Články / Offtopic / / Komix

U Konce světa (Sandman: Konec světů)

U Konce světa (Sandman: Konec světů)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 20.11.2021

Sandman. Mistrovská komiksová série z přeplněného stolu spisovatele Neila Gaimana o vládci snů Morpheovi dostala ve svém osmém pokračování interludia, v nichž se hlavní protagonista pouze mihne. Než tedy internetová televize Netflix dokončí dlouho očekávané seriálové zpracování, pohodlně se usaďte a nechte se unést do světa, pardon světů, kde vládne Sen.

Na hranici mezi světy je hostinec, kde se čas od času scházejí pocestní, spočinout na cestě nebo se ukrýt před nepřízní počasí. Například ospalý Brant Tucker, kterého na služební cestě překvapí v červnu sněhová bouře a se svou kolegyní Charlene nabourá auto. Konec světů jim poskytne útočiště a nečekanou příležitost vyslechnout si příhody těch, které zde bouře také uvěznila. Takto uvozuje Gaiman svůj příběh o příbězích a ty může vyprávět jak elf, tak profesionální hrobník, případně dívka, která se celý život vydává za chlapce. Povedená myšlenka těží z rozmanitosti světů a časů, které takto může spojit. Samozřejmě má každá něco společného se sněním nebo obsahuje Morphea osobně.

Vizuální stránku hlavního děje zaštítil uznávaný Bryan Talbot, jinak má každá z povídek svou specifickou kresbu a svého kreslíře. Ať jde o ponurý, téměř lovecraftovský příběh o snících městech, zasvěcené umění pohřbívat a starat se o mrtvé nebo veselý úsměv šéfa Smajlíka, svrchovaného vládce jedné z mnoha Amerik, každý kreslíř dokonale vyhovuje stylu té které povídky. Stejně jako každý z vyprávějících vypráví po svém. Někteří si vymýšlejí a lžou, jiní skáčou vypravěčům do jejich příhod a další domýšlejí, co by kdyby.

Hlavní dějová linka celé série se zdánlivě nikam neposunuje, protože Morpheus stojí mimo dění. Konec světa se ale odehrává na pozadí strašlivé události. Jako by Neil Gaiman chtěl čtenáře rozptýlit, než jim prozradí něco děsivého. Ovšem až v další knize.

Info

Neil Gaiman, Bryan Talbot, Michael Allred, Gary Amaro, Mark Buckingham, Dick Giordano, Tony Harris, Steve Leialoha, Vince Locke, Shea Anton Pensa, Alec Stevens, John Watkiss, Michael Zulli - Sandman: Konec světů (Crew, 2021)
web nakladatele

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Bůh přichází… (Venom: Rex)

3DDI3 15.01.2022

Dallaský scenárista Donny Cates, který si udělal jméno na sériích Thanos a Doctor Strange, si v nové sérii připravuje půdu.

Hloupý Tór a chytrý Loki (Severská mytologie)

3DDI3 26.12.2021

Čtenáři komiksu budou porovnávat rozdíly mezi marvelovskými příběhy a zjišťovat, v čem jsou původní prameny rozdílné.

Enki Bilal narýsoval neradostnou budoucnost (Trilogie Nikopol)

Martin Šinkovský 21.12.2021

Bilalův vypravěčský styl plný neodvratitelné krutosti a bezmoci postav, které připomínají figurky na šachovnici.

Zbabělci (Punisher: Svět sovětů)

3DDI3 04.12.2021

Na první pohled se může zdát, že nový Punisher žádné zásadní změny nepřináší, ale je to právě zvláštní přátelství, které dává zádumčivému zabijákovi lidskou rovinu.

Tátové a dcery (Thanos: Svatyně nuly)

3DDI3 07.11.2021

Scenáristka předestírá klasickou story o původu, ale místo hrdinského eposu se zde z pokřiveného dítěte stává jedna z nejobávanějších vražedkyň vesmíru.

Praha - co víc si můžu přát (Batman: Svět)

3DDI3 07.11.2021

Oslovování tvůrců, scenáristů a výtvarníků ze zemí, kde se jednotlivé příběhy odehrávají, je velice osvěžující.

100 vteřin před půlnocí (Hodiny posledního soudu II.)

3DDI3 10.10.2021

Hodiny Posledního soudu se odehrávají sedm let poté, co se podařilo docílit míru a blahobytu pro všechny lidi všude. Bude dobře, bude nejhůř.

Divošství Conana z Cimmerie

3DDI3 02.10.2021

Stylová kresba nabízí to nejlepší z evropské školy a jako bonus je díky účasti Jae Kwanga Parse vizuální stylizace Lidí černého kruhu velice blízká manze.

Bledé tváře (Zelená krev 4 & 5)

3DDI3 25.09.2021

Patetické dialogy obou bratrů i vysvětlování očividného jsou mnohem běžnější pro japonskou mangu, stejně tak zběsilá akce.

Studená válka vře i v postapokalyptické budoucnosti (Soudce Dredd 4)

Martin Šinkovský 18.09.2021

Příběhy o Dreddovi, nejdrsnějším policistovi, soudci i vykonavateli rozsudku v jednom, patří k jedné z nejdéle zářících hvězd na komiksovém nebi.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace