Články / Reporty

Two Door Cinema Club – tváří se nesměle, ale hrají suverénně

Two Door Cinema Club – tváří se nesměle, ale hrají suverénně

Claire Adele | Články / Reporty | 02.03.2013

„No, vypadají jako cizinci…“ Dobrou půlhodinku se osmělovaly a pak se rozhodly ujistit se u servírky. Nakonec přicupitaly ke stolu kapely a s omluvou požádaly o společnou fotografii. Ukázalo se, že slečny neměly důvod mít strach – Two Door Cinema Club ochotně souhlasili a popravdě vypadali ještě nesměleji než jejich fanynky. Skromně se postavili před objektiv a nahodili rozpačitý úsměv. Při pohledu na ně by jeden neřekl, že tihle kluci ze Severního Irska mají na svědomí dvě úspěšná alba, více jak milion fanoušků na facebooku a stejně jako pražskou Lucernu vyprodávají koncertní sály po celém světě.

Poslechnout si trochu britského indie rocku přišla do Lucerny 26. 2. 2013 spousta Čechů, Slováků i cizinců. Kromě Two Door Cinema Club přijely jako předkapely The 1975 a Dog Is Dead z Británie a měly veliký úspěch. I když se Dog Is Dead podařilo rozhoupat mačkající se publikum, s koncem jejich představení atmosféra houstla společně s davem a očekáváním. Two Door Cinema Club zvučili a zvučili, střídavě odcházeli, přicházeli a brnkali a zhasínali, až nakonec zhasli úplně. Když se na pódiu vynořil z kouře zrzavý zpěvák a kytarista Alex Trimble a prostorem se rozezněla Sleep Alone, hitovka z loňského alba Beacon, všem bylo jasné, že nesmělí Irové mají kuráže ažaž. Lidi začali vřeštět a poskakovat a v davovém pohybu, který by se dal označit jako „pogo v rámci stísněných prostorových možností“ setrvali až do konce, stejně tak jako v hlasitém doprovodu zpěváka Alexe. Jako druhá zazněla Undercover Martin, pro změnu pecka z prvního alba Tourist History (2010).

V tomto duchu se pak nesl celý koncert – pecka střídala pecku. Levou stranu pódia si zabral kytarista Sam Halliday, pravá patřila basákovi Kevinu Bairdovi a vzadu u bicích seděl Benjamin Thompson, který s kapelou jezdí turné. Každý z nich si hleděl svého vlastního businessu a z repráků se hnala plná, energická vlna, která sváděla k tanci. Fanoušci si po skončení songů ani nestihli vydechnout a zručný kytarista už sázel do prostoru další podmanivé riffy. Možná to byly právě ty riffy, možná Kevinovy rošťácké brýle a dost možná jen přesvědčivá upřímnost Alexova hlasu, která si omotala obecenstvo okolo prstu jako houslový klíč okolo druhé linky. Když TDCC dohráli, dav, který se s každou písničkou svíjel víc a víc, rval se dopředu a smršťoval se do kompaktní hmoty, kolektivně stáhl plíce a téměř histericky řval o přídavek. Ohlušující obecenstvo bylo v právu, fandilo na jedničku. Což Two Door Cinema Club uznali a odměnili publikum přídavkem hned několikanásobným. Byl to chytrý tah – až přijedou do Čech příště, s největší pravděpodobností se několikanásobně rozroste jejich zdejší fanouškovská základna.

Info

Two Door Cinema Club (uk) + The 1975 (uk) + Dog Is Dead (uk)
26. 2. 2013, Lucerna Music Bar, Praha

foto © Kryštof Havlice

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Na maximum (Mighty Oaks)

Anna Kubínová 11.09.2021

Zatímco sérií prvních skladeb si tak trochu testují atmosféru a starají se především o to, aby se koncert rozběhl, postupně se uvolní.

Duchovní obroda barokem a jazzem (Svatováclavský hudební festival 2021)

Veronika Mrázková 09.09.2021

Blažíková má andělský hlas, je mistryní koloratur a strofické skladby rytíře Adama Michny z Otrokovic jsou v jejím podání přístupné a srozumitelné.

Zahradní slavnost aneb Sharpe 2021

Michal Pařízek 06.09.2021

Sharpe byl slavností, v níž se nadšení a zaujetí pořadatelů násobilo s radostí návštěvníků, což přineslo jiskřivý ohňostroj zážitků. Tady jsem doma, mohl bych být.

Strašidelnej zadek v podzemí: Spooky Butt 3

Minka Dočkalová 06.09.2021

Výstava uzavírá trilogii vyjadřující se k absolutní tělesnosti člověka. Instalací nejde projít, aniž by se nás bezprostředně dotkla. Je totiž o nás všech.

Setkání v sadu - Osmý světadíl. Být či nebýt. (Pelhřimovy 2021)

Václav 05.09.2021

Jedeme s otcem zakladatelem Bratrem Orffem, Lukášem Novotným, dva dny před zahájením a kocháme se výhledy po krajině...

Lázeňské dvojhránky 2021 (Maminka)

Veronika Havlová, Viktor Palák 01.09.2021

Céline Sciamma využila období korony k natočení intimní, křehké a trochu mystické miniatury, v níž, jak je u autorky zvykem, objevujeme svět z ženské perspektivy.

Pro tělo, duši i bránici (Respect Festival 2021)

Akana 31.08.2021

A protože zlověstné předpovědi o dešti a zimě se zdaleka nenaplnily, Respect byl opět kouzelným setkáním s pestrou hudbou a přátelskými lidmi, na jaké jsme už léta zvyklí.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Ne!)

Veronika Havlová, Viktor Palák 31.08.2021

Tentokrát se Anna ujala i jedné ze dvou hlavních rolí v příběhu dvojice, která si během zhruba šesti let, co ji sledujeme, projde takovou vlastní vztahovou křížovou cestou.

KVIFF 2021: Na cestě a Memoria

Lukáš Masner 29.08.2021

Patrně mým největším favoritem letošního ročníku bylo iránské drama Na cestě sedmatřicetiletého debutanta Panaha Panahiho.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Atlas ptáků)

Veronika Havlová, Viktor Palák 29.08.2021

Před třemi lety dostal Olmo Omerzu ve Varech za svůj film Všechno bude cenu za režii, teď se vrátil do hlavní soutěže s příběhem patriarchy...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace