Články / Offtopic / / Komix

Umíráček (Lucifer: Večerní modlitba)

Umíráček (Lucifer: Večerní modlitba)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 27.08.2017

Jakmile ztratíš nevinnost, už ji nikdy nemůžeš nabýt zpátky.

Nový světový řád. Už tu bylo několik lidí, kteří se ho pokoušeli ustavit, ale podařilo se to až Elaini Bellocové, nenápadné dívence s uhlově černými vlasy. Ať už šlo o Třetí říši nebo Zuckerbergův Facebook, nikdy nedošlo k takovému porušení statusu quo jako nyní u vymazání Nebe a Pekla. Přesto jsme právě toho v posledním díle Lucifera svědky. Elaine, která se stala novým Bohem, odstraňuje vše zlé i dobré a tvoří znovu, přičemž to, co zůstává, je svět (míněno ta koule s oceány a půdou, která má reflektovat kouli naši) + Luciferem vytvořený nový vesmír s kentaury a dalšími uprchlíky z fantastických krajů.

Odcházím a peklo jsem zavřel.

Poslední díl Lucifera se zajímavě vypořádává se současným pohledem lidstva na posmrtný život a mimo jiné do sebe nechává vplynout starou a novou představu pekla. Zásvětí prochází přízemním, téměř lidským vývojem, protože Bohem je nyní člověk s omezenou představivostí a pochybami. Demýtizace všeho, čeho jsme dosud byli svědky, chytře skryté konce jsou charakteristické pro poslední díl, Mike Carey se postupně loučí téměř se všemi významnějšími postavami, které zasáhly do Luciferovy ságy. Ještě naposledy se podíváme, jak se jim daří, kam jejich cesta pokračuje, případně zda vůbec pokračuje, ale hlavní roli tentokrát opravdu hraje Jitřní kníže. Bilancuje, dotahuje nedořešené záležitostí a bez svého království míří k nevyhnutelnému. Na poslední setkání se svým otcem, k rozhodnutí skrývajícímu se za pavučinou vzpomínek.

A tak, když se zrodí další jsoucno, shledá, že mu hledí přímo do očí. A že do sebe vstřebal celou jeho historii trvající dvacet miliard let dřív, než stačil odvrátit zrak.

V téhle sérii šlo vždycky o vyprávění příběhů o obyčejných lidech. Skrze nenápadné duše docházelo ke konfliktům neskutečných měřítek a je to právě poslední povídka pojmenovaná Nirvána s kresbou Jona J. Mutha, která shrnuje to nejlepší z celé komiksové řady. Lidský příběh o lásce a utrpení. Tentokrát obohacený o působivou čínskou architekturu a pro Evropany netradiční pohled na svět. Tak známý a přesto jiný, odehrávající se na pomezí nebe a pekla, bdění a snu. Někde v nirváně.

A co teď budeš dělat?

Večerní modlitba je především velkou poctou Neilu Gaimanovi, tvůrci Lucifera, jak ho známe ze sandmanovské imaginace. Bez něj by tu nic z toho nebylo a Carey si toho je vědom. I když představivost napíná k prasknutí, ve finále „pouze“ vzdává hold vedlejší postavě mnohem významnějšího příběhu. I tak vzniká bez Lucifera na českém komiksovém trhu prázdnota, kterou bude těžké zaplnit.

Info

Mike Carey, Peter Gross – Lucifer 11: Večerní modlitba (Crew, 2017)
www.crew.inshop.cz/%3C025083%3E-lucifer-11-vecerni-modlitba

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Doma je doma (Peter Parker Spectacular Spider-Man: Návrat domů)

redakce, 3DDI3 01.08.2021

Odedávna se mělo se za to, že právě to udělalo z nicky a šikanovaného nerda pozoruhodného člověka. Opak je pravdou.

Doktor Solfernus! (Doctor Strange: Město hříchu)

3DDI3 24.07.2021

Doktor Strange vizuálně vždycky připomínal doktora Solferna z české klasiky Hrátky s čertem a místním čtenářům muselo vrtat hlavou, jestli tenkrát kreslíř Steve Ditko...

Temnota vábí (Batman Mikea Mignoly)

3DDI3 15.06.2021

Povídky plné mystiky a hororu. Proč mystiky a hororu? Protože Mignola.

Neocomicon zjišťuje, co po lidstvu chtějí Lovecraftovi Prastaří

Martin Šinkovský 10.06.2021

Nepřekvapí, že se do vlastních adaptací Lovecrafta pustil Alan Moore, vedle Alejandra Jodorowského asi největší současný mystik současného komiksového světa.

Šíleně smutná princezna (Wonder Woman: Mrtvá země)

3DDI3 15.05.2021

Edice Black Label, která na zavedené superhrdiny nahlíží novým (dospělejším) způsobem, byl od DC geniální tah.

Prachy je to slovo nejkrásnější (Showman Killer)

3DDI3 04.05.2021

Kdysi dávno v jedné předaleké galaxii... Mocichtivý stařec vytvořil dítě z DNA surového zabijáka a matky s nulovou mentální aktivitou.

Zlí elfové na Manhattanu (Válka říší)

3DDI3 24.04.2021

Vydavatelství Crew vyslyšelo volání fanoušků po vydávání velkých marvelovských událostí, které spojují vícero super hrdinských příběhů v jeden celek.

Mít z něčeho Nervy není konec světa

Martin Šinkovský 18.04.2021

Nervy mají ambici stát se jednou z nejdůležitějších knížek, kterou si dospívající přečtou.

Depresivní danse macabre v rytmu hodin domácí výroby – Brloh

Martin Šinkovský 11.04.2021

Zatímco finské thrillery zaplnily police knihkupectví a temné televizní seriály zhusta okupují obrazovky, u komiksů je průnik finských nájezdníků zatím skromný.

Vymývání mozků a ideje vedoucí ke zkáze (Čertův rypák a Tulipánek)

Martin Šinkovský 31.03.2021

Příběhy Čertův rypák a Tulipánek na sebe nijak nenavazují, přesto spolu ladí prostředím i některými tématy.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace