadílka čerstvých tráčků pod stromečkem? A klubové betlémy mají už zase zavřeno?

Turban a Domácí Crew 15: MxLxP

Honza Bárta 12.12.2014

Domácí Crew navštívil druhý člen „rozdropeného“ kolektivu Thrillcrumbs – po glitchovém gaunerovi Gruzovi se dostavil jeho „bratr v tracku“ Martin Luther Pimp aka MxLxP.

Turban a Tielsie

Honza Bárta 02.12.2014

Před tuzemským debutovým vystoupením se v Turbanu virtuálně zastavil jeden z nejvýraznějších zástupců tolik diskutovaného labelu PC Music.

Miami Mais: Má hudební dieta je pěkně chaotická

Honza Bárta 26.11.2014

Producent Miami Mais pochází ve skutečnosti z Itálie a patří k největším Turbaním objevům roku 2014. „Bbeatová dieta“ jen tak neskončí, poslouchejte exkluzivní set.

Turban a Domácí Crew 14: DSCDRMR

Honza Bárta 12.11.2014

Záleží na mejdanu, když je večírek víc o bassu a zlomenym groovu, tak mě baví, když má ten trek nějakej delší najezd a pak začne foukat basa, říká DSCDRMR.

Turban a Domácí Crew 13: SBSTRD

Honza Bárta 28.10.2014

Zatím posledním dárcem Domácí Crwe je tuzemský DJ světových kvalit SBSTRD z kolektivu Drumy i Nedrumy. Teklife vyznávající SBSTRD se vedle hraní po klubech...

Donky Pitch: Nikdy jsme si nemysleli, že to dotáhneme tak daleko

Honza Bárta 15.10.2014

Ostrovní label Donky Pitch se řadí k těm nejzajímavějším podnikům (nejen) v současném klubovém ekosystému. Rozhovor k pátým narozeninám, Turban.

Turban a Domácí Crew 12: Murder Bear Doug

Honza Bárta 08.10.2014

Pod vražedným medvědím pseudonymem Murder Bear Doug se už více než půl roku ukrývá Tomáš Havlen - talentovaný producent, šikovný zvukař, schopný DJ a také polovina projektu post-hudba.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace