Články / Seriály / / Turban

Turban #7: kosmický juke a beatový program Apollo

Turban #7: kosmický juke a beatový program Apollo

Honza Bárta | Články / Seriály / / Turban | 15.10.2012

Sedmý Turban začal výlet za novou beatovou érou u bristolského Jokera, který se v aktuálním tracku Old Era zdá být již naplno „překlopen“ z pomyslného dubstepového undergroundu do mainstreamu – naštěstí jeho maximalistická produkce stále nenese podbízivé rysy (tzv. wobblovačky) bassových „superstar“ Skrillexe či Ruska.

„Problémové dítě“ Zomby chystá na 4AD novou desku, která prý má znít jako „ty nejprosluněnější a nejmelancholičtější tracky od Aphexe Twina“ – úryvek hyper-raveového tracku Devils, údajné kolaborace s grimeovým veteránem Youngsta, tomu ale zatím nenasvědčuje. Poněkud zalidněnější, ale stále královskou garáž představuje mladý producent Royal-T na nové desce pro label Rinse, patřící známému ostrovnímu radiu. Big Up!

Již tradiční jukeové okénko se nejprve vydalo do syntetického kosmu s chicagským mladíkem Young Smoke a poté otevřelo novou kompilaci sebraných jukeových tracků Escape From Chicago vol.1, kterou dává dohromady juke-nerd Chrissy Murderbot. Současné fascinaci tempem 160 bpm se již dříve nevyhnul ani beatový bratr Machinedrum. Turban vyhmátl jeho nový track Whatnot z kompilace Ouroboros labelu Innovative Leisure, kde se objevil i track od Machinedrumova kolegy Brailleho. Společně tvoří projekt Sepalcure a je tak poučné pustit si jejich aktuální sólo tvorbu hned po sobě a mít o jejich společném průsečíku zase o trochu jasněji.

Poslední zastávka Turbanu proběhla u znovuobnoveného tanečního labelu Apollo Records. Značka, která vznikla v roce 1992 jakožto „ambientní sekce“ vydavatelství R&S Records, se poslední dobou probrala k životu. Místo zde našel gruzínský Gacha se svým melancholickým „poštovním“ dubstepem i jeden z nejlepších Burialových „plagiátorů“ (v tom nejlepším slova smyslu), ruský producent Volor Flex. Zvuk značky, která v roce svého vzniku vydala legendární Selected Ambient Works 85-92 od Aphexe Twina, se evidentně dost „upgradeoval“, což Turban sice kvituje více než Petra Kvitová, ale přece jen si na závěr neodpustil jeden starý „mečbol“ od Aphexe. Nic naplat – Aphex Twin je jen jedno. A Burial taky.

Playlist - Turban 13.10.2012
Joker – Old Era (Kapsize, 2012)
Zomby –Devils (unreleased, 2012)
Royal T – Work Your Body ft. Roska (Rinse, 2012)
Wiley – Money Man (Harmonimix 313 remix) (Big Dada, 2012)
Young Smoke – Space Breeze (Planet Mu, 2012)
Pixelord – Porkchop (Loose Squares, 2012)
LV ft. Mumdance – Steak Night (Loose Squares, 2012)
Machinedrum – What Not (Innovative Leisure, 2012)
Braille – En Route (Innovative Leisure, 2012)
Volor Flex – The Conspiracy, About You (Apollo, 2012)
Gacha – Remember (Apollo, 2012)
Aphex Twin – Xtal (Apollo, 1992)

Info

Přehraj si svůj oblíbený pořad:
www.rozhlas.cz/radiowave/jukebox

Máme rádi Radio Wave, posloucháme, jak dělají vlny.
www.rozhlas.cz/radiowave/porady/_zprava/1103415
www.rozhlas.cz/radiowave/portal

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Turban uvádí: 14 tráčků roku 2014

Honza Bárta 21.01.2015

Pořad Turban sestavuje již tradičně svůj vlastní seznam těch nejrelevantnějších, nejvýlučnějších a nejoblíbenějších tráčků za rok 2014.

Lil Mystic: Chtěl jsem dělat něco veselejšího

Honza Bárta 19.01.2015

Lil Mystic pochází z Itálie, ale jeho hudební alter ego ve skutečnosti sídlí v Japonsku. Jeho hudba je zhmotněním japonského termínu „kawaii“.

Turban uvádí: XMASMIX, FLEXYlvestr a Šťastný Nový Fok!

Honza Bárta 07.01.2015

Stýská se vám po Vánocích? Chybí vám beatové koledy i nadílka čerstvých tráčků pod stromečkem? A klubové betlémy mají už zase zavřeno?

Turban a Domácí Crew 15: MxLxP

Honza Bárta 12.12.2014

Domácí Crew navštívil druhý člen „rozdropeného“ kolektivu Thrillcrumbs – po glitchovém gaunerovi Gruzovi se dostavil jeho „bratr v tracku“ Martin Luther Pimp aka MxLxP.

Turban a Tielsie

Honza Bárta 02.12.2014

Před tuzemským debutovým vystoupením se v Turbanu virtuálně zastavil jeden z nejvýraznějších zástupců tolik diskutovaného labelu PC Music.

Miami Mais: Má hudební dieta je pěkně chaotická

Honza Bárta 26.11.2014

Producent Miami Mais pochází ve skutečnosti z Itálie a patří k největším Turbaním objevům roku 2014. „Bbeatová dieta“ jen tak neskončí, poslouchejte exkluzivní set.

Turban a Domácí Crew 14: DSCDRMR

Honza Bárta 12.11.2014

Záleží na mejdanu, když je večírek víc o bassu a zlomenym groovu, tak mě baví, když má ten trek nějakej delší najezd a pak začne foukat basa, říká DSCDRMR.

Turban a Domácí Crew 13: SBSTRD

Honza Bárta 28.10.2014

Zatím posledním dárcem Domácí Crwe je tuzemský DJ světových kvalit SBSTRD z kolektivu Drumy i Nedrumy. Teklife vyznávající SBSTRD se vedle hraní po klubech...

Donky Pitch: Nikdy jsme si nemysleli, že to dotáhneme tak daleko

Honza Bárta 15.10.2014

Ostrovní label Donky Pitch se řadí k těm nejzajímavějším podnikům (nejen) v současném klubovém ekosystému. Rozhovor k pátým narozeninám, Turban.

Turban a Domácí Crew 12: Murder Bear Doug

Honza Bárta 08.10.2014

Pod vražedným medvědím pseudonymem Murder Bear Doug se už více než půl roku ukrývá Tomáš Havlen - talentovaný producent, šikovný zvukař, schopný DJ a také polovina projektu post-hudba.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace