Články / Offtopic / / Movie/dox

Ubít schématy (Zlo s lidskou tváří)

Ubít schématy (Zlo s lidskou tváří)

Jakub Kurnas | Články / Offtopic / / Movie/dox | 01.06.2019

Proces se sériovým vrahem Tedem Bundym se stal v sedmdesátých letech prvním živě přenášeným soudním přelíčením americké historie. Mladý, charismatický student práva si příjemným vystupováním získaval sympatie diváků, přesto byl nakonec za třicet prokázaných vražd odsouzen k smrti. Režisér Joe Berlinger zpracoval příběh pro Netflix jako čtyřdílný dokumentární seriál, pro kina ale vytvořil přístupnější produkt, hraný film Zlo s lidskou tváří. V něm sleduje Bundyho osud netradičně z perspektivy jeho snoubenky Liz.

Zajímavý úhel pohledu zůstává jenom marketingovým lákadlem. Snímek popisuje vztah Teda a Liz od počáteční zamilovanosti až po závěrečné setkání před Bundyho popravou, dělá to ale povrchně a sterilně. Retrospektivně vystavěný scénář rychle sklouzává ke klišé a drží se až do konce. Chytlavá sedmdesátková hudba jako by zdůrazňovala, že vášeň může oslepit každého: Liz je silná matka, která se prostě zamilovala do špatného muže, tím jakékoliv další vysvětlení končí, i sled jejích emočních posunů je předvídatelný. Psychologickou zápletku doplňují kriminálnější pasáže, Bundy se dostává do vězení a film vrcholí soudním procesem. Části mapující Bundyho dopadení brzdí vypravěčská nepřehlednost, děj postrádá napětí.

Bundyho ztvárnil Zac Efron, o jehož výkonu lze ve světle dobových záběrů doprovázejících závěrečné titulky pochybovat. Opravdový Bundy sice mluví rozumně a učesaně, ale je na něm něco znepokojivě divného. Efronova postava svéráz nemá, působí jako průměrný americký frajírek, který je trochu namyšlený, ale jinak obyčejný. Z hvězdného obsazení, které tvoří i Lily Collins, Jim Parsons (Teorie velkého třesku) nebo Haley Joel Osment (Šestý smysl), vyčnívá jen John Malkovich. Ostatní postavy jsou unylé a bez charakteru, jako by byly jen kulisou pro hlavní dvojici.

Zlo s lidskou tváří charakterizuje neoriginalita, film láme psychologii postav do předem daných formiček a zajímavé téma je ubito rigidními scenáristickými schématy. Snímek demonstruje, jak špatně se dá podat zajímavý příběh, z něhož ve finále zůstane pouze další pohádka pro dospělé...

Info

Zlo s lidskou tváří
režie: Joe Berlinger, 2019
web distributora

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Křehkost úsměvů (Genesis)

redakce 09.06.2019

Kanadský režisér Phillipe Lesage ve filmu Genesis vymodeloval plastický obraz dospívání. Trojici jeho mladých hrdinů pojí touha po samostatnosti, která nevyhnutelně ústí v osamělost.

Význam slova „neuvěřitelný“ (Tři blízcí neznámí)

redakce 26.05.2019

Příběh, který vrací význam nadužívanému slovu „neuvěřitelný“, popisuje dokumentární film Tři blízcí neznámí.

Nevyhnutelný trest za lidskou chamtivost (Velvet Buzzsaw)

redakce 10.05.2019

Dalo by se jednoduše shrnout, že Velvet Buzzsaw tematizuje nevyhnutelný trest za lidskou chamtivost a nerespektování etických zásad. Z produkce Netflixu.

Dlouhé prsty války a boty předků (Milost)

redakce 04.05.2019

Intimní portrét manželství, do kterého se obtiskla válka, připomíná, že traumata nemizí, ale dědí se. Dvojrecenze na nový film Jana Jakuba Kolského je jako noc a den.

Černé díry, sperma / High Life

redakce 01.05.2019

Sex řešíme všichni. Otázku, jak moc rozmnožovací pud formuje lidské vědomí, pokládá ve filmu High Life režisérka Claire Denis.

Síla druhých plánů (Mirai, dívka z budoucnosti)

redakce 09.04.2019

Kun je plný pomíjivé, prudké dětské zloby, kterou adresuje svým rodičům, zároveň ke své rodině ve snových sekvencích přirozeně tíhne.

Blahoslavení chudí duchem? (Šťastný Lazzaro)

redakce 02.04.2019

Šťastný Lazzaro navazuje na tradici italského neorealismu. Alegorický snímek Alice Rohrwacher si odnesl z festivalu v Cannes cenu za nejlepší scénář.

Všetci to vedia?

redakce 22.03.2019

Herci boli od začiatku oboznámení s tým, že postavy sa im budú písať priamo na mieru. Cruz vs Bardem.

Uhrančivý trip (Climax)

redakce 23.07.2018

Gaspar Noé dospěl. Climax je filmem, který představuje v jeho dosavadní tvorbě strhující vrchol.

Rebel s příčinou Freddy Lim (Taiwan Metal Politics)

redakce 03.06.2018

Dokument mapující roční politickou kariéru zpěváka tchajwanské heavymetalové skupiny Chthonic Freddyho Lima? I tohle se může stát, i tohle se děje.