Články / Seriály / / Turban

Turban: tzv. první díl

Turban: tzv. první díl

Honza Bárta | Články / Seriály / / Turban | 01.09.2012

Toto by byl sloupek uvozující nový rádiový pořad Turban na Radio Wave, pokud by onen pořad skutečně uvozoval. Ale protože ho neuvozuje, ale shrnuje, je to spíš post-sloupek, který vám dá přesné souřadnice, co stahovat a kde poslouchat. Turban je Trendy a Urban – sleduje ty nejčerstvější trendy v klubové hudbě. Turban se primárně věnuje současné beatové alchymii, ale nezdráhá se jít i za beat. Do Turbanu se vejde wonky, skwee, glitch, juke, abstraktní hip hop a mnohem víc. Turban hledí skrze žánry k novým zvukům, které mají společné jedno – aby ani jedno ucho nezahálelo.

Aktuální klubový kompas jsme příznačně načali v noci u dvojice „bratrů v trap rapu“ Hudsona Mohawka a Luniceho a jejich nekompromisního banger projektu TNGHT. Kopanec do zadku současnému hip-hopu nakopává nejen zadní partie – a zároveň stále skýtá dost prostoru pro rýmopalbu, jak zasalutoval třeba tajemný Captain Murphy.

Hudsonův souputník Rustie se vydává trochu popovějším směrem v reworku skladby After Lights hostujícím r'n'b duem AlunaGeorge (track se mimochodem v původní verzi objevil i v předolympijské sérii reklam na jednu sportovní značku). Od Rustieho odkoukal jeho laserové melodie evidentně i grimeový producent druhé generace SRC. A co na to „GRIMEntor“ Terror Danjah? Evidentně řve jako LeV – podobně jako jihoafričtí MCs na nové desce londýnského triaLV.

Z ostrova na pobřežní beatovou hlídku Kalifornie, kde se chystá prorazit The Gaslamp Killer, vydal Groundislava druhou a opět hodně procítěnou desku Feel Me a Shlohmo má plné ruce práce s výtečným remixováním svých kolegů i zesnulých hiphopových ikon.

Ikonou hiphopové produkce se bezesporu vedle kolegy Clamse Casina stane i mladý Kanaďan Ryan Hemsworth se svými originálními mash-upy. Původnost coby atribut sedí také k vídeňskému bubeníkovi a beatmakerovi Cid Rimovi nebo hravému footworku z dílny producenta Decibel. O Rudi Zygadlovi ani nemluvě – spolu s Bobby Tankem, který zremixoval jeho skladbu Arrows z nadcházející desky Tragicomedies, jsou to dva megalomanští nosáči, co tankují super skladby.

A na závěr trochu snění – pocitová nálož a intimní beatomalba od (stále ještě anonymního) producenta Holy Other právem vyčnívá z bermudského trojúhelníku snové hudby, kterým je jeho domovský label Tri Angle. Jeho debutová deska Held vás chytne a nepustí. Doufám, že to samé bude platit i o Turbanu.

Playlist:
TNGHT – Goooo (Warp, LuckyMe, 2012)
Rustie ft. AlunaGeorge – After Light (Warp, 2012)
SRC – Tangerine (Triangulum Recordings, 2012)
Terror Danjah ft. Riko Dan – Dark Crawler (Hyperdub, 2012)
LV ft. Ruffest – Come To Me (Hyperdub, 2012)
The Gaslamp Killer – Flange Face (Low End Theory Edit, Brainfeeder, 2012)
Groundislava – Cool Party (Friends of Friends, 2012)
LOL Boys – Changes (Shlohmo remix) – (Friends of Friends, 2012)
Ryan Hemsworth – Slurring (WEDIDIT, 2012)
Cid Rim – Draw (LuckyMe, 2012)
Decibel – Miss (Tectonic, 2012)
Rudi Zygadlo – Arrows (Bobby Tank remix) – (Planet Mu, 2012)
Holy Other – Nothing Here (Tri Angle, 2012)

Info

Přehraj si svůj oblíbený pořad:
www.rozhlas.cz/radiowave/jukebox/

Máme rádi Radio Wave, posloucháme, jak dělají vlny.
www.rozhlas.cz/radiowave/porady/_zprava/1103415
www.rozhlas.cz/radiowave/portal/

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Turban uvádí: 14 tráčků roku 2014

Honza Bárta 21.01.2015

Pořad Turban sestavuje již tradičně svůj vlastní seznam těch nejrelevantnějších, nejvýlučnějších a nejoblíbenějších tráčků za rok 2014.

Lil Mystic: Chtěl jsem dělat něco veselejšího

Honza Bárta 19.01.2015

Lil Mystic pochází z Itálie, ale jeho hudební alter ego ve skutečnosti sídlí v Japonsku. Jeho hudba je zhmotněním japonského termínu „kawaii“.

Turban uvádí: XMASMIX, FLEXYlvestr a Šťastný Nový Fok!

Honza Bárta 07.01.2015

Stýská se vám po Vánocích? Chybí vám beatové koledy i nadílka čerstvých tráčků pod stromečkem? A klubové betlémy mají už zase zavřeno?

Turban a Domácí Crew 15: MxLxP

Honza Bárta 12.12.2014

Domácí Crew navštívil druhý člen „rozdropeného“ kolektivu Thrillcrumbs – po glitchovém gaunerovi Gruzovi se dostavil jeho „bratr v tracku“ Martin Luther Pimp aka MxLxP.

Turban a Tielsie

Honza Bárta 02.12.2014

Před tuzemským debutovým vystoupením se v Turbanu virtuálně zastavil jeden z nejvýraznějších zástupců tolik diskutovaného labelu PC Music.

Miami Mais: Má hudební dieta je pěkně chaotická

Honza Bárta 26.11.2014

Producent Miami Mais pochází ve skutečnosti z Itálie a patří k největším Turbaním objevům roku 2014. „Bbeatová dieta“ jen tak neskončí, poslouchejte exkluzivní set.

Turban a Domácí Crew 14: DSCDRMR

Honza Bárta 12.11.2014

Záleží na mejdanu, když je večírek víc o bassu a zlomenym groovu, tak mě baví, když má ten trek nějakej delší najezd a pak začne foukat basa, říká DSCDRMR.

Turban a Domácí Crew 13: SBSTRD

Honza Bárta 28.10.2014

Zatím posledním dárcem Domácí Crwe je tuzemský DJ světových kvalit SBSTRD z kolektivu Drumy i Nedrumy. Teklife vyznávající SBSTRD se vedle hraní po klubech...

Donky Pitch: Nikdy jsme si nemysleli, že to dotáhneme tak daleko

Honza Bárta 15.10.2014

Ostrovní label Donky Pitch se řadí k těm nejzajímavějším podnikům (nejen) v současném klubovém ekosystému. Rozhovor k pátým narozeninám, Turban.

Turban a Domácí Crew 12: Murder Bear Doug

Honza Bárta 08.10.2014

Pod vražedným medvědím pseudonymem Murder Bear Doug se už více než půl roku ukrývá Tomáš Havlen - talentovaný producent, šikovný zvukař, schopný DJ a také polovina projektu post-hudba.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace