Články / Seriály / / Turban

Turban #8: Beatový bujón pro vaše uši

Turban #8: Beatový bujón pro vaše uši

Honza Bárta | Články / Seriály / / Turban | 22.10.2012

Osmý Turban se po několika exkurzích do světa wonky, juke a techno monster zase pro jednou zklidnil – aniž by ovšem nutně musel ubrat na beatech. Sobotní úklid duše načal Lapalux prvním trackem Quartz z nového EP Some Other Time – povědomé analogové praskání a zastřený glitch-soul se už pomalu začíná stávat trademarkem vycházející producentské hvězdy z Essexu, pevně uchycené na FlyLově labelu Brainfeeder (navíc jako jedna z mála mimokalifornských akvizic).

Do Kalifornie úrodné na beaty by Turban na první poslech bez váhání zařadil i fLaka a medový groove jeho skladby Honey Drips – nebýt toho, že fLako kolísá mezi Londýnem a Berlínem. V podobném, genia loci transcendujícím duchu se veze i projekt Kidsuke aneb kouzelné propojení zenových zvonkoher japonského mistra Daisuke Tanabeho a ostrovního démona dunivých beatů Kidkanevila. Melancholické beatomalby à la Mount Kimbie projektu Shelter Point už Turban představoval – ale představit si svůj přehrávač v sychravých dnech bez jejich povedeného EP stále nedokáže.

Zklidněný zvuk se místy dokonce line i ze skotského hnízda turbo-popu 2.0 LuckyMe – S-Type a jeho výtečné minialbum Billboard se nese přesně v tom nádherně povzbudivém duchu Rustieho maximalistických opusů, který dělal z jeho loňského alba Glass Swords tolik katarzní, a přitom bez debat (samozřejmě) optimisticky euforický traktát. Turban stihl vzápětí roztát z akustické verze Rustieho hitu Surph, kde glasgowský mladík spolu se svou (nejen) hudební partnerkou Nightwave a duem AlunaGeorge bez laptopu vykouzlil z klubového bangeru něžné písničkářství. Hairway to Steven jak lusk – Turban měl chvílemi pocit, jako kdyby zrovna „leaving on a jet plane“ někam do táborákového nebe.

Stejná pokora před beatem jako v případě Rustieho coververze čiší i z tvorby tureckého tvůrce Sarpa Yilmaze, který by se svým housem dobrým na srdce mohl být dalším Nicolasem Jarrem. Své EP, při jehož skládání si prý především léčil rány vlastní duše, nazval I Care Because You Don’t a hřejivému turbanovému zábalu tak vlastně nahrál na poslední smeč. Track Alberto Balsalm z alba I Care Because You Do zůstává i po 18 letech od vydání jedním z nedotknutelných klenotů z geniální mysli Richarda D. Jamese – a „Aphex na konec“ se už začíná pomalu stávat v Turbanu tradicí. Snad se nebudete zlobit – Turban Cares Because You Too.

Playlist Turban 20.10.2012
Lapalux – Quartz (Brainfeeder, 2012)
fLako – Honey Drips (Five Easy Pieces, 2012)
Kidsuke – Tiny Concrete Block (Project Mooncircle, 2012)
Shelter Point – Hold On Me (Hotflush, 2012)
Holy Other – Held (Tim Hecker remix), (Tri Angle, 2012)
Lol Boys – Changes (Groundislava remix), (Friends of Friends, 2012)
Lukid – Bless My Heart (WerkDiscs, 2012)
S-Type – Sensi Star, Walrus (LuckyMe, 2012)
Rustie – Surph (acoustic version)
Sarp Yilmaz – Majestik (Tablon, 2012)
Aphext Twin – Alberto Balsalm (Warp, 1995)

Info

Přehraj si svůj oblíbený pořad:
www.rozhlas.cz/radiowave/jukebox

Máme rádi Radio Wave, posloucháme, jak dělají vlny.
www.rozhlas.cz/radiowave/porady/_zprava/1103415
www.rozhlas.cz/radiowave/portal

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Turban uvádí: 14 tráčků roku 2014

Honza Bárta 21.01.2015

Pořad Turban sestavuje již tradičně svůj vlastní seznam těch nejrelevantnějších, nejvýlučnějších a nejoblíbenějších tráčků za rok 2014.

Lil Mystic: Chtěl jsem dělat něco veselejšího

Honza Bárta 19.01.2015

Lil Mystic pochází z Itálie, ale jeho hudební alter ego ve skutečnosti sídlí v Japonsku. Jeho hudba je zhmotněním japonského termínu „kawaii“.

Turban uvádí: XMASMIX, FLEXYlvestr a Šťastný Nový Fok!

Honza Bárta 07.01.2015

Stýská se vám po Vánocích? Chybí vám beatové koledy i nadílka čerstvých tráčků pod stromečkem? A klubové betlémy mají už zase zavřeno?

Turban a Domácí Crew 15: MxLxP

Honza Bárta 12.12.2014

Domácí Crew navštívil druhý člen „rozdropeného“ kolektivu Thrillcrumbs – po glitchovém gaunerovi Gruzovi se dostavil jeho „bratr v tracku“ Martin Luther Pimp aka MxLxP.

Turban a Tielsie

Honza Bárta 02.12.2014

Před tuzemským debutovým vystoupením se v Turbanu virtuálně zastavil jeden z nejvýraznějších zástupců tolik diskutovaného labelu PC Music.

Miami Mais: Má hudební dieta je pěkně chaotická

Honza Bárta 26.11.2014

Producent Miami Mais pochází ve skutečnosti z Itálie a patří k největším Turbaním objevům roku 2014. „Bbeatová dieta“ jen tak neskončí, poslouchejte exkluzivní set.

Turban a Domácí Crew 14: DSCDRMR

Honza Bárta 12.11.2014

Záleží na mejdanu, když je večírek víc o bassu a zlomenym groovu, tak mě baví, když má ten trek nějakej delší najezd a pak začne foukat basa, říká DSCDRMR.

Turban a Domácí Crew 13: SBSTRD

Honza Bárta 28.10.2014

Zatím posledním dárcem Domácí Crwe je tuzemský DJ světových kvalit SBSTRD z kolektivu Drumy i Nedrumy. Teklife vyznávající SBSTRD se vedle hraní po klubech...

Donky Pitch: Nikdy jsme si nemysleli, že to dotáhneme tak daleko

Honza Bárta 15.10.2014

Ostrovní label Donky Pitch se řadí k těm nejzajímavějším podnikům (nejen) v současném klubovém ekosystému. Rozhovor k pátým narozeninám, Turban.

Turban a Domácí Crew 12: Murder Bear Doug

Honza Bárta 08.10.2014

Pod vražedným medvědím pseudonymem Murder Bear Doug se už více než půl roku ukrývá Tomáš Havlen - talentovaný producent, šikovný zvukař, schopný DJ a také polovina projektu post-hudba.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace