Články / Seriály / / Turban

Turban #63: HudsonMohawské šífy

Turban #63: HudsonMohawské šífy

Honza Bárta | Články / Seriály / / Turban | 19.11.2013

Skotský beatový šíbr Hudson Mohawke oslavil stotisícího fanouška na svém FCB profilu malým dárkem pro publikum – kolekcí čtyř svých editů, v nichž se potkaly skladby od Chrise Browna, Three 6 Mafia, Tycha, RJD2, Ushera či Hell Interface (další pseudonym Boards of Canada). Turban se rozhodl si na kariéru jednoho z TOP producentů současnosti trochu posvítit.

První podstatný zářez do beatového světa přišel už v Hudsonových 15 letech, kdy se mladý metráček Ross Birchard stal ještě pod pseudonymem DJ Itchy nejmladším finalistou ostrovního kola turntablistické soutěže DMC (na DJské ekvilibristice si zuby brousil třeba i jeden z největších beatových objevů dneška Cashmere Cat). V roce 2005 vydal coby polovina hiphopového dua Surface Emp EPčko Lucky Me – pokud vám název něco připomíná, jste tzv. doma.

Respektive spíše v Glasgow, kde stál Hudson u počátků beatového kolektivu Lucky Me – první release na značce byl ostatně jeho dnes již kultovní singl Ooops!, který se stal undergroundovou senzací. V té době už bylo zřejmé, že o talentovaného demiurga neotřelých editů a wonky bangerů projevil zájem label Warp. Zde vydal Hudson v roce 2009 EP Polyfolk Dance, jehož název celkem přesně vystihoval polyfunkční klubovou směs zvuků na něm obsažených.

Ten samý rok přichází Mohawke se svým zatím jediným dlouhohrajícím albem Butter, a přesto, že možná trochu neprávem zapadlo (na rozdíl třeba od debutu jeho kolegy Rustieho), nemá Hudson rozhodně máslo na hlavě; deska je skvělou ukázkou jeho eklektických chutí, funkového cítění a maximalistických snah. V absolutním klubovém marši pak napochodoval na Warp ještě v roce 2011 s EPčkem Satin Panthers a od té doby čeká Turban netrpělivě na mlhavě ohlašované Hudsonovo album č. 2.

Hudson Mohawke se však rozhodně neodmlčel, spolu s Lunicem začal bourat parkety coby TNGHT a k řadě svých producentských zakázek připojil i opravdové hvězdy (nejen) hip hopu. Kanye West, Drake i Pusha-T by mohli vyprávět – a výpravu na Hudson Mohawské šífy doporučuje Turban i Wasabi Daněk.

Playlist Turban 16.11.2013:
TNGHT - Bugg'n (Warp, 2012)
Surface Emp - Fly (Far Cut Records, 2005)
Hudson Mohawke - Ooops! (LuckyMe/Wireblock, 2008)
Hudson Mohawke - Polkadot Blues (Warp, 2009)
Hudson Mohawke - All Hot ft. Nadsroic (Warp, 2009)
Hudson Mohawke - Paint the Stars ft. Wednesday Nite (Warp, 2010)
Hudson Mohawke - Fuse (Warp, 2009)
Hudson Mohawke - Cbat (Warp, 2011)
Hudson Mohawke - Furnace Loop (Warp, 2011)
Giacomo Puccini - O Mio Babbino Caro (Hudson Mohawke remix) (Rockstar Games, 2012) Hudson Mohawke - 100hm (unreleased, 2013)
Drake - Connect (Young Money, 2013)
Pusha T - Hold On ft. Rick Ross (Def Jam, 2013)
Four Tet - Parallel Jalebi (Hudson Mohawke remix) (Text, 2013)
Jackson and His Computer Band - Vista (Hudson Mohawke remix) (Warp, 2013)

Info

Přehraj si svůj oblíbený pořad:
www.rozhlas.cz/radiowave/jukebox

Máme rádi Radio Wave, posloucháme, jak dělají vlny.
www.rozhlas.cz/radiowave/porady/_zprava/1103415
www.rozhlas.cz/radiowave/portal

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Turban uvádí: 14 tráčků roku 2014

Honza Bárta 21.01.2015

Pořad Turban sestavuje již tradičně svůj vlastní seznam těch nejrelevantnějších, nejvýlučnějších a nejoblíbenějších tráčků za rok 2014.

Lil Mystic: Chtěl jsem dělat něco veselejšího

Honza Bárta 19.01.2015

Lil Mystic pochází z Itálie, ale jeho hudební alter ego ve skutečnosti sídlí v Japonsku. Jeho hudba je zhmotněním japonského termínu „kawaii“.

Turban uvádí: XMASMIX, FLEXYlvestr a Šťastný Nový Fok!

Honza Bárta 07.01.2015

Stýská se vám po Vánocích? Chybí vám beatové koledy i nadílka čerstvých tráčků pod stromečkem? A klubové betlémy mají už zase zavřeno?

Turban a Domácí Crew 15: MxLxP

Honza Bárta 12.12.2014

Domácí Crew navštívil druhý člen „rozdropeného“ kolektivu Thrillcrumbs – po glitchovém gaunerovi Gruzovi se dostavil jeho „bratr v tracku“ Martin Luther Pimp aka MxLxP.

Turban a Tielsie

Honza Bárta 02.12.2014

Před tuzemským debutovým vystoupením se v Turbanu virtuálně zastavil jeden z nejvýraznějších zástupců tolik diskutovaného labelu PC Music.

Miami Mais: Má hudební dieta je pěkně chaotická

Honza Bárta 26.11.2014

Producent Miami Mais pochází ve skutečnosti z Itálie a patří k největším Turbaním objevům roku 2014. „Bbeatová dieta“ jen tak neskončí, poslouchejte exkluzivní set.

Turban a Domácí Crew 14: DSCDRMR

Honza Bárta 12.11.2014

Záleží na mejdanu, když je večírek víc o bassu a zlomenym groovu, tak mě baví, když má ten trek nějakej delší najezd a pak začne foukat basa, říká DSCDRMR.

Turban a Domácí Crew 13: SBSTRD

Honza Bárta 28.10.2014

Zatím posledním dárcem Domácí Crwe je tuzemský DJ světových kvalit SBSTRD z kolektivu Drumy i Nedrumy. Teklife vyznávající SBSTRD se vedle hraní po klubech...

Donky Pitch: Nikdy jsme si nemysleli, že to dotáhneme tak daleko

Honza Bárta 15.10.2014

Ostrovní label Donky Pitch se řadí k těm nejzajímavějším podnikům (nejen) v současném klubovém ekosystému. Rozhovor k pátým narozeninám, Turban.

Turban a Domácí Crew 12: Murder Bear Doug

Honza Bárta 08.10.2014

Pod vražedným medvědím pseudonymem Murder Bear Doug se už více než půl roku ukrývá Tomáš Havlen - talentovaný producent, šikovný zvukař, schopný DJ a také polovina projektu post-hudba.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace