Články / Offtopic / / Komix

U Konce světa (Sandman: Konec světů)

U Konce světa (Sandman: Konec světů)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 20.11.2021

Sandman. Mistrovská komiksová série z přeplněného stolu spisovatele Neila Gaimana o vládci snů Morpheovi dostala ve svém osmém pokračování interludia, v nichž se hlavní protagonista pouze mihne. Než tedy internetová televize Netflix dokončí dlouho očekávané seriálové zpracování, pohodlně se usaďte a nechte se unést do světa, pardon světů, kde vládne Sen.

Na hranici mezi světy je hostinec, kde se čas od času scházejí pocestní, spočinout na cestě nebo se ukrýt před nepřízní počasí. Například ospalý Brant Tucker, kterého na služební cestě překvapí v červnu sněhová bouře a se svou kolegyní Charlene nabourá auto. Konec světů jim poskytne útočiště a nečekanou příležitost vyslechnout si příhody těch, které zde bouře také uvěznila. Takto uvozuje Gaiman svůj příběh o příbězích a ty může vyprávět jak elf, tak profesionální hrobník, případně dívka, která se celý život vydává za chlapce. Povedená myšlenka těží z rozmanitosti světů a časů, které takto může spojit. Samozřejmě má každá něco společného se sněním nebo obsahuje Morphea osobně.

Vizuální stránku hlavního děje zaštítil uznávaný Bryan Talbot, jinak má každá z povídek svou specifickou kresbu a svého kreslíře. Ať jde o ponurý, téměř lovecraftovský příběh o snících městech, zasvěcené umění pohřbívat a starat se o mrtvé nebo veselý úsměv šéfa Smajlíka, svrchovaného vládce jedné z mnoha Amerik, každý kreslíř dokonale vyhovuje stylu té které povídky. Stejně jako každý z vyprávějících vypráví po svém. Někteří si vymýšlejí a lžou, jiní skáčou vypravěčům do jejich příhod a další domýšlejí, co by kdyby.

Hlavní dějová linka celé série se zdánlivě nikam neposunuje, protože Morpheus stojí mimo dění. Konec světa se ale odehrává na pozadí strašlivé události. Jako by Neil Gaiman chtěl čtenáře rozptýlit, než jim prozradí něco děsivého. Ovšem až v další knize.

Info

Neil Gaiman, Bryan Talbot, Michael Allred, Gary Amaro, Mark Buckingham, Dick Giordano, Tony Harris, Steve Leialoha, Vince Locke, Shea Anton Pensa, Alec Stevens, John Watkiss, Michael Zulli - Sandman: Konec světů (Crew, 2021)
web nakladatele

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Dům záhad (Místo činu)

3DDI3 14.05.2023

Scenárista Ed Brubaker ve svém raném komiksu ukazuje, že zázraky tu sice jsou, ale nikdo si jich nevšímá, a lidé proto umírají, nebo naopak přežívají, i když měli zemřít.

To jediné, na čem záleží, je… (Zabij, nebo budeš zabit)

3DDI3 17.12.2022

To jediné na čem záleží, je… láska? Takhle nějak by se mělo odpovídat? Nebo zdraví, když už žijeme v postpandemické době?

Rodinný život jako účel existence (Vision)

3DDI3 18.06.2022

Isaac Asimov kdysi prohlásil, že tři zákony robotiky byly asi to nejdůležitější, co kdy napsal, a většina z jeho díla se jimi a paradoxy s nimi spojenými zabývala... Co na…

Vidláci ostří jak žiletka aneb Parchanti z Jihu

Martin Šinkovský 21.04.2022

Takový to byl muž je zcela jistě začátkem nelítostné jízdy, při které bude lepší, když vám některé postavy nepřirostou příliš k srdci...

Před tím je lepší než potom? (Před Strážci)

redakce 12.03.2022

Každá z postav původního týmu dostala vlastní příběh a také měla být představena i historie takzvaných Minutemanů, na jejichž odkaz Strážci navazovali.

Konec fašistické Americe! (Tajné Impérium 2)

3DDI3 05.03.2022

Steve Rogers jako hitlerovská zrůda? Avengers jsou označeni jako teroristická organizace podkopávající mír, řád a bezpečí nového a samozřejmě vysoce efektivního utopického světa.

Čiň čertu dobře… (Doctor Strange: Zatracení)

3DDI3 31.01.2022

Základem a společným jmenovatelem je přecenění vlastních sil. Strangeovo selhání potvrzuje pravidlo, že velcí lidé dělají velké chyby.

Šninkl konal, jak monolit přikázal

Martin Šinkovský 29.01.2022

Van Hamme kombinuje klasické mesiášské motivy, ať už z Bible či jiných pramenů, a současně do nich míchá nadsázku a groteskní humor v duchu montypythonovského Života Briana.

Střípky (Thor: Konec války)

3DDI3 27.01.2022

Je zajímavé, kolik dobrého válka, ta vyhraná, přináší. Spousta lidí zemřela, truchlí se, ale konec bojů a útrap, na který se všichni těšili, je tady.

Líbačka s ďáblem na záchodě (Hellblazer: Vzlety a pády)

3DDI3 22.01.2022

Dnešní doba antihrdinům nepřeje. Zlo se křiví do obhajitelné šedé zóny nejrůznějších výkladů, úhlů pohledu a staví tak všechny na stejnou úroveň.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace